Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aplikacja sztucznej inteligencji przewiduje wczesną niewydolność serca, słuchając rozmów ludzi

Aplikacja sztucznej inteligencji przewiduje wczesną niewydolność serca, słuchając rozmów ludzi

Aplikacja sztucznej inteligencji przewiduje wczesną niewydolność serca, słuchając rozmów ludzi

W niedawnym badaniu aplikacja na smartfony wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI) przewidywała niewydolność serca na 3 tygodnie przed przyjęciem do szpitala, a wszystko to na podstawie głosu danej osoby. Ta najnowocześniejsza nauka została zaprezentowana w poniedziałek 13 listopada 2023 r. podczas sesji naukowych American Heart Association (AHA) 2023 w Filadelfii w Pensylwanii.1

Sztuczna inteligencja rozwija się, a jej zastosowanie do przewidywania niewydolności serca to kolejny rozwijający się element. Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna w medycynie, pomagając w diagnozowaniu. Według Southern Medical Association w 2021 r. około 5% pacjentów ambulatoryjnych w Stanach Zjednoczonych otrzymuje nieprawidłową diagnozę, dlatego sztuczna inteligencja pomaga w postawieniu diagnozy. Trzy lata temu naukowcy z Babylon opracowali nowe narzędzia do przesiewania objawów oparte na sztucznej inteligencji, aby pomóc ograniczyć błędy diagnostyczne w podstawowej opiece zdrowotnej.2 Tak więc, chociaż wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce nie jest całkowicie nowe, nowe zastosowanie uwzględnione w badaniu może w szczególności usprawnić leczenie niewydolności serca.

Aplikacja wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji o nazwie system Cardio HearO® do wykrywania zmian dźwięku w czasie. Miary mowy obejmują wysokość, głośność, dynamikę i inne cechy. Zmiany głosu mogą wskazywać na zwiększenie ilości płynu w płucach, co jest oznaką postępującej niewydolności serca. W badaniu aplikacja przewidziała ponad 75% przyjęć do szpitala na około 3 tygodnie przed ich wystąpieniem.1

„Analiza mowy to nowa technologia, która może być użytecznym narzędziem do zdalnego monitorowania pacjentów z niewydolnością serca, zapewniając wczesne ostrzeganie o pogorszeniu się niewydolności serca, które często prowadzi do hospitalizacji” – główny badacz William T. Abraham, lekarz medycyny, FAHA ze stanu Ohio. Wexner Medical Center w Columbus poinformowało w komunikacie prasowym American Heart Association. „Ta technologia może poprawić wyniki pacjentów, utrzymując ich w dobrym zdrowiu i poza szpitalem, poprzez wdrożenie proaktywnej opieki ambulatoryjnej w odpowiedzi na zmiany akustyczne”.

Naukowcy prowadzili badanie od marca 2018 r. do kwietnia 2023 r. W badaniu wzięło udział 416 dorosłych mieszkańców Izraela, u których zdiagnozowano niewydolność serca. Większość uczestników stanowili mężczyźni (75%), a średni wiek wynosił 68 lat. Każdy uczestnik codziennie zapisywał w aplikacji 5 zdań w swoim ojczystym języku – hebrajskim, rosyjskim, arabskim lub angielskim. W oświadczeniu szkoleniowym do badania wzięło udział 263 uczestników w celu opracowania algorytmu AI, ale tylko 153 uczestników zostało następnie wykorzystanych do przetestowania skuteczności narzędzia.

Aplikacja przewidywała pogorszenie się niewydolności serca w 76% na około 24 dni przed przyjęciem do szpitala w fazie szkoleniowej badania. Aplikacja generuje tylko 3 niepotrzebne alerty na pacjenta rocznie.

Jeśli chodzi o fazę walidacji, aplikacja wykazała skuteczność w wykrywaniu niewydolności serca w ciągu około 3 tygodni z 71% skutecznością. Podobnie jak w fazie szkolenia, na pacjenta przypadały również 3 niewyjaśnione alerty rocznie.

Chociaż wyniki wykazały, że zastosowanie sztucznej inteligencji może wcześnie przewidzieć niewydolność serca, jednym ograniczeniem jest niewielka próba uczestników. Jednakże trwające badania w Stanach Zjednoczonych kontynuują szkolenie i walidację technologii Cardio HearO®.

Bibliografia

  1. Aplikacja AI-Phone wykryła postępującą niewydolność serca na podstawie zmian w głosach pacjentów. Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne. 13 listopada 2023 r. https://newsroom.heart.org/news/ai-phone-app-detected-worsening-heart-failure-based-on-changes-in-residents-voices?preview=c9dd. Dostęp: 13 listopada 2023 r.
  2. Glik, R. Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej. Południowe Stowarzyszenie Medyczne. 7 października 2021 r. https://sma.org/ai-in-medical-diagnosis/. Dostęp: 13 listopada 2023 r.