Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciepłownia geotermalna w Toruniu oficjalnie otwarta

Ciepłownia geotermalna w Toruniu oficjalnie otwarta

Toruń, Polska (źródło: Flickr/Kishjjar, Creative Commons)

Ciepłownia geotermalna prowadzona przez Geotermię Toruń została oficjalnie otwarta i będzie teraz dostarczać ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej w Toruniu.

Ciepłownia geotermalna w Toruniu została oficjalnie zainaugurowana uroczystością otwarcia zbiegającą się z konferencją „Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM). Stacja obsługiwana przez Geotermię Toruń pobiera wodę o temperaturze 60°C, z której ciepło jest pozyskiwane przez wymienniki ciepła do dystrybucji do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W ceremonii otwarcia wzięli udział Minister Aktywów Państwowych Jacek Sassen, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Prezydent Miasta Torunia Michel Zaleski oraz Biskup Asystent Torunia Joseph Zamoki. Ksiądz Tadeusz Rydzyk, Rektor Akademii AKSiM i jeden z głównych sponsorów projektu, odebrał gratulacje od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wcześniej informowaliśmy W budowie ciepłowni geotermalnej Toruń w 2020 roku, z planami rozpoczęcia działalności do września tego samego roku. Wyciek rury w jednym z odwiertów doprowadził do wykonania odwiertu alternatywnego, powodując opóźnienia. Jednak to dwuletnie opóźnienie jest minimalne, biorąc pod uwagę, że początkowa inwestycja w projekt sięga 2008 roku.

Ciepło z Geotermii Toruń będzie dostarczane do miejskiej sieci ciepłowniczej należącej do państwowej spółki PGE Toruń. Elektrownia ma moc około 18 MW i ma generować roczną sprzedaż ciepła na poziomie 234 000 GJ. Będzie to około 8% ciepła obsługiwanego przez PGE Toruń, a pozostała część będzie pochodzić z elektrociepłowni gazowej i ciepłowni biogazowej.

źródło: Toruń Naszemiasto

READ  Richter otwiera nowe polskie biuro