Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Celem mediatorów jest przedłużenie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Gazie przed ostateczną planowaną wymianą zakładników

Celem mediatorów jest przedłużenie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Gazie przed ostateczną planowaną wymianą zakładników

Wydawało się, że w środę międzynarodowi mediatorzy poczynili postępy w przedłużaniu rozejmu w Gazie, zachęcając działaczy Hamasu do kontynuowania uwolnienia zakładników w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich i dalsze złagodzenie izraelskiej ofensywy powietrznej i lądowej. W przeciwnym razie zawieszenie broni zakończy się w ciągu jednego dnia.

Izrael z zadowoleniem przyjął uwolnienie w ostatnich dniach kilkudziesięciu zakładników i oświadczył, że utrzyma rozejm, jeśli Hamas będzie nadal uwalniał więźniów. Mówi jednak również, że jest oddana swojemu drugiemu głównemu celowi – unicestwieniu grupy bojowników, która rządzi Gazą od 16 lat i zorganizowała śmiercionośny atak na Izrael, który wywołał wojnę – bez względu na to, jak trudne może to być.

Tygodnie brutalnych bombardowań lotniczych i inwazji naziemnej zniszczyły rozległe obszary północnej Gazy i zabiły tysiące Palestyńczyków. Wydaje się jednak, że miał niewielki wpływ na rządy Hamasu, o czym świadczy jego zdolność do prowadzenia złożonych negocjacji, egzekwowania zawieszenia broni między innymi grupami zbrojnymi i sprawnej organizacji uwolnień zakładników.

Izraelska inwazja lądowa na południe mogłaby ostatecznie wyeliminować przywódców Hamasu i zniszczyć resztę jego infrastruktury zbrojnej, w tym kilometry (mil) tuneli, ale kosztem życia Palestyńczyków i zniszczenia Stanów Zjednoczonych, głównego sojusznika Izraela, co byłoby nieobliczalny.Gotowy do zniesienia.

Administracja Bidena powiedziała Izraelowi, że jeśli wznowi ofensywę, musi działać znacznie precyzyjniej, zwłaszcza na południu. Tendencja ta może w najbliższym czasie sprawić, że trudniej będzie rzucić Hamas na kolana, a presja międzynarodowa domagająca się trwałego zawieszenia broni już zaczęła narastać.

„To, jak daleko obie strony będą skłonne posunąć się w wymianie zakładników i więźniów w celu zawieszenia broni, zostanie wkrótce poddane próbie, ale presja i zachęty dla obu stron, aby go przestrzegały, są obecnie silniejsze niż zachęty do powrotu do wojny”. Martin Indyk, były ambasador USA w Izraelu, napisał w X.

READ  Cyklon Jasper: Dziś w Queensland można spodziewać się bardzo silnego wiatru

Dyplomacja się nasila

Izraelscy żołnierze pracują przy czołgu w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, południowy Izrael, wtorek, 28 listopada 2023 r.

Ohada Zweigenberga/AFP

Izraelscy żołnierze pracują przy czołgu w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, południowy Izrael, wtorek, 28 listopada 2023 r.

Diaa Rashwan, szefowa egipskiej Państwowej Służby Informacyjnej, powiedziała, że ​​negocjacje w sprawie przedłużenia zawieszenia broni i uwolnienia większej liczby zakładników poczyniły postępy i że jest „bardzo prawdopodobne”, że w środę ogłoszone zostanie kolejne przedłużenie zawieszenia broni. Egipt wraz z Katarem i Stanami Zjednoczonymi odegrał kluczową rolę w mediacji w sprawie pierwotnego zawieszenia broni i w poniedziałek ogłoszono jego przedłużenie o dwa dni.

Sekretarz stanu Antony Blinken, który planuje w tym tygodniu wizytę w regionie, powiedział, że Stany Zjednoczone pragną przedłużenia rozejmu, uwolnienia większej liczby zakładników i dostarczenia większej ilości pomocy humanitarnej do Gazy.

W rozmowie z reporterami w Brukseli powiedział, że chce także omówić powojenne ustalenia w Gazie, a jest to temat głęboko podzielony między Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i krajami arabskimi.

Wojna rozpoczęła się 7 października atakiem Hamasu na południowy Izrael, w którym zginęło ponad 1200 osób, w większości cywilów. Bojownicy ściągnęli do Gazy około 240 osób, w tym niemowlęta, dzieci, kobiety, żołnierzy, osoby starsze i tajlandzkich pracowników rolnych.

