Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej Inflacja w Polsce wywiera presję na banki centralne

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej Inflacja w Polsce wywiera presję na banki centralne

  • Polskie podwyżki stóp procentowych są kontynuowane
  • CPI w Polsce wyniósł 7,7% r/r w listopadzie, vs. fcast 7,4%
  • PKB Polski w III kwartale na poziomie 5,3% r/r, wyższy od pierwszego szacunku
  • Czeska gospodarka rośnie o 3,1% rok do roku, szybciej niż wstępne szacunki

30 listopada (Reuters) – Według wstępnych danych we wtorek inflacja w Polsce skoczyła bardziej niż oczekiwano, a główny wskaźnik osiągnął najwyższy od dwóch dekad poziom 7,7 proc.

Polski bank centralny, który zaczął zacieśniać politykę później niż niektóre z jego środkowoeuropejskich odpowiedników, dwukrotnie podniósł stopy procentowe w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, podnosząc swoją kluczową stopę do 1,25%, starając się powstrzymać rosnącą inflację.

„Presja inflacyjna pozostaje wysoka” – powiedział Grzegorz Malichowski, główny ekonomista Banku Millennium. „Obecne odczyty wywrą presję na (bank centralny) do dalszego podnoszenia stóp procentowych.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Wzrost cen w Europie Środkowej jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak problemy z globalnym łańcuchem dostaw, które hamowały wzrost gospodarczy i rosnące koszty energii, a także silny popyt konsumentów i napięte rynki pracy w kraju.

Czeski bank centralny był bardziej agresywny niż jego odpowiednicy w Europie Środkowo-Wschodniej w walce z inflacją, podnosząc od czerwca swoją główną stopę procentową o 250 punktów bazowych. Obejmuje to wzrost o 125 punktów bazowych w tym miesiącu, największy od prawie 25 lat.

Węgierski bank centralny podniósł swoją stopę procentową o 150 punktów bazowych do 2,1%, również od czerwca.

Analitycy powiedzieli, że polska niespodzianka inflacyjna wspiera dalsze wzrosty. Erste Group Bank powiedział, że może nastąpić wzrost o 75 punktów bazowych, ale ryzyko związane z nowym wariantem koronawirusa może wywołać ostrożność.

„Nadal wierzymy, że szczyt obecnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej osiągnie 2,5%-3,0% do połowy 2022 r.”, powiedział Erste.

READ  Nowa fregata Royal Navy gotowa w ciągu roku pomimo przekroczenia kosztów o ponad 100 milionów funtów

Podniesiono szybkie szacunki PKB

Silny popyt krajowy jest głównym motorem spowolnienia wzrostu, podczas gdy branża boryka się z ograniczeniami związanymi z problemami globalnego łańcucha dostaw.

Zaktualizowane dane we wtorek pokazały, że polska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 5,3 procent rok do roku, powyżej wcześniejszych szybkich szacunków, ale o połowę wolniej niż w drugim kwartale. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 2,3%.

Podobnie w Czechach zaktualizowane dane pokazały, że gospodarka radziła sobie lepiej niż oczekiwano w ostatnim kwartale, z kwartalnym wzrostem o 1,5% i rocznym wzrostem o 3,1%, oba powyżej wstępnych szacunków. Czytaj więcej

Gospodarki czeskie i węgierskie, w przeciwieństwie do Polski, zostały dodatkowo dotknięte problemami sektora motoryzacyjnego spowodowanymi niedoborem półprzewodników, przy czym wielkość produkcji czeskich producentów samochodów osiągnęła najniższy poziom od 2014 r. w pierwszych dziewięciu miesiącach roku.

Peter Sklinar, ekonomista J&T Banka w Pradze, powiedział, że rosnące zapasy pomogły zrównoważyć problemy w czeskim sektorze motoryzacyjnym. Ocenił, że czeska gospodarka będzie rosła w czwartym kwartale sekwencyjnie.

„Nastąpiło silne ożywienie popytu wewnętrznego i jest to pozytywny znak” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Dodatkowa sprawozdawczość Jasona Hofitta w Pradze i Anny Lodarshak Simchuk w Warszawie; Pod redakcją Sprancho Sahu i M. Ramakrishnana.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.