Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja sięga 7% w marcu, gdy koszty życia w Wielkiej Brytanii rosną | inflacja ekonomiczna

Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii zostały ostrzeżone, aby przygotowały się na największy roczny wzrost kosztów życia od początku lat 80. po większym niż oczekiwano skoku oficjalnej stopy inflacji do 7% przy rekordowym wzroście cen benzyny.

Ekonomiści powiedzieli, że spodziewają się, że preferowana przez rząd miara rocznego wzrostu kosztów utrzymania – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) – jest na dobrej drodze, by w tym miesiącu przekroczyć 9% przy rekordowym skoku rachunków za energię i rosnących cotygodniowych kosztach przechowywania.

Podkreślając skalę pogorszenia się kosztów życia w sytuacji kryzysowej w Wielkiej Brytanii, ostatni raz inflacja CPI była wyższa w lutym 1982 r. podczas pierwszego rządu Thatcher, kiedy osiągnęła 10,4%.

Najnowsze numery z Krajowy Urząd Statystyczny (ONS) pokazał, że inflacja wzrosła bardziej niż oczekiwano w marcu, osiągając 7%, w porównaniu z 6,2% w lutym dzięki wyższym cenom paliw, energii i artykułów spożywczych na początku roku.

Ponieważ ceny w całej gospodarce rosły, największy wzrost kosztów napełniania przy pompie nastąpił po inwazji rosyjskiej Ukraina Zepchnął światowe ceny ropy do niemal rekordowych poziomów w obawie przed zakłóceniami dostaw i sankcjami.

Średnie ceny benzyny i oleju napędowego podskoczyły do ​​rekordowych poziomów odpowiednio 160,2 pensów i 170,5 Pa litra, o ponad 30% więcej w ciągu ostatniego roku – największy roczny wzrost od 1989 roku.

Ceny w restauracjach i hotelach również gwałtownie wzrosły w marcu, po tym, jak w zeszłym roku były niedostępne w czasie zamknięcia, a wraz ze wzrostem kosztów tygodniowego sklepu nastąpił również wzrost wielu różnych rodzajów żywności.

Opłata inflacyjna

Według Urzędu Statystyk Narodowych inflacja była ostatnio wyższa w marcu 1992 r., kiedy wskaźnik CPI wyniósł 7,1%. Ponieważ inflacja przewyższa oczekiwania ekonomistów miejskich na 6,7% odczyt za miesiąc, eksperci twierdzą, że miara wzrostu kosztów życia prawdopodobnie wzrośnie bardziej niż oczekiwano w nadchodzących miesiącach.

READ  Białoruś i Rosja prowadzą wspólne patrole, gdy na polskiej granicy wybucha kryzys migracyjny

Inflacja prawdopodobnie osiągnie w kwietniu ponad 9%, a być może nawet 9,2% dzięki rosnącym rachunkom za energię i zakłóceniom w globalnym łańcuchu dostaw zaostrzonym przez Covid i rosyjską wojnę na Ukrainie, powiedzieli ekonomiści z Goldman Sachs z Deutsche Bank.

ten Bank Anglii Ostrzegł na początku marca, że ​​inflacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia w tym miesiącu 8% i może osiągnąć szczyt blisko 10% jeszcze w tym roku, jeśli wzrost światowych hurtowych cen energii obserwowany po inwazji Rosji będzie się utrzymywał.

Threadneedle Street prawdopodobnie znajdzie się pod silną presją, aby podnieść stopy, gdy Komitet Polityki Pieniężnej spotka się na początku przyszłego miesiąca, a inflacja jest obecnie ponad trzykrotnie większa niż cel ustalony przez rząd na poziomie 2%.

Zgodnie z najnowszym obrazem z Urzędu Statystyk Narodowych, rosnące w marcu rachunki za gaz i energię elektryczną zwiększyły presję na koszty utrzymania domu. Jednak oczekuje się, że w tym miesiącu rodziny będą odczuwać większą presję po 54% wzroście pułapu cen energii Ofgem na początku kwietnia, co odzwierciedla wzrost na rynkach hurtowych, gdzie ceny ropy i gazu wzrosły czterokrotnie w ciągu ostatniego roku, nawet przed Rosją. Inwazja Ukrainy.

„Najnowszy wzrost inflacji nie będzie ostatnim”, powiedział Albesh Baleja, główny ekonomista grupy lobbystów biznesowych CBI. „Rezultatem będą wyższe koszty dla firm i głęboka presja na koszty utrzymania rodzin”.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Oficjalne dane opublikowane w poniedziałek pokazały, że średni wzrost płac nie nadążał za rosnącymi kosztami życia. Jak powiedział Jack Leslie, główny ekonomista Resolution, kryzys związany z kosztami życia jest na dobrej drodze, by stać się największym stresem od połowy lat 70. XX wieku.

„Sama skala presji na poziom życia wywołana inflacją sprawia, że ​​tym bardziej niezwykłe jest, jak niewielkie wsparcie zapewnił minister finansów w swoim wiosennym oświadczeniu – decyzja, która z pewnością będzie musiała zostać ponownie rozważona przed jesiennym budżetem”.

Doradca, Riszi Sunakobarczał rosnące koszty globalną presją w łańcuchach dostaw i rynkach energetycznych, które mogą zostać spotęgowane przez rosyjską agresję na Ukrainie.

„Wiem, że to niepokojący czas dla wielu rodzin, dlatego podejmujemy działania, aby złagodzić ten ciężars Zapewniając wsparcie o wartości około 22 miliardów funtów w tym roku finansowym, w tym najsłabszym, za pośrednictwem naszego Funduszu Pomocy Rodzinie. „Pomagamy również pracować jak największej liczbie osób – to najlepszy sposób na zapewnienie rodzinom długoterminowego bezpieczeństwa ekonomicznego”.