Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcjonariusze Santandera wezwali do głosowania przeciwko pakietowi płacowemu Putina

Akcjonariusze Santandera wezwali do głosowania przeciwko pakietowi płacowemu Putina

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Banco Santander stoi w obliczu potencjalnego buntu akcjonariuszy na dorocznym walnym zgromadzeniu w tym miesiącu po tym, jak wpływowy doradca ds. pełnomocników ISS zalecił inwestorom głosowanie przeciwko pakietowi wynagrodzeń dyrektor generalnej Any Botin.

Botín to jeden z najlepiej opłacanych dyrektorów banków w Europie, który w zeszłym roku zarobił 12,2 mln euro dzięki osiągnięciu przez hiszpański bank rekordowych zysków dzięki wysokim stopom procentowym.

Santander zwrócił się do akcjonariuszy o zatwierdzenie zmiany w swojej polityce wynagrodzeń, która przewiduje wzrost wynagrodzeń zarówno Botína, jak i dyrektora generalnego Hectora Gresiego o 5 procent, oprócz 3-procentowego wzrostu stałego wynagrodzenia Botína w zeszłym roku.

Walne zgromadzenie Santander zaplanowano na 22 marca.

W raporcie ISS z dorocznego walnego zgromadzenia banku, przesłanym w piątek akcjonariuszom i zapoznanemu z „Financial Times”, doradca pełnomocnika zalecił inwestorom głosowanie przeciwko nowemu planowi premii spółki ze względu na obawy dotyczące powiązania wynagrodzeń i wyników.

ISS stwierdziła, że ​​zarząd próbował uzasadnić podwyżkę wynagrodzenia Putina, wskazując na dobre wyniki grupy i zyski dla akcjonariuszy, a także potrzebę utrzymania konkurencyjności wobec rywali.

Jednak ISS stwierdziła: „Pakiet wynagrodzeń przewodniczącego nie wydaje się wcale niekonkurencyjny, a proponowana podwyżka prawdopodobnie zaostrzy powtarzające się obawy dotyczące wynagrodzenia za wyniki.

„Z tego powodu nie ma uzasadnienia dla wspierania nowej polityki”.

ISS poparł resztę propozycji banku na ten rok. W zeszłym roku poparłem plan wynagrodzeń.

Całkowite wynagrodzenie Putina wzrosło w ubiegłym roku o 4,3 procent, przy czym pakiet 12,2 mln euro składa się z 7,4 mln euro w gotówce i 4,8 mln euro zysku brutto na akcjach i innych płatnościach specjalnych. Skarga ISS dotyczy wyłącznie jej stałego wynagrodzenia, które wzrośnie z 3,27 mln euro do 3,43 mln euro.

READ  Spaceport Cornwall udzielił licencji na organizację pierwszego startu kosmicznego w Wielkiej Brytanii | przestrzeń

Gresi, który w ubiegłym roku zarobił łącznie 6,8 mln euro, w ramach nowego planu jego stałe wynagrodzenie wzrośnie z 3 mln euro do 3,15 mln euro.

Inny doradca ds. pełnomocników Glass Lewis również w swoim raporcie przedstawionym przez „Financial Times” podkreślił, że wysokie wynagrodzenie Putina budzi niepokój, ale poparł cały pakiet ze względu na dobre wyniki banku.

Akcje Santander wzrosły w ubiegłym roku o 32 procent, choć spadły o ponad 40 procent, odkąd dziesięć lat temu Botín zastąpił swojego ojca Emilio na stanowisku dyrektora generalnego.

„Zarząd Santander dokłada wszelkich starań, aby wynagrodzenia kadry kierowniczej były w pełni zgodne z interesami akcjonariuszy” – stwierdził bank w oświadczeniu, wskazując, że w ubiegłym roku łączna stopa zwrotu dla akcjonariuszy przekroczyła 40 procent.

„Bank wyznaczył sobie ambitne cele na rok 2024 i pozostaje skupiony na osiągnięciu zrównoważonego tworzenia wartości w perspektywie długoterminowej.”

W zeszłym roku Putin był jednym z kilku europejskich prezydentów, którzy wypowiadali się przeciwko europejskiemu ograniczeniu premii bankierów, twierdząc, że stawia to ich w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z globalnymi rywalami po tym, jak Wielka Brytania podniosła swój własny limit.

W przemówieniu na szczycie bankowości światowej zorganizowanym przez Financial Times Putin z zadowoleniem przyjął usunięcie przez Wielką Brytanię ograniczenia, a zapytany, czy należy znieść również europejski limit, powiedziała: „Myślę… [would allow] Lepsze porozumienie z akcjonariuszami, więc oczywiście będzie to pozytywne.