Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny ziemniaków znów spadają • EastFruit

Ceny ziemniaków znów spadają • EastFruit

Owoce wschodnie Analitycy odnotowali znaczny spadek hurtowych cen ziemniaków na polskim rynku w ostatnich dniach lutego, na podstawie danych z Fresh-Market.pl. Ceny hurtowe ziemniaków spadły w ciągu ostatniego tygodnia średnio o 16% i obecnie ich ceny wynoszą 1,00-1,33 zł/kg (0,23-0,31 euro/kg).

Sytuacja ta wyraźnie nie jest korzystna dla polskich producentów ziemniaków, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji w najbliższej przyszłości. Główną przyczyną dalszego spadku cen w sektorze ziemniaków jest spadek popytu na ten produkt w kraju oraz ze strony przedsiębiorstw nastawionych na eksport. Na popyt wpływała relatywnie ciepła pogoda i gwałtowny spadek eksportu ziemniaków do Rumunii, jednego z największych odbiorców polskich ziemniaków.

Czytaj także: Polska importuje z Rosji ogromne ilości cebuli, ale ukraińskim rolnikom nie jest z nich zadowolona!

Eksportowi nie sprzyja także sytuacja w Europie Zachodniej. Wysokie ceny uniemożliwiają eksport do Afryki, a blokada szlaku morskiego utrudnia eksport do Azji. Wywołuje to dalszą presję na obniżkę cen ziemniaków na polskim rynku krajowym. Ponadto spadły ceny hurtowe ziemniaków eksportowanych do Francji i Hiszpanii. Średnia cena tego produktu wynosi obecnie 0,35 €/kg.

Popyt na ceny ziemniaków w Polsce
READ  Teamtechnik trafił na swój największy jak dotąd projekt akumulatorowy w Polsce