Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja w Polsce wyniosła średnio 7,6% w 2022 r., napędzana przez koszty energii, mówi prezes banku centralnego

Inflacja w Polsce wyniosła średnio 7,6% w 2022 r., napędzana przez koszty energii, mówi prezes banku centralnego

WARSZAWA (Reuters) – Prezes polskiego banku centralnego powiedział w czwartek, że średnia inflacja w Polsce w 2022 r. będzie wyższa niż w 2021 r., przypisując wzrost głównie wyższym kosztom energii.

Inflacja w największej gospodarce UE na wschodniej flance jest na poziomie nienotowanym od ponad dwóch dekad, a podwyżka taryf za energię zatwierdzona przez polski Urząd Regulacji Energetyki na początku tego miesiąca skłoniła ekonomistów do jeszcze większego podwyższenia prognoz CPI na 2022 rok. Czytaj więcej

CPI prawdopodobnie wyniesie średnio 7,6% w 2022 r., ze szczytem 8,3% w czerwcu, Business Insider cytuje wypowiedź Adama Glapińskiego. Powiedział, że w grudniu inflacja spadnie do 6,2%.

„Ceny energii będą stanowić prawie połowę inflacji w 2022 roku” – powiedział Glapiński. „Roczna dynamika cen energii może nawet wzrosnąć do rekordowego 27% w czerwcu 2022 roku.”

Klienci czterech polskich firm energetycznych w 2022 r. będą musieli zapłacić o ok. 24% więcej, na podstawie taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Alana Sharlisha i Paula Florkevicha) Montaż przez Sama Holmesa i Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wielka Brytania nakłada sankcje na Białoruś, ale prezydent Łukaszenka mówi „udusić ich”