Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Agencje ONZ ostrzegają przed wzrostem zachorowań na odrę na całym świecie | Aktualności

UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia twierdzą, że COVID-19 wstrzymał ważne kampanie szczepień przeciwko wielu innym chorobom, powodując „perfekcyjną burzę”.

W tym roku liczba zachorowań na odrę wzrosła na całym świecie o prawie 80 procent Organizacja Narodów Zjednoczonych powiedziała w środę Dodał, że wzrost zachorowań na odrę był ostrzeżeniem przed możliwymi wybuchami innych chorób.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziły w oświadczeniu, że pandemia koronawirusa wstrzymała kampanie szczepień przeciwko wielu chorobom na całym świecie, powodując „perfekcyjną burzę”, która może zagrozić życiu milionów dzieci. .

„Prawie 17 338 przypadków odry zostało zgłoszonych na całym świecie w styczniu i lutym 2022 r., w porównaniu do 9665 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 r.”

Agencje obawiają się teraz, że epidemia odry „może ostrzegać przed epidemiami innych chorób, które nie rozprzestrzeniają się szybko”.

Dane ONZ pokazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy do tego miesiąca było 21 dużych i niszczących epidemii odry, większość z nich w Afryce i we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Somalia odnotowała jak dotąd największą liczbę przypadków odry w ciągu ostatnich 12 miesięcy z ponad 9000 zachorowań, jak pokazują dane ONZ, a następnie Jemen, Afganistan, Nigeria i Etiopia – wszystkie kraje stoją w obliczu jakiejś formy konfliktu.

Istnieją również obawy, że wojna na Ukrainie może doprowadzić do odrodzenia się choroby w kraju, który w latach 2017-2019 odnotował najwyższy wskaźnik zachorowań na odrę w Europie.

READ  Indyjscy wieśniacy zwracają się do nielicencjonowanych klinik, gdy koronawirus rozprzestrzenia się na wsi

Efekt odczuwalny jest od dziesięcioleci.

Ponad 23 miliony dzieci nie otrzymało swoich rutynowych szczepień w 2020 roku, gdy rozprzestrzenia się pandemia COVID-19 – to największa liczba dzieci, które przegapiły szczepienia od ponad dekady.

Agencje ONZ poinformowały, że 57 kampanii szczepień w 43 krajach zostało przełożonych wraz z początkiem pandemii i jeszcze się nie zakończyło, dotykając 203 miliony ludzi, w większości dzieci.

Pandemia nadal wywiera presję na placówki służby zdrowia i ich personel, odwracając uwagę od istotnych szczepień przeciwko chorobom przewlekłym i potencjalnie śmiertelnym.

„Nadszedł czas, aby przywrócić podstawowe szczepienia i rozpocząć kampanie nadrabiania zaległości, aby każdy miał dostęp do tych ratujących życie szczepionek” – powiedział w oświadczeniu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Powiedział, że zakłócenia w usługach związanych ze szczepieniami „będą odczuwalne jeszcze przez dziesięciolecia”.

Odra to choroba wywoływana przez wirus, który atakuje głównie dzieci. Do najpoważniejszych powikłań należą ślepota, obrzęk mózgu, biegunka i ostre infekcje dróg oddechowych.

Za najlepszy sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby uważa się, że szczepienia wynoszą co najmniej 95 procent, chociaż wiele krajów nie osiąga tego celu.

Według danych ONZ Somalia ma tylko 46 procent szczepień.