Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że zanieczyszczenie powietrza jest powiązane z objawami choroby Alzheimera w tkance mózgowej

Nowe badanie pokazuje, że u osób, które wdychają większe stężenia drobnych cząstek unoszących się w powietrzu, takich jak spaliny silników Diesla lub inne zanieczyszczenia powietrza pochodzące z ruchu drogowego, istnieje większe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w mózgu. Wydaje się, że istnieje związek między zanieczyszczeniem powietrza a pogorszeniem funkcji poznawczych.

Z badania opublikowanego w tym tygodniu w czasopiśmie NeurologiaNaukowcy zbadali związek między stężeniem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego a objawami choroby Alzheimera w ludzkim mózgu. Odkryli, że osoby narażone na wyższe stężenia drobnych cząstek zanieczyszczeń powietrza, znanych również jako PM2,5, Co najmniej rok przed śmiercią prawdopodobnie mieli wyższy poziom… Pościel — Nieprawidłowe skupiska fragmentów białek gromadzą się pomiędzy komórkami nerwowymi, co jest oznaką choroby Alzheimera w tkance mózgowej. Badanie wykazało również silny związek między zanieczyszczeniem a oznakami choroby u osób, które nie były genetycznie predysponowane do rozwoju choroby Alzheimera.

„To sugeruje, że czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera, szczególnie u pacjentów, których choroby nie można wytłumaczyć genetyką” – stwierdziła Anke Howells, główna autorka badania i adiunkt na Uniwersytecie Emory Szkoła Wyższa. Dla zdrowia publicznego. Chociaż badanie nie dowodzi, że zanieczyszczenie powietrza powoduje chorobę Alzheimera, wykazało związek między narażeniem na określone rodzaje zanieczyszczeń a objawami choroby.

Naukowcy zbadali tkanki od 224 dawców z obszaru metropolitalnego Atlanty, którzy przed śmiercią zgłosili się na ochotnika, aby oddać swoje mózgi do badań.

„Darczyńcy mieszkający na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez ruch drogowy wykazali w momencie śmierci większą liczbę płytek związanych z chorobą Alzheimera niż dawcy mieszkający na obszarach o niskim stężeniu zanieczyszczenia powietrza” – stwierdził Howells.

Dodała, że ​​badaczom powiedziano, że narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

READ  Kolejny powód do ćwiczeń? Może pomóc zmniejszyć ryzyko Covid

Ponad połowa dawców miała tak zwany gen APOE, najsilniejszy genetyczny czynnik ryzyka choroby Alzheimera. Jednak w przypadku dawców, którzy nie byli jeszcze predysponowani genetycznie, naukowcy odkryli silniejszy związek między zanieczyszczeniem powietrza związanym z ruchem drogowym a objawami choroby Alzheimera.

Od dawna wiadomo, że stężenia PM2,5 mogą powodować krótkotrwałe problemy z oddychaniem. Dzieje się tak dlatego, że cząstki są tak małe – o średnicy 2,5 mikrona i mniejsze – że dostają się do krwioobiegu po inhalacji. Wdychanie dymu może również podrażniać zatoki, gardło i oczy Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. W poważniejszych przypadkach narażenie wiąże się ze skutkami sercowo-naczyniowymi – w tym zawałami serca i udarami mózgu – a także rakiem płuc i uszkodzeniem funkcji poznawczych.

Gaurab Basu, dyrektor ds. edukacji i polityki w Harvard Center for Climate, Health and the Environment, powiedział, że badanie podkreśla niebezpieczeństwa, jakie dla mózgu stanowi zanieczyszczenie powietrza otoczenia.

„Często myślimy o zanieczyszczeniu powietrza w płucach, ale ważne jest, aby mózg był na pierwszym planie w rozmowie na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie” – powiedział Basu.

Chociaż w tym badaniu badano głównie mózgi białych mężczyzn z wyższym wykształceniem, Basu stwierdził, że społeczności biedne i kolorowe są często bardziej podatne na cząstki stałe i zanieczyszczenia powodowane przez ruch uliczny, ponieważ autostrady i drogi są celowo budowane w ich społecznościach.

„To zanieczyszczenie nie wpływa na wszystkich jednakowo” – powiedział Basu. „Zanieczyszczenie powietrza przez pojazdy jest zasadniczo kwestią równości w zdrowiu”.

Konieczne są dalsze badania, aby określić dokładny związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez ruch drogowy a zmianami w mózgu wynikającymi z choroby Alzheimera, stwierdziła Heather Snyder, lekarz medycyny, wiceprezes Stowarzyszenia Alzheimera ds. stosunków medycznych i naukowych.

„Wiemy, że choroba Alzheimera jest chorobą złożoną i prawdopodobnie istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na ryzyko wystąpienia choroby w ciągu całego życia danej osoby” – Snyder powiedział w e-mailu dziennikowi The Washington Post. „Unikanie narażenia na zanieczyszczenie powietrza jest czynnikiem ryzyka, który niektórzy ludzie mogą zmienić, ale inni nie mogą lub nie jest to łatwe”.

READ  Nowe badania ujawniają związek między mikroflorą jelitową a zapaleniem okrężnicy

I to badanie też Tylko najnowsze informacje z rosnącej literatury do odkrycia Związek między zanieczyszczeniem powietrza otoczenia a pojawiającym się pogorszeniem funkcji poznawczych badania Stwierdzono również, że narażenie na drobne cząsteczki pochodzące z ruchu drogowego wiąże się ze zmniejszoną grubością kory mózgowej i cieńszą istotą szarą w mózgu, co może wpływać na przetwarzanie informacji, uczenie się i pamięć. Eksperci zwrócili uwagę na rosnącą liczbę dowodów łączących narażenie na zanieczyszczenia powietrza z pogorszeniem funkcji poznawczych, zaburzeniami nastroju i rozpoznaniem choroby Alzheimera.

W przypadku Howellsa najlepszym sposobem ograniczenia narażenia jest wprowadzenie indywidualnych zmian, takich jak ograniczenie czasu na świeżym powietrzu w przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu i noszenie maski, gdy jest to konieczne. Powiedziała, że ​​inne zmiany, takie jak jazda samochodem elektrycznym czy korzystanie z transportu publicznego, mogą przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

„Aby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza, potrzebujemy decyzji politycznych i zmian” – powiedział Howells. „Tak naprawdę nie ma bezpiecznego ani zdrowego poziomu zanieczyszczenia powietrza w ogóle ani zanieczyszczenia powietrza spowodowanego ruchem drogowym”.