Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Droga Microsoftu do zostania największą firmą na świecie przedstawiona na jednym wykresie.

Droga Microsoftu do zostania największą firmą na świecie przedstawiona na jednym wykresie.

Jest większy niż ten duży. że to Microsoftu (MSFT -2,96%)warty 3 biliony dolarów gigant, który po raz kolejny rości sobie prawo do miana największej korporacji świata.

Jednak zaledwie 15 lat temu Microsoft był w zupełnie innym miejscu. Zajęła 35. miejsce na liście 100 magazynu Fortune, co odzwierciedla jej słabe wyniki jako spółki i akcji.

W rzeczywistości wartość zapasów spadła o 67% od 2000 do 2009 roku.

Jednak w ciągu ostatnich 15 lat akcje Microsoftu wzrosły aż o oszałamiające 2730%, co oznacza, że ​​inwestycja o wartości 10 000 dolarów w 2009 r. będzie równa dzisiejszej kwocie 283 000 dolarów.

Co zatem kryje się za tą ogromną transformacją? Jeden wykres może pomóc to wyjaśnić. Spójrzmy.

Microsoft ma głowę w chmurze

Krótko mówiąc, renesans Microsoftu pod rządami dyrektora generalnego Satyi Nadelli (który przejął stanowisko Steve’a Ballmera w 2014 r.) polega na rozwoju jego działalności w chmurze.

Spójrz na ten wykres przedstawiający przychody Microsoftu według segmentów od 2012 do 2023 roku:

Źródło obrazu: Statista

Jak widać, działalność firmy w chmurze (Intelligent Cloud jest zaznaczona na wykresie na żółto) była najmniejszym z trzech segmentów, kiedy Nadella reorganizowała oddziały firmy w 2014 roku. Podążała zarówno za segmentami Produktywność, jak i Procesy Biznesowe (elementy działalności firmy charakterystyczny pakiet oprogramowania Office; pokazany na ciemnoczerwonym) i sektor bardziej osobisty (składający się z oprogramowania Windows, gier Xbox i urządzeń sprzętowych; pokazany na ciemnoniebieskim).

Jednak w ostatnim kwartale (trzy miesiące zakończone 31 grudnia 2023 r.) Microsoft odnotował przychody z inteligentnej chmury w wysokości 25,9 miliarda dolarów, co znacznie przewyższa pozostałe dwa segmenty, które odnotowały odpowiednio 19,2 miliarda dolarów i 16,9 miliarda dolarów.

Innymi słowy, Nadelli udało się przekształcić popularną firmę zajmującą się komputerami osobistymi i oprogramowaniem w potęgę usług w chmurze. Jest to jeden z powodów, dla których Nadella jest dziś najbardziej podziwianym dyrektorem generalnym. Właśnie dlatego Microsoft znów rośnie w siłę.

READ  Pickup Volkswagen Beetle oparty na kombi BMW E46 jest dziwnie atrakcyjny

Jake Lerch nie zajmuje pozycji w żadnej z wymienionych spółek. Motley Fool zajmuje stanowiska w firmie Microsoft i ją poleca. Motley Fool zaleca następujące opcje: długie rozmowy telefoniczne za 395 USD w styczniu 2026 r. z firmą Microsoft i krótkie rozmowy telefoniczne za 405 USD w styczniu 2026 r. z firmą Microsoft. Motley Fool ma politykę ujawniania informacji.