Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

British Museum otrzymuje duży zapis chińskiej porcelany i jadeitu |  Brytyjskie Muzeum

British Museum otrzymuje duży zapis chińskiej porcelany i jadeitu | Brytyjskie Muzeum

Wyjątkową kolekcję chińskiej porcelany i jadeitu pozostawiono do Brytyjskie Muzeum W „jednym z najważniejszych przykazań” w swojej historii.

Dzieła pochodzą ze zbiorów zmarłego w zeszłym roku sir Josepha Hutonga, biznesmena, filantropa i kolekcjonera sztuki.

Nazwisko Hutonga zdobi główną wystawę muzeum poświęconą starożytności chińskiej i południowoazjatyckiej, ponieważ przekazał miliony funtów na jej renowację po tym, jak skarżył się, że musi brać latarkę na wizyty, ponieważ oświetlenie jest tak słabe. Został ponownie otwarty przez królową w 1992 roku i ponownie w 2017 roku po kolejnych remontach.

Testament zawiera 246 jadeitów, 15 bardzo dobrych juanów (1279-1368) i niebiesko-białą porcelanę z dynastii Ming (1368-1644) oraz wyschniętą, lakierowaną głowę bodhisattwy. Pozycje zostaną wprowadzone w nadchodzących miesiącach.

George Osborne, Główny Kurator Muzeum, powiedział: „To jeden z najhojniejszych darów, jakie kiedykolwiek otrzymaliśmy, a to oznacza, że ​​przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się tymi pięknymi przedmiotami i dowiedzieć się więcej o niezwykłej historii Chiny. „

Posąg Awalokitewary z pozłacanego brązu, XI/XII wiek. Zdjęcie: Sotheby’s

Rodzina Hutongów powiedziała: „Nasz ojciec bardzo lubił kolekcjonować i studiować sztuki piękne i wierzył, że sztuka powinna być w zasięgu każdego. Cieszymy się, że kolekcje naszego ojca będą teraz oglądane przez miliony odwiedzających, którzy każdego roku przechodzą przez British Museum. „

Kolejnych 400 prac z osobistej kolekcji Hotunga zostanie wystawionych na aukcję jesienią. Obejmują one „pięknie i delikatnie zaprojektowaną” siedzącą postać Avalokitevary z królestwa Dali w południowo-zachodnich Chinach. Będzie sprzedawany przez Sotheby’s w Hongkongo szacunkowej cenie 1,5 mln funtów – 2 mln funtów.

Kolejną atrakcją jest misternie rzeźbiona skrzynia z lakieru w kolorze cynobru z XV-wiecznego okresu Yongle, która według Sotheby’s jest „jednym z najbardziej pożądanych przykładów” malowanych wyrobów z Ming.

Składany fotel w kształcie podkowy, wykonany z Hwangwali, rodzaj palisandru, jest rzadkim przykładem tego, co za czasów dynastii Ming stało się honorową siedzibą dygnitarzy w podróży. Szacuje się, że może sprzedać do 1,5 miliona funtów szterlingów.

READ  Moonage Daydream Review - Wspaniała i zmieniająca się pochwała dla Davida Bowiego | był 2022

Hutong „ozdobił go Londyn „Dom z pięknymi rzeczami, przedmiotami, które kupił, by z nimi mieszkać” – powiedział Henry Howard Snead, krzesło Sotheby’s zajmujące się sztuką azjatycką. Oprócz chińskich mebli i dzieł sztuki kolekcjonował meble Chippendale i całkowicie eklektyczne zachodnie obrazy. Wszystko współgrało ze sobą w niezwykle harmonijny sposób.”

Zainteresowanie Hotunga sztuką zaczęło się, gdy zwiedził orientalną galerię w San Francisco, czekając na opóźniony lot. Pod wpływem kaprysu kupił dwie ozdobne chińskie miski.

Powiedział, że jego nowa pasja wprowadziła „całkowicie nowe zainteresowanie życiem, nowy wymiar”. „Pomaga mi widzieć rzeczy pod różnymi kątami”.

Później został powiernikiem Metropolitan Museum of Art i przewodniczącym Hong Kong Arts Development Council.

Hutong uważał, że kolekcjonerzy mają „obowiązek kierowania tymi bezcennymi dziełami i dbania o nie z wielką starannością” – powiedziała jego rodzina. „Cieszymy się, że skarby naszego ojca znajdą teraz nowe domy, w których inni będą nadal cieszyć się i pielęgnować”.