Chińska sztuka rakietowa użyta do wystrzelenia pierwszej stacji kosmicznej ma powrócić na Ziemię w „niekontrolowanym powrocie”.
21-tonowa rakieta Long March 5B przeniosła jednostkę z nowej chińskiej stacji kosmicznej na niską orbitę okołoziemską w zeszłym tygodniu.
Jednak 30-metrowy pocisk wszedł również na tymczasową orbitę, co oznacza, że będzie teraz przedmiotem jednej z największych w historii niekontrolowanych operacji ponownego wejścia na orbitę.
Chociaż większość zużytych pocisków rakietowych nie osiąga prędkości, która spowodowałaby, że znalazłyby się na orbicie, niektórzy eksperci obawiają się, że mogą wylądować na zaludnionym obszarze. Raporty opiekunów.
„To prawdopodobnie nie będzie dobra rzecz” – powiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.
„Ostatni raz, kiedy wystrzelili pocisk Long March 5B, skończyli z dużymi, długimi metalowymi prętami lecącymi w niebo i niszczącymi wiele budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – powiedział.
Większość się wypaliła, ale o ziemię uderzały ogromne kawałki metalu. Mamy szczęście i nikt nie został ranny ”.
Pocisk okrąża Ziemię co 90 minut, przelatując na północy Nowego Jorku, Madrytu, Pekinu i na południe aż do Chile i Wellington w Nowej Zelandii.
Chociaż prawdopodobne jest, że wszelkie szczątki, które nie spaliły się podczas ponownego wejścia, wylądują w oceanie lub na niezamieszkanym obszarze, według Space News „pozostaje ryzyko wyrządzenia szkody ludziom lub mieniu”.
„Podstawowy etap w Long March 5B jest siedmiokrotnie większy niż druga faza Falcona 9, który kilka tygodni temu wzbudził duże zainteresowanie prasy, kiedy ponownie wjechał nad Seattle i zrzucił kilka zbiorników ciśnieniowych w stanie Waszyngton” – dodał. , McDowell.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji