Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

As-Safir: Kultura jest istotnym elementem stosunków między Katarem a Polską

15 maja 2021 – 07:53

Zdjęcie do akt Ambasadora RP w Katarze Janusza Jankiego

Doha: Jego Ekscelencja Janusz Janke, Ambasador RP w Katarze, podkreślił dziedzinę kultury jako ważny element w relacjach Kataru z Polską, otwierając wirtualną sesję poświęconą „Muzeum w Katarze”, która była jednym z najważniejszych wydarzenia drugiego tygodnia arabskiego. To zakończyło się wczoraj.

Kultura jest ważnym elementem współpracy polsko-katarskiej i jednym z priorytetów działalności Ambasady RP w Doha. Jest istotnym elementem tożsamości narodowej Katarów i Katarów. Dlatego tak ważne jest w naszych działaniach poszukiwanie wspólnych doświadczeń kulturowych i historycznych między obydwoma krajami – powiedział ambasador Janki.

Jednym z ostatnich owoców współpracy obu krajów w sferze kulturalnej była publikacja książki słynnego polskiego podróżnika i znawcy koni, hrabiego Waklau Seurena Rzewskiego.

W 2018 roku, dzięki współpracy Muzeów Katarskich, Biblioteki Narodowej Kataru i Biblioteki Narodowej w Warszawie, ukazało się słynne dzieło Rzewskiego „O koniach wschodu i ras wschodnich” – wersja naukowa przetłumaczona na język angielski. zaprezentowane podczas dwudziestej dziewiątej sesji Z Międzynarodowych Targów Książki w Doha.

Dodał, że tegoroczna wystawa rękopisów książki Rzewskiego została zorganizowana w Fundacji Wsi Kulturowej (Katara) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koni Arabskich Katara.

„Konie arabskie polskiego pochodzenia uczestniczyły i odniosły sukces w samym festiwalu i wpisuje się w wieloletnią tradycję polsko-katarskiej współpracy w zakresie hodowli tych pięknych zwierząt” – powiedział.

Druga edycja Tygodnia Arabskiego, zorganizowana przez Arab Studies Group przy Uniwersytecie Warszawskim, odbyła się pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie oraz Ambasady RP w Doha i Katarze. Polska Rada Biznesu. Jednym z tematów wydarzenia była nauka muzealna w Katarze.

Jego Ekscelencja Janusz Janki, Ambasador RP w Katarze, powiedział: „Jestem przekonany, że kontakty w dziedzinie muzealnictwa i badań nad sztuką islamu mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń między Polską a Katarem”, wyrażając nadzieję że „kwestie związane ze współpracą naukową i akademicką Polsko-Katary zostaną na stałe wpisane w agendę najbliższych tygodni arabskich, a Wasze działania na tym polu będą źródłem inspiracji dla innych”.

READ  Anulowanie lotów przez British Airways i EasyJet – Aktualizacje na żywo

Pogratulował organizatorom Tygodnia Arabskiego, podkreślając, że idea inicjatywy zasługuje na poparcie, ponieważ umożliwia dostęp dla zainteresowanych kulturą świata arabskiego. Omówił także relacje między Polską a Katarem na różnych polach.

Polskę i Katar łączy strategiczne partnerstwo, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, którą staramy się rozwijać i wzbogacać. Każdego roku Katar dostarcza naszej gospodarce prawie dwa miliony ton LNG. Z drugiej strony, wartość polskich produktów sprzedawanych na katarskim rynku szacowana jest na 200 mln dolarów ”, dodając, że katarskie inwestycje w Polsce dotyczą m.in. nieruchomości i logistyki.

Dzięki Qatar Airways jesteśmy również bezpośrednio połączeni komunikacją lotniczą. Nadzorujemy kilka potencjalnych możliwości biznesowych pojawiających się w sektorach nowoczesnych technologii, takich jak fintech, inteligentne miasta czy drony.

Dodał: „Ambasada pozostaje otwarta na współpracę z polskimi i katarskimi ośrodkami akademickimi w zakresie wymiany studentów oraz realizacji wspólnych działań i badań”.

Przeczytaj także