Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ant Group uruchomiła wykup za 6 miliardów dolarów po zakończeniu działań regulacyjnych

Ant Group uruchomiła wykup za 6 miliardów dolarów po zakończeniu działań regulacyjnych

Pobierz bezpłatne aktualizacje dla Ant

Jack Ma’s Ant Group uruchomiła plan wykupu akcji, który wycenia giganta fintech na około 70 procent poniżej jego proponowanej ceny IPO w 2020 roku.

Firma zaoferowała odkupienie do 6 miliardów dolarów akcji o wartości 78,5 miliarda dolarów, dzień po tym, jak chińskie organy nadzoru finansowego nałożyły na firmę grzywnę w wysokości prawie 1 miliarda dolarów, aby zakończyć trwającą od lat kampanię kontrolną.

Chińskie organy nadzoru finansowego nałożyły w piątek na Ant grzywnę w wysokości 7,1 miliarda juanów (984 miliony dolarów). Ich kampania „korekty” zmusiła Ant do przeniesienia połowy swojej rentownej działalności pożyczkowej na inwestorów zewnętrznych, podczas gdy aktywa jej głównego funduszu rynku pieniężnego spadły o połowę w stosunku do szczytowego poziomu. Rząd starał się również kontrolować swój ogromny zbiór danych użytkowników.

Restrukturyzacja Ant rozpoczęła się w listopadzie 2020 r. po tym, jak Ma skrytykował organy regulacyjne i banki państwowe w kraju w przemówieniu na kilka dni przed planowanym wejściem na giełdę grupy fintech.

Oficjalne reakcje na przemówienie zapoczątkowały kampanię Pekinu mającą na celu powstrzymanie wpływów korporacyjnych gigantów. Ma w większości zniknęła z widoku publicznego i na jakiś czas przeniosła się do Japonii.

„Większość utrzymujących się problemów z platformami finansowymi została naprawiona” – powiedział bank centralny i regulator rynku papierów wartościowych w piątkowym oświadczeniu, zauważając, że ich uwaga przeniosła się teraz na grupy, które „zwykle nadzorują”, takie jak Ant i Tencent.

Ant został ukarany grzywną za szereg naruszeń, a jego jednostka ds. płatności cyfrowych Alipay ukarała prawie 3 miliardy RMB za luki w rozliczeniach, należytej staranności i ochronie konsumentów.

„Będziemy bardzo poważnie i szczerze przestrzegać klauzul sankcyjnych i nadal wzmacniać nasze zarządzanie zgodnością” – powiedział Ant w piątkowym oświadczeniu.

READ  Giełdy chińskie przeżywają najgorszy dzień od czterech lat, gdy ujawniło się „kruche” ożywienie gospodarcze

Tencent’s Tenpay został również ukarany grzywną w wysokości prawie 3 miliardów Rmb, a grupa płatnicza została oskarżona o „zagrażanie rozważnym działaniom branży płatniczej”, zgodnie z oświadczeniem banku centralnego.

Na początku tego roku Ma zrzekł się kontroli nad Antem, od którego oddzielił się w 2011 roku. Według dwóch osób bliskich organom nadzoru finansowego, jego wycofanie się pomogło wyjaśnić najgorsze scenariusze dla niego i Anta.

Ludzie powiedzieli, że pekińskie dochodzenie w sprawie Anta i urzędników powiązanych z przetargiem na notowanie i strukturą akcjonariatu również zostało zakończone, nie stwierdzając niczego znacząco szkodliwego dla Ma.

Tymczasem od lat, odkąd Pekin rozpoczął represje, urzędnicy zaczęli obawiać się, że blokowanie chińskich gigantów fintech w kraju ograniczyłoby również ich globalne operacje. „Oni znacznie lepiej radzili sobie z ekspansją zagraniczną niż banki państwowe” – powiedziała osoba bliska regulatorom finansowym.

Ma teraz częściej podróżuje do Chin kontynentalnych i pojawia się skromnie w Alibaba, gdzie wrócił, by pomóc doświadczyć metamorfozy giganta handlu elektronicznego. Akcje Alibaby wzrosły w piątek o około 6 procent w handlu w Nowym Jorku.

Ant w przyszłym roku będzie mógł wznowić starania o upublicznienie, ale organy regulacyjne nie wyjaśniły statusu projektu ratingowego, który ma być kontrolowany przez grupy państwowe, ani licencji na prowadzenie działalności jako instytucja finansowa. firma.

„Dopiero po wykonaniu tych zadań Ant może naprawdę powrócić do normalnego toku działalności” — powiedział Dong Ximiao, ekspert ds. regulacji finansowych w Merchants Union Consumer Finance.

Ant powiedział, że jego akcjonariusze kontrolujący – grupy inwestycyjne składające się głównie z kadry kierowniczej Ant – nie będą sprzedawać w celu wykupu. Spółka zapowiedziała, że ​​odkupione akcje przeznaczy na program motywacyjny dla pracowników.

Z dodatkowymi raportami od Nian Liu z Pekinu i Eleanor Olcott z Hong Kongu