Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie mówi, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne Ziemi jako system nawigacji GPS dla rekinów

Naukowcy w Floryda Stwierdzono, że rekiny posiadają wewnętrzny system nawigacji podobny do Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS), który pozwala im wykorzystywać siły magnetyczne Ziemi do dokładnego pokonywania dużych odległości.

Naukowcy z Florida State University dokonali odkrycia, wystawiając 20 rekinów młotów, które należą do rodziny młotów, na ćwiczenia „przemieszczania magnetycznego”, które powtarzały lokalizacje geograficzne setki mil od miejsca, w którym zostały schwytane.

Główny autor Brian Keeler powiedział, że kiedy rekiny zostały wystawione na działanie sygnałów magnetycznych naśladujących lokalizację około 375 mil na południe od miejsca, w którym zostały schwytane, skręciły na północ, pokazując „kierunek domowy” wskazujący na użycie sił magnetycznych w ich nawigacji. studiowanie.

Szukaj Publikacja w czasopiśmie naukowym Current Biology pomaga wyjaśnić, dlaczego rekiny mogą podróżować po rozległych oceanach, ale co roku wracają w to samo miejsce, aby pożywić, rozmnażać się i rodzić.

„Od jakiegoś czasu wiemy, że mają one zdolność wykrywania pola magnetycznego i po raz pierwszy pomyślnie przeszły testy z wykorzystaniem tych możliwości w celu określenia swojej pozycji lub czy uzyskują informacje podobne do mapy z pola magnetycznego. ,” powiedział.

„Spodziewamy się, że te zdolności będą również obserwowane u innych gatunków, takich jak Great White, migrujących 20 000 km w tę iz powrotem w tym samym miejscu”.

Keeler i jego zespół uważają, że „pokładowy” system nawigacji rekinów będzie prawdopodobnie popularny wśród innych gatunków rekinów, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby głowy kości wyewoluowały wrażliwość na siły magnetyczne, podczas gdy nie zdarzyło się to w przypadku innych podróżujących na duże odległości.

Zespół złapał głowy młodego St George Sound z koszy na Florydzie i umieścił je w basenie wielkości pokoju, otoczonym miedzianymi drutami. Umożliwiło to naukowcom symulację sygnałów magnetycznych z miejsca przechwytywania oraz z lokalizacji około 375 mil na północ i południe.

READ  Około 70% młodzieży i młodych dorosłych chorych na WZJG przerywa leczenie 5-ASA w pierwszym roku

W badaniu stwierdzono, że w przypadku południowym rekiny zareagowały jednolicie „kierując się do domu”, co oznacza, że ​​mogą „rozróżniać lokalizacje geograficzne za pomocą informacji mapy z pola geomagnetycznego”.

Z symulacji miejsca złapania rekiny pływały w przypadkowych kierunkach, a od północy wyglądały na zdezorientowane. Rekiny Rzadko migrują na północ. Możliwe, że „nie było ich wcześniej” – powiedział Keeler.

„To nie był dramatyczny efekt” – powiedział. „Śledziliśmy ich zachowanie za pomocą kamery i używaliśmy oprogramowania do śledzenia wzorców snu i analizowania statystyk. Dowiedzieliśmy się, że średni kąt nachylenia rekina skierowany był w stronę ich rodziny, do ich letniej rezydencji”.

Według Journal of ScienceW 2005 r. Śledzono żarłacza białego pływającego z Afryki Południowej do Australii iz powrotem Prawie w linii prostej, Czołowi naukowcy sądzą, że rekiny mają magnetyczny zmysł orientacji podobny do tego, jaki występuje u ptaków morskich, homarów i żółwi.

Jednak do tej pory przeprowadzono niewiele badań.

„To jedno, jeśli masz małego homara lub małego żółwia morskiego, ale kiedy pracujesz z rekinami, musisz wszystko ulepszyć” – powiedział Science biofizyk Michael Winkelhofer z Uniwersytetu w Oldenburgu w Niemczech.

Inni eksperci stwierdzili, że odkrycia zespołu z Florydy są „przekonujące”, ale powiedzieli, że konieczne są dalsze badania, zanim wewnętrzny system GPS zostanie udowodniony u rekinów.

„Pytanie zawsze brzmiało, nawet jeśli rekiny są wrażliwe na orientację magnetyczną, czy używają tego znaczenia do nawigacji po oceanach i jak?” Robert Heter, emerytowany starszy naukowiec z Mote Naval Laboratory na zachodnim wybrzeżu Florydy, powiedział Associated Press.

„Ci autorzy poczynili pewne postępy w wyjaśnianiu tej kwestii”.