Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski Bank Inwestycyjny na finansowanie modernizacji sieci dystrybucyjnych w Polsce i Czechach

Europejski Bank Inwestycyjny na finansowanie modernizacji sieci dystrybucyjnych w Polsce i Czechach

Polski państwowy zakład energetyczny zamierza do końca dekady dodać 3 gigawaty mocy fotowoltaicznej. Zdjęcie: Rensula Power.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał odrębne umowy z polską firmą energetyczną PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE) i czeską firmą energetyczną ČEZ, aby pomóc w modernizacji sieci dystrybucyjnych w obu krajach.

Poprzez umowę finansową o wartości 2 mld zł (449 mln USD) EBI wesprze rozwój i modernizację polskiej infrastruktury sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii.

Pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycje w linie, transformatory, komunikację cyfrową, magazyny energii i nowoczesne liczniki zaplanowane na lata 2022-2025. Ponadto polski państwowy zakład energetyczny planuje dodać 3 GW mocy fotowoltaicznej do 2030 r.

„Nowoczesne sieci transportowe pozwolą na integrację odnawialnych źródeł energii, co zwiększy dywersyfikację polskiej energetyki” – powiedziała Teresa Czyrońska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Ponadto EBI pożyczył czeskiemu zakładowi EZ 790 mln EUR (832 mln USD), który sfinansuje rozbudowę sieci dystrybucyjnej – obejmującej instalację technologii automatyki i zdalnie sterowanych systemów zasilania – w Czechach, co umożliwi integracja do 2,2 GW nowej mocy odnawialnej.

Czeskie przedsiębiorstwa energetyczne wprowadzą również udoskonalenia w celu zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej w dziewięciu regionach Republiki Czeskiej.

Martin Novak, dyrektor finansowy ČEZ, powiedział: „Liczba OZE, które zbudowaliśmy dla naszych klientów, w 2022 roku potroiła się rok do roku, a liczba nowych zamówień na przyłącza OZE, które mają zostać wybudowane w najbliższej przyszłości, osiągnęła 80 000 ČEZ jest zaangażowany Sieć dystrybucyjna została znacznie zmodernizowana, a nasze partnerstwo z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jest jednym z głównych filarów tych wysiłków.”

Obie pożyczki są zgodne z pożyczką Komisji Europejskiej Plan REPowerEU Zmniejszyć zależność Europy od paliw kopalnych przed 2030 r. i przyspieszyć transformację energetyczną w bloku UE oraz skierować sektor energetyczny w stronę energii odnawialnej.

W ramach wsparcia planu REPowerEU w zeszłym miesiącu Europejski Bank Inwestycyjny Zaangażowany w pożyczkę i finansowanie 30 miliardów euro na przyspieszenie transformacji energetycznej i bezpieczeństwa Europy w ciągu najbliższych pięciu lat.

READ  Zapomnij o Dolinie Krzemowej – Polska jest wschodzącym europejskim centrum technologicznym