Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie snu daje nadzieję osobom cierpiącym na demencję, mówi izraelski naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis

Badanie snu daje nadzieję osobom cierpiącym na demencję, mówi izraelski naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis

Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego kierowany przez izraelskich naukowców dokonał przełomu w badaniach nad pamięcią i snem, które pewnego dnia mogą ulepszyć leczenie pacjentów z demencją.

Maya Jiva Sajeev Inni badacze byli w stanie wykazać, że hipokamp i kora czołowa komunikują się podczas snu, aby wzmocnić pamięć, co jest wcześniej niesprawdzoną hipotezą. Stań Opublikowano w czerwcu w Nature Neuroscience.

„Wielokrotnie wykazano, że sen jest ważny dla konsolidacji pamięci. To, co dzieje się podczas snu, jest naprawdę tajemnicą” – powiedziała Jeeva Sajeev, główny autor badania, a obecnie adiunkt w Center for Neuroscience w UC Davis.

Maya Jiva Sajeev

Giva Sagiev, która dorastała w Hajfie, studiowała pamięć na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie uzyskała doktorat z neurologii.

Zacząłem od pracy ze zwierzętami i analizowania ich systemów pamięci przestrzennej — tego, jak zapamiętują, gdzie coś jest w ich otoczeniu. Powiedziała, że ​​zafascynowała ją sposób, w jaki codzienne doświadczenia przekształcają się w długoterminowe wspomnienia w mózgu.

Nowe badanie, przeprowadzone we współpracy z laboratoriami z UCLA i Uniwersytetu w Tel Awiwie, miało na celu zrozumienie, w jaki sposób pamięć pozostaje z nami na dłuższą metę, powiedział Jiva Sagaev.

Aby zbadać, w jaki sposób wspomnienia powstają w mózgu, naukowcy zwerbowali 18 pacjentów z padaczką na Uniwersytecie Kalifornijskim. Pacjentom tym wszczepiono już elektrody do monitorowania aktywności mózgu w ramach leczenia pod kierunkiem dr Isaaca Frieda, współautora badania i neurochirurga zajmującego się zaburzeniami napadowymi.

W ciągu dwóch nocy naukowcy przeprowadzili serię testów. Pierwszej nocy uczestnikom pokazywano zdjęcia, które dopasowywały zwierzęta do znanych osób. Po normalnym śnie poproszono ich o zapamiętanie par. Drugiej nocy uczestnikom pokazano nowe pary zwierząt i celebrytów, a podczas snu wysyłano zsynchronizowaną stymulację elektryczną do różnych obszarów ich mózgów.

Aby przeprowadzić testy, naukowcy zaprojektowali autonomiczny system, który automatycznie dostarcza impulsy elektryczne do mózgu, gdy uczestnicy wchodzą w fazę REM snu i monitoruje aktywność ich mózgu.

Wielokrotnie udowodniono, że sen jest ważny dla konsolidacji pamięci.

Wcześniejsze badania na gryzoniach wykazały związek między tego rodzaju stymulacją podczas snu a poprawą pamięci, powiedziała Jeeva Sagaev, ale jej badanie wypełnia lukę między tym, co wiemy o mózgu z badań na zwierzętach, a tym, co wiemy o ludzkim mózgu.

READ  Reumatoidalne zapalenie stawów i soda oczyszczona: potencjalne korzyści

„Ponieważ pracowaliśmy z pacjentami, byliśmy w stanie rejestrować bardzo szczegółowe sygnały z obszarów mózgu, a także wykorzystywać złożone modele poznawcze i naprawdę dotykać kwestii uczenia się i pamięci” – powiedziała Jeeva Sagaev.

Jeeva Sajeev i inni badacze odkryli, że pacjenci, którzy otrzymywali stymulację opartą na synchronizacji w korze czołowej, lepiej pamiętali pary zwierzę-celebryta następnego ranka. Ci, którzy otrzymali stymulację w innych obszarach mózgu, nie.

Powiedziała, że ​​zastosowania kliniczne badania mogą być dalekosiężne, szczególnie w przypadku pacjentów z demencją.

Neurolog i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco Leah Greenberg Powiedziała, że ​​badanie ma poważne implikacje dla jej pracy nad chorobą Alzheimera i zaburzeniami snu, które często towarzyszą chorobom neurodegeneracyjnym.

Społeczność naukowa już podejrzewała, że ​​podczas snu wspomnienia są konsolidowane, ale badanie Jiva-Sagiv jest pierwszym, które potwierdza tę hipotezę.

„Daje nam to większy impuls do dokładnego mapowania tego, co choroba Alzheimera robi z tymi neuronami, które kontrolują sen i [consciousness] I zdobądź lepszy przepis, jak sobie z tym poradzić” – powiedziała.

Jeeva Sagajew, który studiował również w Technion Israel Institute of Technology i Weizmanna Institute of Science, planuje nadal koncentrować się na pamięci i mózgu. Chce udoskonalić systemy zaprojektowane do badań w tym badaniu i określić, gdzie w mózgu powstają wspomnienia.

„To, co czyni nas ludźmi, to wspomnienia” – powiedziała.