Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Funt szterling osiągnął najniższy poziom od prawie dwóch miesięcy, gdy Rezerwa Federalna mówi o wczesnych obniżkach stóp procentowych

Funt szterling osiągnął najniższy poziom od prawie dwóch miesięcy, gdy Rezerwa Federalna mówi o wczesnych obniżkach stóp procentowych

Wielka Brytania stoi w tym roku w obliczu najwyższego w historii poziomu bankructw przedsiębiorstw, spowodowanego upadkiem przedsiębiorstw pod presją rosnących stóp procentowych.

Według Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CEBR) w tym roku zamknie się około 33 000 firm, a wiele z nich nigdy nie podniesie się po skutkach pandemii.

Firma konsultingowa podniosła swoje szacunki dotyczące liczby przypadków niewypłacalności z 28 000, ostrzegając, że sektor handlu detalicznego i hotelarstwa „prawie dogonił budownictwo pod względem liczby upadłości w 2023 r.”.

Powiedziała, że ​​liczby te będą nowym rekordem od 2013 r., kiedy dostępne są porównywalne statystyki, choć dodała, że ​​z jej własnej analizy wynika, że ​​w latach 90. liczba upadłości byłaby wyższa.

Oprócz pandemii firmy borykają się ze zwiększonymi kosztami pożyczek po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe do 5,25% w celu ograniczenia inflacji, która wzrosła po latach Covidu.

„Firmy, które zbankrutują w latach 2024 i 2025, to w dużej mierze te, które miały problemy finansowe w latach Covid-19 i nigdy nie przetrwały” – powiedział wiceprezes Douglas McWilliams.

„Nasz model uwzględnia perspektywy sektora nieruchomości komercyjnych, który znajduje się obecnie w poważniejszej trudnej sytuacji niż wcześniej sądziliśmy i prawdopodobnie będzie silniej naciskał na poprawę stawek czynszów” – dodał.

„To wierzchołek góry lodowej, a oczekuje się, że ciśnienie wzrośnie w 2024 r.” – powiedział Rob Russell, partner w DLA Piper.

„Po roku rosnących stóp procentowych i kosztów produkcji nie jest zaskakujące, że doprowadziło to do wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw” – dodał.

READ  Indeks FTSE 100 wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, ponieważ rynki spodziewają się głębszych obniżek stóp procentowych