Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Centauri b: Naukowcy odkryli masywną planetę 10 razy większą od Jowisza, która nie powinna istnieć

Naukowcy odkryli „obcy świat” 10 razy większy niż Jowisz, podsycając spekulacje na temat pochodzenia planety.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie ujawnia, że ​​nowa tajemnicza planeta gazowego olbrzyma jest jedną z najcięższych, jakie kiedykolwiek odkryto i została odkryta w gwiazdozbiorze Centaura około 325 lat świetlnych od nas. charakter temperamentu Środa.

Planeta, nazwana b Centauri b, została znaleziona krążąc wokół b Centauri, układu dwugwiazdowego o masie co najmniej sześć razy większej od masy Słońca. Jest to najważniejszy i największy znany do tej pory system hostingu planet.

Jak dotąd astronomowie stwierdzili, że wokół gwiazdy trzy razy większej od Słońca nie zaobserwowano żadnej planety, co czyni ją największym kiedykolwiek odkrytym układem planetarnym.

„Planeta w B Centauri jest obcym światem w środowisku bardzo odmiennym od tego, którego doświadczamy tutaj na Ziemi iw naszym Układzie Słonecznym” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Gayatri Viswanath, doktorant na Uniwersytecie Sztokholmskim. .

„To trudne środowisko, zdominowane przez intensywne promieniowanie, w którym wszystko jest na gigantyczną skalę: gwiazdy są większe, planeta jest większa, odległości są większe” – dodała Viswanath.

„Znalezienie planety wokół B Centauri było bardzo ekscytujące, ponieważ całkowicie zmienia obraz masywnych gwiazd jako planet macierzystych” – powiedział Markus Jansson, inny współautor i astronom z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Główną gwiazdą w tym układzie jest tak zwana gwiazda typu B, ponad trzy razy gorętsza od Słońca i bardzo jasna.

Astronomowie twierdzą, że ze względu na ekstremalną temperaturę emituje duże ilości promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego, które powinny przeciwdziałać formowaniu się planet.

„Gwiazdy typu B są ogólnie uważane za bardzo destrukcyjne i niebezpieczne środowiska, dlatego sądzono, że tworzenie wokół nich dużych planet musi być bardzo trudne” – powiedział dr Janson.

Ale najnowsze odkrycie pokazało, że nawet układy gwiezdne, które emitują tak ogromne ilości promieniowania, mogą wspierać powstawanie planet.

READ  Metal: nowo odkryte egzoplanety zawierają prawdopodobnie ponad 80 procent żelaza

Naukowcy uważają, że ścieżka masywnej planety wokół centralnej pary gwiazd może być kluczem do jej przetrwania.

Porusza się wokół układu gwiezdnego po jednej z najszerszych dotychczas odkrytych orbit, na zdumiewającej odległości sto razy większej niż odległość między Jowiszem a Słońcem.

„Stosunek masy planety do gwiazdy wynoszący 0,10-0,17 procent jest podobny do stosunku Jowisza do Słońca, ale odległość wykrytej planety jest około 100 razy większa niż w przypadku Jowisza” – napisali naukowcy w badaniu.

„Nasze wyniki pokazują, że planety mogą znajdować się w bardziej masywnych układach gwiezdnych, niż można by się spodziewać po ekstrapolacji wcześniejszych wyników” – dodali.

Odkrycia te zostały dokonane za pomocą instrumentu SPHERE (Advanced High Contrast Exoplanet Search Instrument) zainstalowanego na Bardzo Dużym Teleskopie Europejskiego Obserwatorium Południowego (VLT ESO) w Chile.

Astronomowie zasugerowali, że planeta mogła nie uformować się w sposób konwencjonalny.

Spekulują, że mógł powstać gdzie indziej i osiągnąć swoje obecne położenie, lub mógł powstać z powodu niestabilności grawitacyjnej.

Korzystanie z Bardzo Dużego Teleskopu ESO (ELT), którego obserwacje mają rozpocząć się jeszcze w tym dziesięcioleciu, naukowcy mają nadzieję ujawnić więcej szczegółów na temat nowej planety.

„Ciekawym zadaniem będzie próba odkrycia, w jaki sposób mogła powstać, co jest obecnie tajemnicą” – zauważył dr Jansson.