Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Asteroida bliska Ziemi jest częścią Księżyca, twierdzą naukowcy | asteroidy

Naukowcy zidentyfikowali coś, co wydaje się być niewielką częścią księżyca, która śledzi orbitę Ziemi wokół Słońca.

Asteroida, zwana Kamo`oalewa, została odkryta w 2016 roku, ale jak dotąd stosunkowo niewiele o niej wiadomo. Nowe obserwacje sugerują, że może to być część księżyca, który został wyrzucony w kosmos przez starożytną kolizję z Księżycem.

Camu Aliwa Jest to jeden z kwazarów Ziemi, klasa asteroid, które krążą wokół Słońca, ale pozostają stosunkowo blisko planety – w tym przypadku około 9 metrów.

Chociaż astronomicznie blisko, asteroida jest wielkości diabelskiego młyna i około 4 miliony razy słabsza niż najsłabsza gwiazda widoczna gołym okiem. Do prowadzenia obserwacji potrzebne są więc najpotężniejsze teleskopy na Ziemi.

Korzystając z Teleskopu Big-Eyed na Mount Graham w południowej Arizonie, astronomowie odkryli widmo światła odbitego od skał księżycowych z blisko dopasowanej Kamo`oalewa z misji Apollo NASA, co wskazuje, że pochodzi ono z Księżyca. Początkowo porównali światło do światła odbitego od innych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, ale namalowali pustkę.

„Przyjrzałem się widmom wszystkich asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, które otrzymaliśmy, i nic się z nimi nie zgadza” – powiedział Ben Sharkey, doktorant z University of Arizona i główny autor artykułu badawczego.

Po tym, jak okazja do obserwowania Kamo`oalewa została utracona w kwietniu 2020 r. z powodu wyłączenia teleskopu podczas pandemii koronawirusa, zespół znalazł ostatni element układanki w 2021 r.

„Tej wiosny otrzymaliśmy bardzo potrzebne notatki uzupełniające i powiedzieliśmy: „Wow, to jest prawdziwe” – powiedział Sharkey. „Łatwiej jest to wyjaśnić za pomocą księżyca niż innymi pomysłami”.

Obserwacje wykazały również, że Kamo`oalewa znajduje się na niezwykłej orbicie, na orbicie mało prawdopodobnej dla obiektów, które dryfowały w kierunku Ziemi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem.

Zespół nie jest pewien, w jaki sposób fragment księżyca jest odchylany w kosmosie, po części dlatego, że nie ma innych znanych asteroid o księżycowym pochodzeniu. Jednak zawęzili ramy czasowe dla gwałtownego wydarzenia do 100 000-500 lat temu.

READ  Wicepremier potwierdza wycofanie Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2025 roku, a Moskwa pracuje nad jej zastąpieniem

Profesor Stephen Lowery, astronom z University of Kent, powiedział: „Chociaż zespół nie był w 100% rozstrzygający, zespół przedstawił mocny argument, że Kamuwaliwa może rzeczywiście być kolizyjną częścią tak gwałtownego wydarzenia. [as a lunar collision]. „

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Komunikacja przyroda Ziemia i środowisko.