Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o katastrofie helikoptera irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego

Co wiemy o katastrofie helikoptera irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego

przez Abby SewellAgencja prasowa

Na tym zdjęciu opublikowanym przez Agencję Informacyjną Islamskiej Republiki Iranu (IRNA) widać helikopter wiozący prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego startujący z irańskiej granicy z Ilhamem Alijewem z Azerbejdżanu.
zdjęcie: IRNA za pośrednictwem AFP

Niedzielna katastrofa helikoptera przewożącego prezydenta Iranu i ministra spraw zagranicznych wywołała szok w całym regionie.

W kilka godzin po wypadku nie podano szczegółów i nie było jasne, czy prezydent Iranu Ebrahim Raisi i inni urzędnicy przeżyli.

Oto, co wiemy do tej pory.

Kto był na pokładzie helikoptera i dokąd leciał?

Według państwowej agencji prasowej Islamskiej Republiki (IRNA) helikopter przewoził prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, ministra spraw zagranicznych Hosseina Amira Abdollahiana, gubernatora irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni, innych urzędników i ochroniarzy. Agencja informacyjna podała, że ​​Raisi wracał w niedzielę z podróży na granicę irańsko-azerbejdżańską, aby wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem otworzyć tamę.

  • Czytaj więcej: Zespoły szukają irańskiego prezydenta po katastrofie helikoptera
  • Gdzie i jak spadł helikopter?

    Wygląda na to, że helikopter rozbił się lub awaryjnie wylądował w lesie Dezmar pomiędzy miastami Farezgan i Julfa w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem, w wciąż niejasnych okolicznościach. Początkowo minister spraw wewnętrznych Ahmed Wahidi powiedział, że helikopter „musiał wykonać trudne lądowanie z powodu złych warunków pogodowych i mgły”.

    Na tym zdjęciu dostarczonym przez Biuro Prasowe Prezydenta Azerbejdżanu prezydent Iranu Ebrahim Raisi (po lewej) ściska dłoń swojemu azerbejdżańskiemu odpowiednikowi Ilhamowi Alijewowi podczas ich spotkania podczas ceremonii otwarcia tamy Qiz Qalasi, czyli Twierdzy Dziewcząt w Azerbejdżanie, na granicy z Azerbejdżanem.  Iran i Azerbejdżan Niedziela, 19 maja 2024. Helikopter przewożący prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego uległ wypadkowi "Gwałtowny spadek" Oficjalne media irańskie poinformowały w niedzielę, nie wdając się od razu w szczegóły.

    Prezydent Ibrahim Raisi (po lewej) wracał z podróży na granicę irańsko-azerbejdżańską, aby wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem otworzyć tamę.
    zdjęcie: Biuro prasowe prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem AP

    Jaki jest stan poszukiwań?

    Irańscy urzędnicy stwierdzili, że górzysty teren, lasy i gęsta mgła utrudniają działania poszukiwawczo-ratownicze. Szef Irańskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca, Pir Hossein Koulivand, powiedział, że 40 zespołów poszukiwawczych na miejscu pracowało w tym rejonie pomimo „trudnych warunków pogodowych”. Według Agencji Informacyjnej Irańskiej Republiki Islamskiej Kolevand dodał, że zespoły poszukiwawcze są prowadzone na ziemi, ponieważ „warunki pogodowe uniemożliwiły prowadzenie poszukiwań z powietrza” za pomocą dronów.

    READ  Daniela Elser: Stracone 55 minut odkrywa tajemnicę chrztu córki Harry'ego i Meghan, Lilibet

    Gdyby Raisi zginął w wypadku, jaki wpływ miałoby to na Iran?

    Raisi jest postrzegany jako protegowany najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego i potencjalny następca jego stanowiska w szyickiej teokracji kraju. Zgodnie z irańską konstytucją, w przypadku jego śmierci prezydentem kraju miałby zostać pierwszy wiceprezydent Mohammad Mokhber. Chamenei publicznie zapewnił Irańczyków, że w wyniku tego incydentu „nie będzie żadnych przerw w działaniach kraju”.

    Na tym zdjęciu dostarczonym przez agencję prasową Moj widać pojazdy ekipy ratowniczej w pobliżu miejsca wypadku helikoptera z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim w Farezgan w północno-zachodnim Iranie, niedziela, 19 maja 2024 r. (Azin Haghighi/Moj News Agency za pośrednictwem AFP)

    Pojazdy ekipy ratunkowej w pobliżu miejsca wypadku helikoptera, na którym znajdował się prezydent Iranu Ebrahim Raisi w Farezgan w północno-zachodnim Iranie
    zdjęcie: Agencja Informacyjna Moj za pośrednictwem AP

    Jaka była reakcja międzynarodowa?

    Kraje, w tym Rosja, Irak i Katar, wydały oficjalne oświadczenia, w których wyraziły zaniepokojenie losem Raisiego i zaoferowały pomoc w poszukiwaniach.

    Prezydent Azerbejdżanu Alijew powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony”, gdy usłyszał o incydencie, i podkreślił, że Azerbejdżan jest gotowy zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie. Stosunki między obydwoma krajami uległy ochłodzeniu ze względu na stosunki dyplomatyczne między Azerbejdżanem a Izraelem, głównym regionalnym wrogiem Iranu.

    Arabia Saudyjska, która pomimo niedawnego zbliżenia obu krajów jest tradycyjnym konkurentem Iranu, również wyraziła swoje zaniepokojenie w oświadczeniu i stwierdziła, że ​​„stoi po stronie Iranu w tych trudnych okolicznościach”.

    Nie było natychmiastowej oficjalnej reakcji ze strony Izraela. W zeszłym miesiącu, po izraelskim nalocie na budynek irańskiego konsulatu w Damaszku, w wyniku którego zginęło dwóch irańskich generałów, Teheran wystrzelił w kierunku Izraela setki rakiet i dronów. Większość tych samolotów została zestrzelona i od tego czasu wydaje się, że napięcie się uspokoiło.

    – AP