Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badania wykazały, że hałaśliwe środowisko może mieć szkodliwy wpływ na rośliny, drzewa i lasy

W miarę rozmnażania się ludzi wniknęliśmy głębiej w siedliska dzikich zwierząt, co spowodowało powszechny wzrost poziomu dźwięku środowiskowego przy użyciu naszych narzędzi, ruchu ulicznego i przemysłu. Coraz więcej badań pokazało, jak to zrobić Zanieczyszczenie hałasem negatywnie wpływa na zachowanie zwierząt Ale jedno badanie wskazuje, że szkodliwe skutki rozprzestrzeniają się również na rośliny.

Aby zbadać długoterminowe skutki środowiskowe trwałego hałasu, naukowcy wybrali region zarządzania siedliskami kanionu grzechotnika w Nowym Meksyku. Region w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, zdominowany przez roślinność leśną, charakteryzuje się dużą gęstością odwiertów gazu ziemnego, z których część jest połączona ze stale pracującymi sprężarkami i generuje chroniczny hałas dochodzący do 100 decybeli. Powiedział dr Jenny Phillips, która była głównym autorem badania na California State Polytechnic University w San Luis Obispo. W innych studniach nie ma kompresorów.

Szata roślinna i działalność człowieka w obu typach studni są podobne – więc w 2007 r. Jedna grupa badaczy porównała roślinność w obu kontekstach, stwierdzając, że zanieczyszczenie hałasem szkodzi społeczności naturalnej. Na dwa sposoby: Występowanie sadzonek i kiełkowanie (tzw. Pobór) gatunku leśnego – sosny – zmniejszyło się wraz z negatywnym wpływem na zbiorowisko zwierząt żerujących i rozsiewających nasiona roślin. W międzyczasie w hałasie kwitły kolibry, zwiększając zapylanie kwiatów.

Dwanaście lat później naukowcy starali się ocenić długoterminowy wpływ tego tętniącego życiem ekosystemu na środowisko. Po zebraniu wstępnych danych ponownie zeskanowali poletka, aby ustalić, czy utrzymały się wcześniej zgłoszone wzorce sadzonek sosny, ale uwzględnili również analizy innych gatunków drzew, jałowca Utah, a także innych roślin. Jednak ze 115 działek, które były początkowo badane, niektóre zmieniły się z hałaśliwych na ciche z powodu usunięcia sprężarek i odwrotnie.

Jeśli chodzi o binion – naukowcy odkryli, że sadzonki znajdowano mniej na obszarach hałaśliwych (zgodnie z wynikami z 2007 r.), A sadzonki (rośliny w wieku od 2 do 12 lat) również rosły wolniej w stale hałaśliwym środowisku. Ten sam wzór obserwuje się u roślin jałowca.

READ  Większy odsetek urodzeń żywych i niższy odsetek przedwczesnych porodów u nosicielek ciążowych
Tłocznie pracują na odwiertach gazu ziemnego w sposób ciągły i generują chroniczny hałas do 100 dB. Zdjęcie: Paul Ratgi / AFP via Getty Images

Jednak patrząc na spiski, które wcześniej były hałaśliwe, ale ciche, zgodnie z badaniem widzieli więcej poboru do Junipera niż do Binion. Opublikowany W magazynie Postępowanie Towarzystwa Królewskiego b.

Phillips powiedział, że ten zróżnicowany współczynnik odzysku można przypisać różnym dozownikom nasion każdej rośliny.

Łuski kalifornijskie jedzą nasiona sosny, ale zakopują je również w celu zachowania na później. Potem zapominają o nasionach i to właśnie sprawia, że ​​las się odmładza.

„Myślimy, że może się wydarzyć… sójki są inteligentnymi ptakami, mają sporadyczną pamięć i mogą zapamiętać negatywne doświadczenia. Więc jeśli odkryją obszar dwa lata temu i jeśli jest głośny, zapamiętają to i nie wróci do tego obszaru. „

Dodała, że ​​sadzonki jałowca często były rozpraszane przez inne ssaki i ptaki, których hałas nie był całkowicie destrukcyjny.

„Naprawdę nie mamy możliwości określenia, jak poważne są skutki [of noise pollution] „Zwłaszcza jeśli spojrzymy na poziom ekosystemu” – powiedziała Sarah Thermondt, współautorka badania na Texas A&M University.

„Jeśli zmieniasz zdolność nasion do wzrostu gdzieś, ponieważ ptak nie upuszcza już wspomnianych nasion, może to zmienić siedlisko dużej liczby gatunków”.