Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

FTSE 100 spadki pomimo zakończenia przez Covid rajdu o 14,3% w 2021 r. | Giełda Papierów Wartościowych

ten Indeks FTSE 100 odnotowało najlepszy rok od 2016 r., gdy brytyjskie akcje odbiły się po szoku pandemicznym z 2020 r.

Główny indeks blue chipów w Londynie wzrósł o 14,3% w 2021 r., Po roku spadku o ten sam procent Najgorszy spadek od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Zamknął się w piątek na poziomie 7384 pkt, po rozpoczęciu roku na poziomie 6460 pkt.

Akcje wzrosły w ciągu roku dzięki optymizmowi gospodarczemu, ponieważ szczepionki Covid-19 umożliwiły ponowne otwarcie gospodarek, a pakiety stymulacyjne od rządów i banków centralnych pobudziły wzrost. Inwestorzy w dużej mierze zignorowali obawy dotyczące inflacji, zakłóceń łańcucha dostaw i zmiennych związanych z koronawirusem, takich jak Omicron.

Tabela

Bardziej skoncentrowany na rynku krajowym indeks FTSE 250 wzrósł o 14,6% w 2021 r., kończąc rok na poziomie 23 480 punktów, po osiągnięciu rekordowego poziomu 24 353 punktów we wrześniu. Inne rynki akcji również silnie wzrosły w ciągu roku, a indeks MSCI Worldwide Stock Index wzrósł o 17%.

Ashtread Group, firma zajmująca się wynajmem sprzętu przemysłowego, była najlepiej prosperującą akcją FTSE 100. Wzrosła o 73% po tym, jak jej przychody pobudziły ożywienie światowej gospodarki dzięki ponownemu otwarciu głównych placów budowy.

Grupa Meggate Aviation Group wzrosła o 58 procent po przejęciu przez amerykańskiego rywala Parkera Hannivina. Rozdać Kontrolowane przez organy ochrony konkurencji. Firma wydobywcza Glencore wzrosła o ponad 65%, stymulowana wyższymi cenami towarów, podczas gdy Royal Mail podskoczyła o 56% dzięki silnemu popytowi na dostawy paczek.

Producent specjalistycznych chemikaliów Croda zyskał 53%, po rekordowych wynikach, w tym produkcji składników stosowanych w szczepionkach Covid-19.

Banki i firmy naftowe również miały mocne lata, ale ucierpieli niektórzy z ubiegłorocznych „zwycięzców pandemii”, ponieważ akcje Ocado spadły o 26%. IAG, spółka macierzysta British Airways, spadła o 10% do 2021 r., obawiając się, że Omicron opóźni powrót do zdrowia.

READ  Czyszczenie butów: proces produkcyjny, konfiguracja zakładu, raport z projektu, koszty i przychody, biznesplan, analiza branżowa, surowce, wymagania dotyczące maszyn, 2026 - analityka łączona

Londyn pozostał w tyle za niektórymi innymi głównymi europejskimi indeksami, z francuskim CAC o 20%, a włoskim FTSE MIB o 23%. Paneuropejski Stoxx 600 osiągnął serię rekordowych wzlotów, podtrzymywany przez firmy technologiczne i giełdy finansowe. Luksus również wypadł dobrze, a udziały LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton solidnie wzrosły w modzie, o ponad 40%.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Japonia Nikki 225 zakończyło rok 2021 na najwyższym poziomie od 1989 roku, co oznacza wzrost o prawie 5%. To wciąż około 25% poniżej rekordowego szczytu sprzed 32 lat, zanim pękła japońska bańka na giełdzie.

Wytyczyło to Wall Street, wspierane przez duże firmy technologiczne, takie jak Alphabet, które skoczyły o około 66%. Indeks Standard & Poor’s 500 amerykańskich akcji wzrósł w ciągu roku o 27%, osiągając rekordowy poziom 70 zamknięcia, ponieważ zyski przedsiębiorstw wzrosły dzięki zwiększonym wydatkom konsumentów, a płynność napłynęła do funduszy akcyjnych.

„Ogólny rok 2021 był doskonałym rokiem dla zwrotu z akcji” – mówi Richard Flax, dyrektor ds. inwestycji w cyfrowym menedżerze bogactwa Moneyfarm.

„Druga połowa roku charakteryzowała się nieco większą zmiennością niż pierwsza – w dużej mierze dzięki zmiennej Omicron powodującej niepewność – ale takie kraje jak USA, Europa i Japonia odnotowały solidny wzrost”.

Pomimo odbicia w tym roku, FTSE 100 jest nadal o 6,5% poniżej szczytowego poziomu 7903 punktów, który został ustalony w maju 2018 r., podczas gdy rynki amerykański, niemiecki i francuski osiągnęły w tym roku rekordowe wartości.

Ceny ropy wzrosły o około 50% w 2021 r., napędzane rosnącym popytem i Ostrożny wzrost produkcji przez OPEC i jego sojuszników. Ale złoto spadło o 4 procent, a wyższe stopy procentowe mogą negatywnie wpłynąć na atrakcyjność aktywów, które nie przynoszą dochodu.