Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny oskarżone o zwabienie krajów takich jak Sri Lanka i Laos „pułapkami zadłużenia”

Demonstranci domagają się zmiany przywództwa po tym, jak prezydent uciekł z kraju, podczas gdy kraj pogrążył się w politycznym chaosie. Wideo / AP

Chiny znalazły chętnych partnerów wśród biednych krajów, które zmagają się ze znalezieniem pożyczkodawców.

A teraz Pekin zmaga się z nowymi oskarżeniami o „pułapkę zadłużenia”, ponieważ wojna ukraińska i globalna pandemia obaliły jego długoterminowe plany.

Od ponad dekady międzynarodowi analitycy ostrzegają, że chińska dyplomacja w zakresie globalnej infrastruktury może być katastrofą dla biednych krajów. Niektórzy sugerowali nawet, że strategia była celowa – sposób na zabezpieczenie strategicznych aktywów międzynarodowych.

Xi Jinping, Prezydent Chin.  Obraz/Getty Obrazy
Xi Jinping, Prezydent Chin. Obraz/Getty Obrazy

Inni jednak określili taką krytykę jako „kwaśne winogrona”, ponieważ wpływ gospodarczy Stanów Zjednoczonych słabnie.

„To po prostu kolejny typowy przypadek, w którym przejawia się kwaśna mentalność winogronowa kierowanego przez USA świata zachodniego, który nie chce widzieć żadnej korzystnej współpracy między Chinami a innymi krajami, a oni wyraźnie wiedzą, że stracili przewagę w dążeniu do tego rodzaju współpracy” stwierdza, że ​​Partia Komunistyczna kontroluje Global Times.

Gotówka w Pekinie okazała się bardzo popularna, a drogie przedmioty, takie jak porty, mosty, autostrady i linie kolejowe, znajdują się wysoko na liście priorytetów BRI.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari, minister spraw zagranicznych Wysp Salomona Jeremiah Manele, premier Chin Li Keqiang oraz radca stanu i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.  Obraz/Getty Obrazy
Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari, minister spraw zagranicznych Wysp Salomona Jeremiah Manele, premier Chin Li Keqiang oraz radca stanu i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi. Obraz/Getty Obrazy

Teraz globalna pandemia, a także rosnące koszty energii i globalne niedobory żywności spowodowane wojną na Ukrainie dowiodły, jak bezbronne są te biedne narody.

Upadek gospodarczy Sri Lanki i niepokoje społeczne były powszechnie obwiniane za bliskie stosunki rządu z Pekinem. A wielomiliardowe zamknięcie dostępu do portu Hambantota – które zostało przekazane Chinom w 2017 roku – jest traktowane jako studium przypadku w „dyplomacji w pułapkę zadłużenia”.

Ale to nie jedyny kraj, który boryka się z takim kryzysem.

Pakistan walczy o spłatę swoich długów. Podobnie Filipiny i Laos.

Wydaje się, że jedynym wyjściem jest ratowanie Chin. lub wykluczenia.

READ  Wybuch epidemii Covid-19 zamknął oddział szpitala New Plymouth dla zwiedzających

Konkurs Wielkiej Mocy

Bank Światowy uważa, że ​​74 kraje o najniższych dochodach na świecie powinny znaleźć w tym roku 35 miliardów dolarów spłaty pożyczek. Około 13,1 miliarda dolarów należnych Chinom.

Jednak ostatnie badanie wskazuje, że całkowity „ukryty” dług może być znacznie wyższy niż zgłoszono, a zobowiązania dotyczące Pasa i Drogi nie są systematycznie zgłaszane.

Bycie chętnym i łatwym źródłem pieniędzy było powodem do dumy Pekinu.

Ale teraz musisz zapłacić cenę.

Chiny niechętnie przekazały Pakistanowi tymczasową linię ratunkową o wartości 4,5 mld USD. Zaakceptowała opóźnienie zadłużenia na początku tego roku.

Filipiny dyskutują teraz również o restrukturyzacji pożyczki o wartości 5 miliardów dolarów na projekt kolejowy.

Pekin był mniej przychylny Sri Lance. Analitycy twierdzą, że nie chce podsuwać innym borykającym się z problemami dłużnikom innego pomysłu.

Jednak większa liczba przypadków niewypłacalności długu „osłabiłaby poglądy na Chiny jako partnera w krajach rozwijających się, ale szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej”, mówi Charles Dent, analityk w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Azji.

Ale Pekin upiera się, że toczy długą grę.

Hui Cheng, redaktor Global Times, napisał: „Nie, żeby wszystkie projekty przebiegały gładko i bez żadnych komplikacji, ale Zachód nie przegapi żadnej okazji, by opowiedzieć „pułapkę zadłużenia, historię w kółko”.

„To jest właśnie jeden z głównych powodów, dla których Stany Zjednoczone i inne rozwinięte kraje zachodnie nie są w stanie prześcignąć Chin w realizacji takich projektów. Ich kapitał dąży do jak najkrótszych cykli zwrotu, a co najważniejsze, realnego celu dyskredytowania Pasa i Szlaku Inicjatywa ma powstrzymać wzrost Chin”.

