Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gazociąg jamalski nadal prowadzi na wschód z Niemiec do Polski

Gazociąg jamalski nadal prowadzi na wschód z Niemiec do Polski

Pracownik wspina się po butli na tłoczni gazu na gazociągu Jamał-Europa w pobliżu Nieświeża, na południowy zachód od Mińska, 29 grudnia 2006 r. REUTERS/Vassily Fedosenko/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

MOSKWA (Reuters) – Gazociąg Jamał-Europa, który normalnie wysyła rosyjski gaz na zachód do Europy, nadal wysyłał gaz na wschód z Niemiec do Polski w poniedziałek 28. dzień z rzędu, wynika z danych niemieckiego operatora sieci Gaskid.

Od 21 grudnia połączenie między Polską a Niemcami działa w odwrotnym kierunku, wywierając presję na wzrost cen gazu w Europie. Czytaj więcej

Gazociąg zwykle odpowiada za około jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Odwracalne przepływy zaobserwowane w poniedziałek rano ustabilizowały się na poziomie około 7 mln kWh, podobnie jak w weekend i na początku tygodnia, i zgodnie z danymi oczekuje się, że utrzymają się w przeciwnym kierunku do wczesnych godzin we wtorek. punkt jest pokazany na granicy polsko-niemieckiej.

Nie jest jasne, kiedy rurociąg powróci do cieków zmierzających na zachód do Niemiec. Źródło zbliżone do Gazpromu powiedziało, że firma ma zmienić przepływy w tym miesiącu, ponieważ Gazprom zapłacił za zachodnie wolumeny handlowe za styczeń. Czytaj więcej

Rosja zaprzeczyła oskarżeniom ze strony wielu europejskich polityków o wstrzymanie dostaw gazu, aby wywierać nacisk na władze niemieckie i europejskie, by dały zielone światło dla nowo wybudowanego gazociągu Nord Stream 2.

W sobotę wicepremier Aleksander Nowak powtórzył, że Rosja jest gotowa dostarczać Europie więcej gazu, ale tylko w przypadku nowych kontraktów długoterminowych – stanowisko, jakie Moskwa zajmuje od wybuchu kryzysu gazowego w zeszłym roku.

READ  Projekty Polish Equinor pozyskują zagraniczne kontrakty - reNews

Nominacje mocy produkcyjnych dla przesyłu rosyjskiego gazu z Ukrainy na Słowację przez punkt graniczny Velk Kapusani, kolejny ważny szlak dla rosyjskiego gazu do Europy, wyniosły w poniedziałek 286 970 megawatogodzin.

Dane słowackiego operatora rurociągów Eustream pokazały, że poziom ten był płaski w porównaniu z terminami obserwowanymi do tej pory w 2022 r., ale znacznie poniżej poziomów ponad 900 000 megawatogodzin odnotowanych na początku grudnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Vladimira Soldatkina i Jasona Hofitta w Pradze. Edytowanie przez Kim Coogle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.