Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie mówi, że ogromny meteoryt nie odegrał roli w śmierci dinozaurów

Nowe badania sugerują, że meteor, który spowodował szeroki na 15 mil krater Polach w środkowej Ukrainie, nie odegrał żadnej roli w śmierci dinozaurów.

Zespół geologów kierowany przez Uniwersytet w Glasgow zastosował techniki datowania do próbek stopionej skały, które powstały podczas lądowania ognistego meteorytu w obwodzie Kivorohad na Ukrainie.

Analiza wskazała dokładny wiek uderzenia na nieco ponad 65 milionów lat temu – i wykluczyła możliwość, że przyczyniło się to do wyginięcia dinozaurów.

Wiadomo już, że dinozaury zostały zniszczone przez uderzenie Chicxulub – spadającą asteroidę lub kometę, która zderzyła się z płytkim morzem w dzisiejszej Zatoce Meksykańskiej około 66 milionów lat temu.

Kolizja uwolniła ogromną chmurę pyłu i sadzy, która doprowadziła do globalnej zmiany klimatu, wyniszczając 75 procent wszystkich gatunków zwierząt i roślin.

Krater Poltych (na zdjęciu) to krater uderzeniowy – znany również jako „ciało gwiezdne” – na Ukrainie. Ma średnicę 15 mil (24 km)

Bołtysz znajduje się w obwodzie kirowohradzkim (prowincja), w pobliżu wsi Bovtyshka na środkowej Ukrainie

Bołtysz znajduje się w obwodzie kirowohradzkim (prowincja), w pobliżu wsi Bovtyshka na środkowej Ukrainie

Skały kosmiczne: od asteroid i komet po łuski

że asteroida Duży kawałek skały pozostały po zderzeniach lub wczesnym Układzie Słonecznym. Większość z nich znajduje się między Marsem a Jowiszem w pasie głównym.

za kometa Jest to skała pokryta lodem, metanem i innymi związkami. Ich orbity zabierają ich daleko od Układu Słonecznego.

za meteor To właśnie astronomowie nazywają błyskiem światła w atmosferze, gdy płoną szczątki.

Ten sam wrak jest znany jako meteor. Większość z nich jest tak mała, że ​​przedostają się do atmosfery.

Jeśli którykolwiek z tych meteorytów dotrze do Ziemi, nazywa się to a meteor.

Meteoryty, meteoryty i meteoryty zwykle pochodzą z asteroid i komet.

Na przykład, jeśli Ziemia przechodzi przez warkocz komety, wiele szczątków spala się w atmosferze, tworząc deszcz meteorów.

Naukowcy z uniwersytetów w Glasgow, St Andrews, Leeds i Aberdeen przyczynili się do nowych badań opublikowanych dzisiaj w Science Advances.

READ  Kobiety w ciąży z cukrzycą ciążową zagrożone chorobami układu krążenia | Zdrowie

Według zespołu Boltysh powstał w jednym z „najbardziej niestabilnych okresów w historii geologicznej Ziemi”.

Po uderzeniu krater uderzeniowy Bullch z czasem wypełnił się wodą i utworzył jezioro, chociaż dziś jest pusty i otoczony skałami osadowymi.

Wcześniejsza analiza próbek z krateru Bolch, przeprowadzona kilkadziesiąt lat temu, sugerowała, że ​​meteoryt prawdopodobnie uderzył w Ziemię między 2000 a 5000 lat przed uderzeniem meteorytu Chicxulub na meksykański półwysep Jukatan.

Powszechnie uważa się, że efekt Chicxulub spowodował masowe wyginięcie, które spowodowało wyginięcie nieptasich dinozaurów, oraz wydarzenie klimatyczne, które stworzyło geologiczną sygnaturę znaną jako granica kredy i paleogenu.

Pozostają jednak pytania, czy efekt Boltysha może być wystarczająco bliski w czasie, aby mieć wpływ na oba.

Dla mnie Szukaj 2017Chicxulub i Boltysh powstały „mniej więcej w tym samym czasie”. Ale nowe badanie pokazuje, że to nieprawda.

Aby dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej datować uderzenie Bołtysza, naukowcy wybrali cztery próbki z dwóch skał pobranych z Bołtysza.

Próbki składały się ze skał powstałych podczas zderzenia i osadów jeziornych, które nagromadziły się w czasie po utworzeniu krateru.

Określili wiek próbek za pomocą urządzenia do datowania argonowo-argonowego prowadzonego przez profesora Darrena Marka w Centrum Badań Środowiskowych Szkockich Uniwersytetów w East Kilbride.

Datowanie argonem argonowym mierzy radioaktywny rozpad potasu na argon. Poziom rozpadu działa jak „zegar skalny”, zmniejszający się w czasie geologicznym i pozwalający naukowcom określić, kiedy powstały skały.

Powszechnie uważa się, że efekt Chicxulub spowodował masowe wyginięcie, które doprowadziło do wyginięcia nieptasich dinozaurów (obraz koncepcyjny)

Powszechnie uważa się, że efekt Chicxulub spowodował masowe wyginięcie, które doprowadziło do wyginięcia nieptasich dinozaurów (obraz koncepcyjny)

„Dzięki wysiłkom naukowców z całego świata datowanie argon-argon stało się w ciągu ostatnich kilku lat coraz dokładniejsze” – mówi autorka badania, dr Anne-Marie Pickersgill z Uniwersytetu w Glasgow.

„Daje nam to znacznie wyraźniejszy obiektyw do badania szczegółów wydarzeń, takich jak efekt Boltysha, i możemy z większą pewnością określić, kiedy one wystąpią”.

