Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ćwiczenia poprawiają wyniki w zakresie słabości w szpiczaku mnogim

Ćwiczenia poprawiają wyniki w zakresie słabości w szpiczaku mnogim

Jak wynika z ustaleń przedstawionych przez dr Jensa Hellingasa podczas 20. Międzynarodowego Towarzystwa Szpiczaka (IMS), które odbyło się w Atenach, trening siłowy i chodzenie poprawiają parametry związane z wydajnością funkcjonalną pacjentów ze szpiczakiem mnogim (MM) podczas terapii systemowej. Grecja i wirtualnie, 27-30 września 2023.1

W badaniu wykorzystano pięć ćwiczeń: pomiar aktywności pooperacyjnej/podstawowej mobilności, 6-minutowy test chodu, 30-sekundowy test siadania i stania, test wstawania i poruszania się z pomiarem czasu oraz wizualna skala analogowa bólu. . Wykorzystano je do pomiaru codziennych czynności, mobilności, wytrzymałości, osłabienia i tolerancji bólu w ramieniu budującym siłę w porównaniu z ramieniem chodzącym. Każdy z nich prowadził do S Wartość 0,01 na koniec określonego okresu 6 miesięcy.1 Obie grupy wykazały lepszą wydajność ruchową w pięciu kategoriach pomiaru, a 30-sekundowy test siedzenia i stania wykazał trwałe i lepsze wyniki po interwencji. Jednakże po interwencji postęp w testach sprawności ruchowej został częściowo utracony, a wyniki w teście 6-minutowego marszu pozostały niezmienione.

„Powodem przeprowadzenia tego badania jest przede wszystkim to, że pacjenci proszą nas o to. Ponieważ [patients with MM] Żyją dłużej, cieszą się głębszą remisją i chcą wrócić do normalnego życia. Często pojawia się pytanie: Czy mogę ćwiczyć? Czy mogę uprawiać aktywność fizyczną? Czy mogę chodzić na siłownię? „Zwykle moja odpowiedź brzmi: nie wiem, nie ma zbyt wielu danych” – wyjaśnił Hellingas, profesor onkologii i chorób wewnętrznych w Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo w stanie Nowy Jork. „Wiemy, że kruchość to czynnik, który mierzymy i oceniamy podczas wizyty u naszych pacjentów i decydując, czy kwalifikują się oni do przeszczepienia lub przeszczepienia chimerycznego receptora antygenu”. [CAR] Kompetentny w zakresie limfocytów T. Moim zdaniem słabość to coś, nad czym możemy popracować, szczególnie poprzez aktywność fizyczną. Dlatego celem tego badania była ocena tego efektu.

READ  Przypadki koronawirusa spadają czwarty dzień z rzędu, ale eksperci ostrzegają przed „fałszywymi szczytami”

Wiadomo, że ćwiczenia fizyczne poprawiają sprawność funkcjonalną i sprawność pacjenta; Niewiele jednak wiadomo na temat tego, czy pacjenci z miastenią, szczególnie ci z chorobami kości, mogą odnieść korzyść ze schematu ćwiczeń. Naukowcy postanowili ocenić dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności ćwiczeń fizycznych u pacjentów z MM, aby poprawić wydajność funkcjonalną i sprawdzić, czy aktywność fizyczna może poprawić wyniki w zakresie kruchości, które są ważnym czynnikiem ryzyka u pacjentów z MM. 1

Każdy pacjent miał możliwość uczestniczenia w jednej z dwóch grup w zależności od rodzaju interwencji wysiłkowej: Grupa 1 (n = 24) przechodziła nadzorowany trening oporowy dwa razy w tygodniu, osobiście przez 6 miesięcy. Grupa 2 (n = 18) przeszła interwencję behawioralną poprzez podpowiedzi dotyczące odległości, aby osiągnąć 150–300 minut chodzenia tygodniowo przez 6 miesięcy. Nierandomizowany charakter badania umożliwił pacjentom udział w nim pomimo odległości od instytucji badawczej lub problemów związanych z COVID-19; Jednakże 5 pacjentów nie mogło ukończyć badania z różnych powodów, w tym z powodów związanych z Covid-19.

W obu grupach wiek (63,9 vs. 62,2 lat), BMI (30,9 kg/m2 vs. 29,5 kg/m2; S = 0,49), a rasa była podobna. Siedemnastu pacjentów (70,8%) w grupie budującej siłę w porównaniu z 9 pacjentami (50,0%) w grupie chodzącej miało stan sprawności ECOG równy 0. Siedmiu pacjentów (29,2%) w grupie budującej siłę miało stan sprawności ECOG równy 1 w porównaniu z 8 (44,4%).) Pacjenci w ramieniu chodzącym.

W grupie budującej siłę u 1 pacjenta (4,2%) choroba była aktywna, a u 23 (95,8%) choroba była nieaktywna (S = 0,26). W grupie chodzącej u 3 pacjentów (16,7%) choroba była aktywna, a u 15 (83,3%) choroba nieaktywna (S = 0,17). W grupie budującej siłę było 14 (58,3%) pacjentów, a w grupie chodzącej 12 (66,7%). Punkty czasowe w stosunku do wartości wyjściowych wynosiły 24% (100,0%) w porównaniu z 17% (94,4%) do 6 miesięcy po interwencji, 19% (79,2%) w porównaniu z 11% (61,1%); S = 0,36).

Hillengass podał, że u żadnego pacjenta w żadnej z grup interwencyjnych nie wystąpiły zdarzenia niepożądane (AE) stopnia 3. lub wyższego, w tym brak nowych złamań. Głównym zgłaszanym działaniem niepożądanym była bolesność mięśniowo-szkieletowa. Obie interwencje były bezpieczne dla pacjentów ze MM oraz skuteczne immunologicznie i funkcjonalnie.

READ  Ocena ewolucji czynników ryzyka w związku z pandemią COVID-19 wśród zdiagnozowanych przypadków nadciśnienia tętniczego i cukrzycy w praktyce terenowej Miejskiego Podstawowego Centrum Zdrowia, Rishikesh, Uttarakhand

Budowa siły i chód są obecnie poddawane dalszej ocenie w badaniu Host Factor (NCT05312255)2, w którym uczestniczy 100 pacjentów, którzy będą przechodzić trening oporowy przez 6 miesięcy dwa razy w tygodniu. W tym badaniu naukowcy będą mierzyć gęstość kości, skład ciała przed i po interwencji, przepływ odporności, jakość życia i zmęczenie.

„Kiedy połączyliśmy obie grupy ćwiczące, zaobserwowaliśmy poprawę markera wyczerpania limfocytów T. Stosunek wyczerpanych i niewyczerpanych limfocytów T poprawił się u pacjentów przed i po interwencji, co było dla nas zachęcające” – powiedział Hellingas „Z niecierpliwością czekamy na późniejszą ocenę specyficznych przeciwciał i limfocytów T CAR”.

Bibliografia

1.Hillegass J. Interwencje związane z aktywnością fizyczną w celu poprawy sprawności funkcjonalnej u pacjentów ze szpiczakiem mnogim. Zaprezentowano podczas: Dorocznego spotkania Międzynarodowego Towarzystwa Szpiczaka 2023; 27-30 września 2023 r.; Ateny, Grecja. Kompendium rolnictwa ekologicznego-38.

2. Hillengass J. Optymalizacja czynników gospodarza u pacjentów z gammopatią monoklonalną. Kompleksowe Centrum Onkologii w Roswell Park. Dostęp: 28 września 2023 r. https://www.roswellpark.org/clinical-trials/list/4833