Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny domów w największym spadku od załamania w 2009 roku – emirat

Ceny domów w największym spadku od załamania w 2009 roku – emirat

  • Napisane przez Catherine Evans
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Tim Irlandia | Przewód PA

Skomentuj zdjęcie,

Pomimo znacznego spadku rok do roku, ceny nadal są znacznie wyższe niż pięć lat temu

Z nowych danych wynika, że ​​ceny domów w Walii spadły najbardziej od 2009 roku w następstwie załamania finansowego.

Średnia cena domu na koniec 2023 r. wyniosła 234 000 funtów, co oznacza spadek o 6% w porównaniu z rekordowym poziomem w roku poprzednim, podało Emirate Building Society.

Największy spadek odnotował Merthyr Tydfil, gdzie ceny spadły o ponad 20%.

Gwynedd, Anglesey, Cardiff i Caerphilly to jedyne obszary, w których ceny wzrosły.

To czwarty kwartał z rzędu, w którym ceny w Walii spadają.

Dane pochodzą z indeksu cen domów w Walii, opracowanego przez Prince of Building Society, za październik–grudzień 2023 r., który pokazuje wzrost i spadek cen domów w każdym z 22 samorządów lokalnych w Walii.

Ceny domów w Walii spadły obecnie o 6%, czyli 15 000 funtów, w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kiedy odnotowano najwyższą cenę wynoszącą 249 076 funtów.

Jest to największy spadek średnich cen domów w Walii w ujęciu rocznym od 2009 r., który nastąpił w następstwie światowego kryzysu finansowego w 2008 r.

Mimo to ceny mieszkań pozostają o 25% wyższe niż pięć lat temu.

Chociaż dwa władze lokalne – Cardiff i Caerphilly – zgłosiły rekordowe ceny na koniec 2023 r. na poziomie 308 648 i 207 904 funtów, dane te ukazały „miękki rynek” z cenami spadającymi z roku na rok w 18 z 22 władz lokalnych.

Sześć władz lokalnych – Monmouthshire, Carmarthenshire, Blaenau Gwent, Torfaen, Denbighshire i Merthyr Tydfil – odnotowało dwucyfrowy spadek cen w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, przy czym Merthyr Tydfil odnotował największy spadek wynoszący 21,2%.

Sean Middleton, dyrektor ds. dystrybucji w Princeity Building Society, powiedział: „Rynek mieszkaniowy w Walii przeszedł trudny okres.

„Biorąc pod uwagę ciągłą presję na koszty życia w połączeniu z rosnącymi kosztami kredytów hipotecznych, w wyniku której gospodarstwa domowe wychodzą ze znacznie niższych stałych stóp procentowych, nie jest zaskakujące, że niektórzy prognozują dalszy spadek stóp w 2024 r., a następnie ożywienie w 2025 r. .”

Dodał, że istnieją „pewne pozytywne sygnały”, takie jak niższa inflacja i oczekiwanie, że stopa procentowa Banku Anglii osiągnie obecnie najwyższy poziom 5,25% i spadnie w 2024 r.

„Rzeczywiście rynki finansowe wyceniają kilka obniżek stóp procentowych, w wyniku czego stopa procentowa Banku Anglii spadnie do 4% w dalszej części roku” – stwierdził.

„Rynki kredytów hipotecznych już się zmieniły, a pożyczkodawcy znacznie obniżają stopy procentowe w miarę nasilenia konkurencji i możemy spodziewać się, że sytuacja ta będzie kontynuowana”.

READ  Poznaj Tiptons świętujących 10 lat prowadzenia „najlepszego pubu w okolicy”