READ  Charakterystyka pacjenta wpływa na wybór chemioterapii/systemu wejściowego w niedrobnokomórkowym raku płuc

Nowa analiza wskazuje w rzeczywistości, że uderzenie, które spowodowało krater uderzeniowy Boltysh, miało miejsce „bardzo blisko 65,39 mln lat temu”.

„To stawia go mocno po efekcie Chicxulub i utworzeniu granicy kredowo-paleogenowej, dowodach znalezionych w zapisach geologicznych na całym świecie” – powiedział dr Pickersgill.

To było 650 000 lat po Chicxulub, a nie między 2000 a 5000 lat wcześniej.

Naukowcy wybrali cztery próbki z dwóch skalistych rdzeni pobranych z krateru uderzeniowego Bołtysz na Ukrainie (próbki na zdjęciu)

Naukowcy wybrali cztery próbki z dwóch skalistych rdzeni pobranych z krateru uderzeniowego Bołtysz na Ukrainie (próbki na zdjęciu)

Naukowcy przeprowadzili na próbkach datowanie argonem i argonem.  Datowanie argonowe mierzy radioaktywny rozpad potasu na argon

Naukowcy przeprowadzili na próbkach datowanie argonem i argonem. Datowanie argonowe mierzy radioaktywny rozpad potasu na argon

„Wyniki pozwalają nam dokładniej umieścić efekt Boltysha na naszej osi czasu tego, co stało się z Ziemią w okresie następującym po tym masowym wymieraniu i lepiej zrozumieć naszą głęboką historię geologiczną” – powiedział dr Pickersgill.

W artykule naukowcy po raz pierwszy nakreślają powiązania między ich nowym datowaniem efektu Boltish a dowodami na znane zdarzenie „przegrzania” znalezione w zapisie osadów Ziemi.

Ten okres ekstremalnego globalnego ocieplenia jest czymś, co naukowcy nazywają hipotermią C29N.

Dr Annemarie Pickersgill z University of Glasgow i współautor, profesor Simon Kelly z rdzeniem skalnym Boltysh, omawiają wpływ oddziaływania mezoskalowego na klimat.

Dr Annemarie Pickersgill z University of Glasgow i współautor, profesor Simon Kelly z rdzeniem skalnym Boltysh, omawiają wpływ oddziaływania mezoskalowego na klimat.

W tym czasie w historii Ziemi wulkany w Indiach, znane jako Pułapki Dekańskie, uwalniały do ​​atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych, przyspieszając okres globalnej zmiany klimatu.

Dowody na wkład pułapek dekańskich w zmiany klimatyczne znaleziono w zapisach osadów na całym świecie.

„Paleoklimatologia ma na celu pomóc nam zrozumieć i dostosować się do dzisiejszego zmieniającego się klimatu, badając, jak atmosfera reagowała na stresy środowiskowe w przeszłości” – powiedział dr Pickersgill.

Zdolność do powiązania osadów z jeziora Polch z niską temperaturą C29N to kolejny element układanki, który stworzy wyraźniejszy obraz tego, jak nasza planeta reagowała na zmiany klimatyczne w przeszłości.

READ  Najnowsze badania dotyczące menopauzy i terapii, które naprawdę działają – małe rzeczy

Zabijanie dinozaurów: jak steryd wielkości miasta zlikwidował 75 procent wszystkich gatunków zwierząt i roślin

Około 65 milionów lat temu wyginęły nieptasie dinozaury i ponad połowa gatunków na świecie.

To masowe wymieranie utorowało drogę do pojawienia się ssaków i pojawienia się ludzi.

Asteroida Chicxulub jest często wymieniana jako prawdopodobna przyczyna wyginięcia kredy i paleogenu.

Asteroida uderzyła w płytkie morze w dzisiejszej Zatoce Meksykańskiej.

Kolizja uwolniła ogromną chmurę pyłu i sadzy, która doprowadziła do globalnej zmiany klimatu, wyniszczając 75 procent wszystkich gatunków zwierząt i roślin.

Naukowcy twierdzą, że sadza niezbędna do takiej globalnej katastrofy mogła pochodzić jedynie z bezpośredniego uderzenia w skały w płytkich wodach wokół Meksyku, które są szczególnie bogate w węglowodory.

Eksperci uważają, że w ciągu 10 godzin od uderzenia potężne tsunami uderzyło w Wybrzeże Zatoki Perskiej.

Około 65 milionów lat temu wyginęły nieptasie dinozaury i ponad połowa gatunków na świecie.  Asteroida Chicxulub jest często wymieniana jako prawdopodobna przyczyna wymierania w okresie kredy i paleogenu (zdjęcie przechowywane)

Około 65 milionów lat temu wyginęły nieptasie dinozaury i ponad połowa gatunków na świecie. Asteroida Chicxulub jest często wymieniana jako prawdopodobna przyczyna wymierania w okresie kredy i paleogenu (zdjęcie przechowywane)

To spowodowało trzęsienia ziemi i osunięcia ziemi aż do Argentyny.

Ale o ile fale i huki były istotami żyjącymi w tym czasie nie tylko doświadczającymi fal – upał był znacznie gorszy.

Badając to zdarzenie, naukowcy odkryli małe cząstki skały i innych szczątków, które zostały wyrzucone w powietrze podczas katastrofy asteroidy.

Te maleńkie cząsteczki, zwane kuleczkami, pokryły planetę grubą warstwą sadzy.

Eksperci wyjaśniają, że utrata światła słonecznego spowodowała całkowite załamanie systemu wodnego.

Dzieje się tak, ponieważ podstawa fitoplanktonu prawie wszystkich wodnych łańcuchów pokarmowych została wyeliminowana.

Uważa się, że ponad 180 milionów lat ewolucji, która wprowadziła świat do kredy, zostało zniszczone w wieku krótszym niż Tyrannosaurus Rex, który miał około 20 do 30 lat.