Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Emerytury: gwarantowane dochody emerytalne wzrosną o 44% w ciągu roku | renty

MOprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż rośnie, giełdy spadają, a wysoka inflacja zabija oszczędności ludzi. To dość ponure, ale jeden produkt finansowy – który został spisany na straty przez wiele osób – wygląda bardziej kusząco niż rok czy dwa lata temu.

Renta dożywotnia to produkt, który zamienia oszczędności emerytalne danej osoby na dochód przez całe życie, a istnieją oczekiwania, że ​​wiele osób będzie teraz chciało wykorzystać część swoich pieniędzy emerytalnych, aby je kupić.

Nowe dane opublikowane w tym tygodniu pokazały, że stawki składek wzrosły o 44% w ciągu roku i są obecnie najwyższe od początku 2009 roku.

Oznacza to, że 65-latek z emeryturą w wysokości 100 000 funtów może teraz mieć roczny dochód w wysokości 7 191 funtów rocznie – w porównaniu z 4 989 funtów w październiku ubiegłego roku, według platformy inwestycyjnej Hargreaves Lansdown.

Zawsze było tak, że jednym ze sposobów wykorzystania kwoty emerytury jest wykupienie renty. Daje to gwarantowany stały dochód emerytalny do końca życia lub przez określony czas.

Jednak przez długi czas renta była postrzegana jako mało warta, a popyt na nią spadł po tym, jak rząd Wprowadzono zestaw „swobód emerytalnych” W 2015 roku oznaczało to, że ludzie nie musieli się już nikogo pozbywać. Niższe stopy procentowe i dłuższa średnia długość życia również doprowadziły do ​​obniżenia stawek składek.

Jednak sytuacja finansowa i ekonomiczna jest teraz oczywiście zupełnie inna. Kiedy stopy procentowe idą w górę, rosną też stawki premiowe. Zostały one mocno obciążone wzrostem rentowności długoterminowych obligacji ze złota (oprocentowanie obligacji rządowych Wielkiej Brytanii).

Potencjalny dochód 65-latka z emeryturą w wysokości 100 000 GBP wzrósł o 200 GBP [a year] mówi Helen Morrissey, starszy analityk ds. emerytur i emerytur w Hargreaves Lansdown, która twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przedstawiła prawie 18 000 rocznych ofert, co stanowi wzrost o 70% w porównaniu z poprzednim rokiem. A możliwość zagwarantowania przynajmniej części swoich dochodów po przejściu na emeryturę jest „nieoceniona” – dodaje.

Tymczasem jedno z największych nazwisk w sektorze, Standard Life, powiedział w tym miesiącu, że „widzi ponowne zainteresowanie emeryturami, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dochodów, jakie zapewniają w obecnym środowisku rynkowym”.

Po zakupie renty zwykle nie możesz zmienić zdania, więc możesz poprosić o poradę, a istnieje wiele różnych rodzajów.

Na przykład, czy chcesz, aby roczny dochód pozostał taki sam, czy zwiększał się każdego roku? Czy chcesz otrzymać dożywotnią rentę lub rentę, która zapewnia dochód małżonkowi, partnerowi lub innym osobom na utrzymaniu po Twojej śmierci (powszechna renta dożywotnia)? Jeśli cierpisz na schorzenie, masz nadwagę lub palisz, możesz zarobić wyższe dochody, wybierając wyższą lub niższą roczną pensję.

Starsza dojrzała para korzystająca z internetu na laptopie online
Po wykupieniu renty zwykle nie możesz zmienić zdania, więc możesz poprosić o radę. Zdjęcie: incamerastock / Alamy

Standard Life mówi, że „najważniejszy jest czas” — nie musisz kupować renty w dniu przejścia na emeryturę, a ceny stają się tym bardziej atrakcyjne, im więcej kupujesz później.

„Niektórzy emeryci są odradzani, ponieważ po zakupie renty stawka pozostaje stała na zawsze, więc ci, którzy siedzą na stawkach niższych niż w zeszłym roku, nie mogą skorzystać z ostatnich podwyżek”, mówi Morrissey. „Jednak zawsze warto pamiętać, że nie musisz zabezpieczać renty z całej kwoty emerytury za jednym razem. Rozsądnym sposobem na to jest wykorzystanie części emerytury etapami, blokując dochód na pokrycie swoich Potrzebujesz, kiedy ma to dla Ciebie sens. Daje to możliwość zabezpieczenia wyższych stawek w miarę starzenia się, a także możesz kwalifikować się do zwiększonej renty, jeśli później będziesz mieć schorzenie, co ponownie zwiększy Twoje dochody.

Sean McCann, certyfikowany planista finansowy w firmie finansowej NFU Mutual, mówi o wycofywaniu się — gdzie zwykle bierzesz do 25% swojego całkowitego zakładu w postaci zryczałtowanej kwoty wolnej od podatku, a resztę pozostawiasz zainwestowaną, albo pobierając dochód, albo wypłacając inne kwoty w razie potrzeby — przez wiele lat częściej kupowano rentę ze względu na niskie stopy procentowe, ale ten ostatni produkt powraca.

„Wiele osób będzie teraz chciało wykorzystać część swoich funduszy emerytalnych na zakup renty, pozostawiając resztę zainwestowaną i uzyskując zmienny dochód lub duże sumy poprzez wycofanie”, dodaje.

Często emeryturę przedstawia się jako wybór „albo/albo” między rentą a regresją, podczas gdy w rzeczywistości właściwy wybór byłby zazwyczaj kombinacją tych dwóch, mówi Tom Selby, szef polityki emerytalnej w platformie inwestycyjnej AJ Bell.

Sugeruje to, że osoba fizyczna może wykorzystać roczne stypendium na pokrycie kosztów stałych na emeryturze, zachowując jednocześnie elastyczność i możliwość rozwijania inwestycji wraz z resztą.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie musisz pobierać rocznej pensji oferowanej przez Twoją obecną firmę emerytalną – możesz robić zakupy i kupować ją od dowolnego dostawcy, a dzięki temu prawdopodobnie uzyskasz lepszą ofertę.

Specjalista ds. Emerytur Just Group mówi: „Oszczędzający powinni robić zakupy, aby upewnić się, że otrzymują najlepszą dostępną stawkę – różnica między najlepszymi i najgorszymi dostawcami może wynosić do 15% dodatkowego dochodu rocznie, po uwzględnieniu warunków medycznych lub czynników związanych ze stylem życia ”.

READ  Inwestorzy Ryanaira wzywali do głosowania przeciwko „nadmiernym” wypłatom premii | Ryan Air