Izrael odpowiedział niszczycielską kampanią powietrzną w Gazie i inwazją lądową na północy. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy rządzonego przez Hamas, które nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami, zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, w tym prawie dwie trzecie kobiet i nieletnich.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ od 11 listopada urzędnicy aktualizują tę liczbę z przerwami w związku z załamaniem usług na północy kraju. Ministerstwo twierdzi, że tysiące innych osób jest zaginionych i istnieje obawa, że ​​zginą pod gruzami.

Izrael twierdzi, że w ataku naziemnym zginęło 77 jego żołnierzy i twierdzi, że zabił tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów.

Dylemat izraelskiego zakładnika

Starsza osoba zostaje wprowadzona do minivana przewożącego izraelskich zakładników uwolnionych przez Hamas w Centrum Medycznym Sheba w Ramat Gan w Izraelu, wtorek, 28 listopada 2023 r.

Leo Correi/AFP

Starsza osoba zostaje wprowadzona do minivana przewożącego izraelskich zakładników uwolnionych przez Hamas w Centrum Medycznym Sheba w Ramat Gan w Izraelu, wtorek, 28 listopada 2023 r.

Los więźniów i szok wywołany atakiem z 7 października zmobilizowały izraelskie poparcie dla wojny. Jednak premier Benjamin Netanjahu również znajduje się pod silną presją, aby repatriować zakładników, i może mieć trudności z wznowieniem ofensywy, jeśli prawdopodobne jest uwolnienie większej liczby zakładników.

READ  Władimir Putin mówi, że stosunki rosyjsko-amerykańskie są „najniższe w ostatnich latach”, chwali „nadzwyczajnego” Donalda Trumpa

Izrael poinformował w środę, że w Gazie nadal przetrzymuje się około 160 zakładników, w tym czterech w wieku poniżej 18 lat i 10 w wieku powyżej 75 lat. Ze względu na trudności w uzyskaniu informacji władze podały jedynie przybliżone dane dotyczące liczby zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Wydaje się, że nadal wystarczy, aby przedłużyć obecne zawieszenie broni o kolejne dwa tygodnie. Izrael nie wspomniał o liczbie schwytanych żołnierzy, za których Hamas ma zapłacić znacznie ostrzejszą umowę.

Obecnie zawieszenie broni ma wygasnąć w pewnym momencie po planowanej wymianie zdań w środę.

W ramach rozejmu uwolniono łącznie 60 Izraelczyków, z których większość wydaje się być w dobrym zdrowiu, ale wstrząśnięta. Kolejnych 21 zakładników – 19 Tajlandczyków, jeden Filipińczyk i jeden Rosjanin-Izraelczyk – zostało uwolnionych w wyniku odrębnych negocjacji od chwili rozpoczęcia rozejmu. Przed zawieszeniem broni Hamas uwolnił czterech zakładników, a armia izraelska uratowała jednego. W Gazie odnaleziono dwa inne ciała.

Ta ostatnia wymiana zdań zwiększa liczbę palestyńskich więźniów zwolnionych z izraelskich więzień do 180. Większość z nich to nastolatkowie oskarżeni o rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa podczas konfrontacji z siłami izraelskimi. Wiele z nich to kobiety skazane przez izraelskie sądy wojskowe za usiłowanie przeprowadzenia śmiertelnych ataków.

Palestyńczycy świętowali uwolnienie osób, które ich zdaniem stawiały opór trwającej od dziesięcioleci izraelskiej okupacji wojskowej terenów, na których chcą ustanowić swoje przyszłe państwo.

Napięty spokój w Gazie

Palestyńskie dzieci sprzedają słodycze przed ruinami zniszczonego budynku w obozie dla uchodźców Jabalia w Strefie Gazy, wtorek, 28 listopada 2023 r., w piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.

Muhammad Hajjar/A.B

Palestyńskie dzieci sprzedają słodycze przed ruinami zniszczonego budynku w obozie dla uchodźców Jabalia w Strefie Gazy, wtorek, 28 listopada 2023 r., w piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.

Zwykli Palestyńczycy obawiają się wznowienia wojny, która przyniosła bezprecedensowy poziom śmierci, zniszczeń i przesiedleń w całej Gazie.