Premier Chin Li Keqiang (z prawej) gestykuluje do premiera Laosu Thonglouna Sisoulitha po ceremonii podpisania.
Premier Chin Li Keqiang (z prawej) gestykuluje do premiera Laosu Thonglouna Sisoulitha po ceremonii podpisania.

Laos słabnie

Stopa inflacji wyniosła 23 proc. Jego waluta – kip – straciła jedną trzecią swojej wartości w ciągu zaledwie 12 miesięcy. A gotówki nie starcza na opłacenie ważnego importu, np. paliwa.

READ  Kobieca walizka rozerwana na kawałki w locie: „Czy ktoś wrzucił ją do rębaka?”

Jego przepływy pieniężne wynoszą około 1,4 miliarda dolarów rocznie, spłacając 14 miliardów dolarów długu. Stanowi to prawie 90 procent krajowego PKB.

Połowę zawdzięczamy Chińskiej Republice Ludowej. Większość z nich została wrzucona do ogromnego, komercyjnie wątpliwego projektu kolejowego między Chinami a Laosem.

Ale są też spekulacje, że seria nieujawnionych pożyczek zwiększa zaangażowanie Laosu w całkowite zadłużenie Chin do 12,2 mld USD.

Teraz globalna agencja ratingowa Moodys wydała ostrzeżenie o „niepożądanej sytuacji” Laosowi, stwierdzając, że Laos ma „niezwykle wysokie obciążenie zadłużeniem i nieodpowiednie pokrycie zapadalności zadłużenia zewnętrznego za pomocą rezerw walutowych”.

Ale na szczęście dla Laosu kryzys nadchodzi w odpowiednim momencie. Pekin jest szczególnie wrażliwy na krytykę. Nie udało się osiągnąć znaczącego postępu, na jaki liczyła na Forum Wysp Pacyfiku. Wśród możliwych przyczyn są oskarżenia o niewłaściwe wpływy i ekspansję militarną – oraz pułapki zadłużenia.

Chiny wsparły budowę stadionu sportowego na Wyspach Salomona, mostów na Fidżi i autostrad w Papui Nowej Gwinei.

Jednak pomimo podpisania wielu indywidualnych umów, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi nie zebrał wystarczającej liczby podpisów, aby „zobaczyć wspólny rozwój Chin i krajów wyspiarskich Pacyfiku” podczas 10-dniowej wycieczki w zeszłym miesiącu.

Jej reputacja nie była tak czysta, jak by się spodziewała.

„On ona [now] Wydaje się mało prawdopodobne, że Chiny pozwolą Laosowi na bankructwo, chociaż przez całą pandemię Pekin niechętnie udzielał pomocy swoim dłużnikom w krajach rozwijających się”.

wymuszać cenę

Publikacja amerykańskiego Centrum Wywiadu i Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegła w tym miesiącu, że „operacje wywierania wpływu w Chińskiej Republice Ludowej mogą być zwodnicze i przymusowe, a pozornie korzystne okazje biznesowe lub wymiany międzyludzkie czasami maskują programy polityczne Republika Chińska.”

Jednak chińskie ministerstwo spraw zagranicznych natychmiast odrzuciło oskarżenia o nadmierne wpływy, korupcję i celowo niemożliwe ułatwianie zadłużenia, twierdząc, że zachowanie Pekinu jest całkowicie „ponad limitem”.

READ  Angielski komik, który musi usłyszeć, usuwając komentarze Whoopi Goldberg o Holokauście

„My Chińczycy mamy powiedzenie: ktokolwiek zgubi siekierę, podejrzewa się, że ukradł ją jego sąsiad” – powiedział rzecznik Zhao Lijian. „To opisuje amerykańską mentalność, która jest przepełniona mentalnością z czasów zimnej wojny i ideologicznym uprzedzeniem”.

Pekin może przejąć kontrolę nad międzynarodowymi aktywami.

Ale niekoniecznie to wykorzystuje. Do teraz.

Kontrolując nierentowne aktywa, musi również radzić sobie z bieżącymi stratami.

Niektórzy analitycy twierdzą, że jest to niewielka cena za ważne strategiczne aktywa, takie jak głębokowodny port Sri Lanki. Inni martwią się o zdolność Pekinu do powstrzymania skutków gospodarczych.

Ale Komunistyczna Partia Chin twierdzi, że jest gotowa zaakceptować straty w krótkim okresie.

„Pożyczki dwustronne Chin dla krajów rozwijających się są zazwyczaj„preferencyjne”, co oznacza, że ​​oprocentowanie pożyczek jest bardzo niskie w porównaniu do oprocentowania pożyczek komercyjnych” – powiedział Global Times Liu Xiaoshu, badacz z National Institute of International Strategy.

„W obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego wiele gospodarek wschodzących miało problemy z zadłużeniem, w wyniku czego niektóre muszą dokonać przeglądu i spowolnić inwestycje w projekty infrastrukturalne, które generują przychody w perspektywie długoterminowej. Ma to sens. Gdy sytuacja się poprawi , te projekty zostaną wznowione, więc zaangażowane strony powinny być otwarte na te kwestie.”