Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dan Corbett: El Niño – Czy pogoda wreszcie się ociepli?

Pierwszego dnia letniej meteorologii ekspert ds. pogody z 1News, Daniel Corbett, wyjaśnia, dlaczego El Niño nie zapewnia w niektórych miejscach oczekiwanej ciepłej i suchej pogody.

Lato jest tuż za rogiem, a Ty możesz już cieszyć się grillem i ręcznikami plażowymi. Jednak, jak zapewne słyszeliście, El Niño prawdopodobnie odgrywa pewną rolę.

Plusem jest to, że niektórzy z nas mogli mieć cieplejsze i bardziej suche lato niż zwykle.

Wygląda na to, że od miesięcy rozmawiamy o El Niño i ciepłej, suchej pogodzie, jaką może ze sobą wiązać. Dlaczego więc we wschodnich częściach kraju mieliśmy bardziej uporczywe opady deszczu – w niektórych miejscach większe niż oczekiwano?

Weź ten przykład Gisborne’a Który w listopadzie otrzymał do tej pory 222 mm. Typowy listopad przyniesie tylko 72 mm, czyli ponad trzykrotność średniej miesięcznej opadów.

Napiera Miesięczna suma opadów była jak dotąd ponad dwukrotnie większa od normalnej i wyniosła 109 mm w porównaniu do zaledwie 49 mm normalnie. Tauranga Otrzymał 135 mm, czyli znacznie więcej niż standardowe 72 mm.

„Inne czynniki” stają na przeszkodzie

Czy El Niño nie miało sprowadzić w te miejsca bardziej suchego niż zwykle deszczu?

Według prognoz sezonowych tak. Ale atmosfera miała jeszcze inne pomysły.

El Niño rozwinęło się nad Oceanem Spokojnym i wykazuje wszystkie typowe oznaki siły, takie jak wyższa niż normalnie temperatura morza, słabsze pasaty i wysokie ciśnienie nad Indonezją, jak pokazuje zdjęcie poniżej.

Odczyty temperatury oceanów pokazują, że sytuacja się ociepla.

Jak dotąd największą różnicą były „inne czynniki” wpływające na pogodę w Nowej Zelandii – w większym stopniu niż El Niño.

Należą do nich zimne burze znad Oceanu Południowego, a także siła i ruch strumienia strumieniowego (który przenosi systemy pogodowe i zaklinacze deszczu).

READ  Miasto, o którym być może wcześniej nie słyszałeś, zostało Europejskim Miastem Roku

Zamiast po prostu przejechać, zwolnił i miejscami zaczął padać ulewny deszcz.

To trochę tak, jakby El Niño pojawiało się na wiosennym koncercie, uprzedzając główną rolę, ale jak dotąd udało mu się odegrać tylko niewielką rolę z tyłu sceny. Gwiazdami przedstawienia byli „inni agenci”.

Porównanie tego lata i poprzedniego lata:

El Niño kontra La Niña

Czy to się zmieni i pogoda się poprawi?

El Niño będzie miało szansę zająć centralne miejsce, ale będzie musiało poczekać, aż inne czynniki osłabną lub nabiorą tempa.

Na tym etapie w ciągu najbliższych kilku tygodni El Niño może być bardziej widoczne, ale w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie mogą się utrzymywać inne czynniki.

Pamiętaj, że typowy wzór El Niño przesuwa nasze letnie maksima nieco na północ w poprzek szczytu Nowej Zelandii. Oznacza to dobrą, suchą pogodę na północy i wschodzie, ale bardziej pochmurną i wilgotną na dalekim południowym zachodzie kraju.

Co to wszystko oznacza dla naszej letniej pogody?

Nadal mamy szansę zobaczyć aktywne fronty w pierwszych tygodniach lata, ale – oto dobra wiadomość – obszary z dobrą pogodą staną się bardziej powszechne. W miarę zbliżania się Świąt fronty te będą nadal tracić wytrzymałość i wilgoć.

Będą też dobre ciepłe okresy, nawet gorące, ponieważ coraz więcej australijskiego ciepła będzie napływać w naszą stronę.

A co z Bożym Narodzeniem?

Czy to oznacza, że ​​Święta Bożego Narodzenia będą upałem czy upałem? Jest zbyt wcześnie, aby określić dokładnie, ale panuje tendencja do bardziej stabilnej pogody, szczególnie na północy i wschodzie.

Nie zapominaj, że Boże Narodzenie zawsze jest trudne do przewidzenia, ponieważ wystarczy niewielka chmura lub deszcz, aby zepsuć poranny mecz krykieta na plaży.

Istnieje również możliwość pojawienia się dziwnej dzikiej karty – cyklonu tropikalnego z północy lub aktywnego zaklinacza deszczu utrzymującego się w bardziej niestabilnym strumieniu strumieniowym obecnych czasów.

READ  Rządowe opłaty za 830 milionów dolarów nowej drogi na północ od Auckland

Niezależnie od pogody, ciesz się latem!