Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

15 maja 2021 – 07:53

Zdjęcie do akt Ambasadora RP w Katarze Janusza Jankiego

Doha: Jego Ekscelencja Janusz Janke, Ambasador RP w Katarze, podkreślił dziedzinę kultury jako ważny element w relacjach Kataru z Polską, otwierając wirtualną sesję poświęconą „Muzeum w Katarze”, która była jednym z najważniejszych wydarzenia drugiego tygodnia arabskiego. To zakończyło się wczoraj.

Kultura jest ważnym elementem współpracy polsko-katarskiej i jednym z priorytetów działalności Ambasady RP w Doha. Jest istotnym elementem tożsamości narodowej Katarów i Katarów. Dlatego tak ważne jest w naszych działaniach poszukiwanie wspólnych doświadczeń kulturowych i historycznych między obydwoma krajami – powiedział ambasador Janki.

Jednym z ostatnich owoców współpracy obu krajów w sferze kulturalnej była publikacja książki słynnego polskiego podróżnika i znawcy koni, hrabiego Waklau Seurena Rzewskiego.

W 2018 roku, dzięki współpracy Muzeów Katarskich, Biblioteki Narodowej Kataru i Biblioteki Narodowej w Warszawie, ukazało się słynne dzieło Rzewskiego „O koniach wschodu i ras wschodnich” – wersja naukowa przetłumaczona na język angielski. zaprezentowane podczas dwudziestej dziewiątej sesji Z Międzynarodowych Targów Książki w Doha.

Dodał, że tegoroczna wystawa rękopisów książki Rzewskiego została zorganizowana w Fundacji Wsi Kulturowej (Katara) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koni Arabskich Katara.

„Konie arabskie polskiego pochodzenia uczestniczyły i odniosły sukces w samym festiwalu i wpisuje się w wieloletnią tradycję polsko-katarskiej współpracy w zakresie hodowli tych pięknych zwierząt” – powiedział.

Druga edycja Tygodnia Arabskiego, zorganizowana przez Arab Studies Group przy Uniwersytecie Warszawskim, odbyła się pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie oraz Ambasady RP w Doha i Katarze. Polska Rada Biznesu. Jednym z tematów wydarzenia była nauka muzealna w Katarze.

Jego Ekscelencja Janusz Janki, Ambasador RP w Katarze, powiedział: „Jestem przekonany, że kontakty w dziedzinie muzealnictwa i badań nad sztuką islamu mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń między Polską a Katarem”, wyrażając nadzieję że „kwestie związane ze współpracą naukową i akademicką Polsko-Katary zostaną na stałe wpisane w agendę najbliższych tygodni arabskich, a Wasze działania na tym polu będą źródłem inspiracji dla innych”.

READ  Tesco nie prosi, żebyś sobie zadzierał

Pogratulował organizatorom Tygodnia Arabskiego, podkreślając, że idea inicjatywy zasługuje na poparcie, ponieważ umożliwia dostęp dla zainteresowanych kulturą świata arabskiego. Omówił także relacje między Polską a Katarem na różnych polach.

Polskę i Katar łączy strategiczne partnerstwo, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, którą staramy się rozwijać i wzbogacać. Każdego roku Katar dostarcza naszej gospodarce prawie dwa miliony ton LNG. Z drugiej strony, wartość polskich produktów sprzedawanych na katarskim rynku szacowana jest na 200 mln dolarów ”, dodając, że katarskie inwestycje w Polsce dotyczą m.in. nieruchomości i logistyki.

Dzięki Qatar Airways jesteśmy również bezpośrednio połączeni komunikacją lotniczą. Nadzorujemy kilka potencjalnych możliwości biznesowych pojawiających się w sektorach nowoczesnych technologii, takich jak fintech, inteligentne miasta czy drony.

Dodał: „Ambasada pozostaje otwarta na współpracę z polskimi i katarskimi ośrodkami akademickimi w zakresie wymiany studentów oraz realizacji wspólnych działań i badań”.

Przeczytaj także