Chiny twierdzą, że wspólne oświadczenie wydane po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Nowej Zelandii i Australii zawiera bezpodstawne oskarżenia dotyczące spraw wewnętrznych Chin.
Ambasada Chin w Wellington wydała teraz oświadczenie, w którym stwierdza, że „zdecydowanie potępia i zdecydowanie się sprzeciwia” temu oświadczeniu.
Minister spraw zagranicznych Winston Peters i minister obrony Judith Collins spotkali się w środę w Melbourne ze swoimi australijskimi odpowiednikami na inauguracyjnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Australii i Nowej Zelandii (ANZMIN).
Czterej ministrowie wydali w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wyrazili „poważne obawy związane z łamaniem praw człowieka w Xinjiangu”.
„Wyrazili także głębokie zaniepokojenie erozją praw i wolności religijnych, kulturalnych, edukacyjnych i językowych w Tybecie oraz ciągłą systematyczną erozją autonomii, wolności, praw i procesów demokratycznych w Hongkongu, w tym poprzez narzucanie ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego .” W oświadczeniu napisano.
W oświadczeniu potwierdzono także zaangażowanie Australii na rzecz „odpowiedzialnego zarządzania energią jądrową” i okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach partnerstwa AUKUS ze Stanami Zjednoczonymi.
W odpowiedzi ambasada chińska w oświadczeniu odrzuciła jakąkolwiek „zewnętrzną ingerencję” w jej sprawy.
„Sprawy związane z Xinjiangiem, Xizangiem, Hongkongiem i Tajwanem są wyłącznie sprawami wewnętrznymi Chin, wpływają na podstawowe interesy Chin i nie tolerują żadnej zewnętrznej ingerencji”.
Powiedziała, że w ostatnich latach rozwój gospodarczy i społeczny poczynił „wielki krok naprzód” i „zyskał szerokie uznanie społeczności międzynarodowej”.
„Hongkong cieszy się długoterminową stabilnością, dobrobytem i stabilnością oraz stanowi integralną część wszechstronnego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego Chin” – dodał.
W odniesieniu do Tajwanu w oświadczeniu stwierdzono, że „zasada jednych Chin jest najsilniejszą i najlepszą gwarancją pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.
W dalszej części oświadczenia stwierdzono, że Chiny mają nadzieję, że kraje, w tym Nowa Zelandia, będą przestrzegać zasady jednych Chin i powstrzymają się od wszelkich oficjalnych kontaktów z władzami Tajwanu.
W oświadczeniu stwierdzono, że Chiny mają poważne obawy w związku ze stwierdzeniem AUKUS, że jest ono „sprzeczne z literą i duchem międzynarodowego reżimu nieproliferacji”.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Dlaczego „relaksujące wakacje” nie są dla Ciebie kolejnym trendem?
Po odnalezieniu kolejnych ciał liczba ofiar tajfunu w Wietnamie wzrosła do 233
Jak skromna kapibara stała się zwierzęciem duchowym młodych ludzi w Azji