„Mamy dość” – powiedział Omar Al-Daraawi, który pracuje w zatłoczonym Szpitalu Męczenników Al-Aksa w środkowej Gazie. „Chcemy, aby ta wojna się skończyła”.

READ  Córka Harry'ego i Meghan, która została ochrzczona, będzie używać tytułu królewskiego

Izraelskie bombardowania i ataki naziemne doprowadziły do ​​przesiedlenia w Strefie Gazy ponad 1,8 miliona ludzi, czyli prawie 80% populacji Strefy Gazy, a według Organizacji Narodów Zjednoczonych większość z nich znalazła schronienie na południu.

Zawieszenie broni umożliwiło dostarczenie do Gazy większej pomocy, do 200 ciężarówek dziennie, ale to mniej niż połowa tego, co Strefa importowała przed walkami, nawet w miarę rosnących potrzeb. Osoby zaopatrujące się w paliwo i inne niezbędne artykuły zmuszone były godzinami czekać w długich kolejkach, które tworzyły się przed świtem.

Gdy schroniska prowadzone przez ONZ się zapełniały, wiele osób było zmuszonych spać na ulicach w zimne i deszczowe dni. Szef Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegł w środę, że „liczba osób, które mogą umrzeć z powodu chorób, jest większa niż liczba zgonów w wyniku zamachów bombowych”.

Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że około 111 000 osób cierpi na infekcje dróg oddechowych, a 75 000 na biegunkę, z czego ponad połowa ma mniej niż 5 lat. Nawoływał także do trwałego rozejmu, określając go jako „sprawę życia i śmierci”.

___

Magdy relacjonowała z Kairu, a Leidman z Jerozolimy.

To zdjęcie satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies przedstawia tłum czekający na gaz na drodze Salaha al-Dina w Gazie, niedziela, 26 listopada 2023 r. Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem rozpoczęło się w piątek 24 listopada.  (Zdjęcie satelitarne © 2023 Maxar Technologies za pośrednictwem AP)

Niewymieniony / AP

To zdjęcie satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies przedstawia tłum czekający na gaz na drodze Salaha al-Dina w Gazie, niedziela, 26 listopada 2023 r. Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem rozpoczęło się w piątek 24 listopada. (Zdjęcie satelitarne © 2023 Maxar Technologies za pośrednictwem AP)

Na tym zdjęciu dostarczonym przez tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych widać, jak wcześniej uwolnieni tajscy zakładnicy obejmują swoich nowo uwolnionych rodaków w Shamir Medical Center w Izraelu, wtorek, 28 listopada 2023 r. Hamas uwolnił kilku obywateli Tajlandii, którzy zostali schwytani w niespodziewanym ataku tej grupy W zeszłym miesiącu na południu Izraela zostali uwolnieni wraz z izraelskimi zakładnikami na mocy porozumienia o zawieszeniu broni.  (Tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem AP)

Niewymieniony / AP

Na tym zdjęciu dostarczonym przez tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych widać, jak wcześniej uwolnieni tajscy zakładnicy obejmują swoich nowo uwolnionych rodaków w Shamir Medical Center w Izraelu, wtorek, 28 listopada 2023 r. Hamas uwolnił kilku obywateli Tajlandii, którzy zostali schwytani w niespodziewanym ataku tej grupy W zeszłym miesiącu na południu Izraela zostali uwolnieni wraz z izraelskimi zakładnikami na mocy porozumienia o zawieszeniu broni. (Tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem AP)

Izraelscy żołnierze oglądają zdjęcia osób zabitych i schwytanych przez bandytów Hamasu podczas brutalnego szaleństwa podczas festiwalu muzycznego Nova w południowym Izraelu, które zostały wywieszone na miejscu wydarzenia, podczas gdy izraelscy DJ-e grali muzykę dla upamiętnienia masakry z 7 października.  , niedaleko kibucu Ra'im, wtorek, 28 listopada 2023 r. (AP Photo/Ohad Zwigenberg)

Ohada Zweigenberga/AFP

Izraelscy żołnierze oglądają zdjęcia osób zabitych i schwytanych przez bandytów Hamasu podczas brutalnego szaleństwa podczas festiwalu muzycznego Nova w południowym Izraelu, które zostały wywieszone na miejscu wydarzenia, podczas gdy izraelscy DJ-e grali muzykę dla upamiętnienia masakry z 7 października. , niedaleko kibucu Ra’im, wtorek, 28 listopada 2023 r. (AP Photo/Ohad Zwigenberg)