Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zobacz, jak wysyłamy Bitcoin z Miami na Ukrainę w Polsce

Alina Vorobyova nie myślała dużo Bitcoin Zanim Rosja najechała Ukrainę w lutym. Posuwaj się szybko do zamknięcia granicy i bombardowania jej rodzinnego miasta, Brak gotówki w bankomatach w całym krajuA bank centralny Zawieszenie elektronicznych przelewów pieniężnych – I postanowiłem spróbować Bitcoina.

Podczas gdy dostawcy pieniędzy często pobierają opłatę Opłata za transport O 10% lub więcej, gdy wysyłasz 100 USD z USA na Ukrainę, Bitcoin Lightning Network, platforma płatnicza zbudowana na bazie bitcoinów, obniża koszty transakcji prawie do zera.

Vorobiova i CNBC postanowiły przetestować płatności Lightning – dzięki doświadczeniu i umiejętnościom tłumaczeniowym dewelopera Bitcoina Gleba Naumenko, który obecnie ukrywa się w zachodniej części Ukrainy, gdy szaleje wojna.

Konkluzja? To naprawdę działa tak samo dobrze, jak twierdzą boostery Bitcoina.

Pobranie portfela kryptowalutowego na telefon Vorobiovej zajęło mniej niż trzy minuty, przetransferowanie bitcoinów przez Lightning Network ze Stanów Zjednoczonych do Polski i wypłatę polskiego odpowiednika z bankomatu bitcoinowego z południowo-zachodniego Wrocławia.

Alena Vorobiova wypłaca złotówki z bankomatu Bitcoin w Polsce.

Wyślij posiedzenie z Dallas do Miami do Polski

W sierpniu zeszłego roku na wycieczce samochodowej z Houston W Dallas Peter McCormack — założyciel i gospodarz popularnego podcastu What Bitcoin Did — nauczył CNBC, jak używać Lightning Network do dokonywania natychmiastowych płatności każdemu na świecie.

Samouczek trwał mniej niż 60 sekund i składał się z czterech podstawowych kroków: Pobraliśmy aplikację Blue Wallet i wygenerowaliśmy jednorazowy rachunek w postaci kodu QR. McCormack skanuje ten kod QR za pomocą podobnej aplikacji na swoim telefonie, a następnie przenosi 100 000 satoshi lub sats (najmniejszy nominał bitcoina, około 0,0000001 BTC) ze swojego konta na nasze. Całkowity transfer wyniósł około 50 dolarów.

Osiem miesięcy później, z pokoju hotelowego w Miami na uboczu konferencji Bitcoin 2022, CNBC zdecydowało się popchnąć tę wiedzę – i niektóre z tych słuchawek – do przodu.

W trójstronnej rozmowie wideo z Naumenko na zachodniej Ukrainie, Vorobiovą w południowo-zachodniej Polsce i CNBC w Miami śledziliśmy bardzo podobną sekwencję wydarzeń.

Pod kierunkiem Naumenko Vorobiova pobrała aplikację portfela Muun, inny rodzaj samoochronnego portfela Bitcoin i Lightning, zrobiła czterocyfrową pinezkę i wygenerowała fakturę jako kod QR. Następnie CNBC przechwycił ten kod QR za pomocą trybu skanowania Blue Wallet i przesłał ponad 50 000 satelitów z McCormacka. Opłaty wynosiły ułamki grosza. (W celach próbnych Naumenko przesunął kolejne 50 000, ponieważ bankomat Bitcoin miał minimalną kwotę wypłaty.)

Deweloper Bitcoin, Jeff Czyż, powiedział CNBC, że portfele Lightning są kompatybilne, ponieważ wszystkie muszą wdrożyć Specyfikacje dotyczące podstawy technologii Lightning (BOLT), która definiuje protokół warstwy 2 do wysyłania płatności przez sieć Lightning.

„Aplikacja portfela Lightning jest jak bank, ponieważ przesyłanie pieniędzy między bankami wymaga od nich posługiwania się tym samym językiem” – powiedział Czyż, programista z zespołem Jacka Dorseya znanym jako Spiral (wcześniej Square Crypto). Tym wspólnym językiem jest specyfikacja BOLT.

„Sieć Lightning składa się z węzłów połączonych kanałami płatności, które służą do przekazywania płatności w sieci bez konieczności ufania pośrednikom” – kontynuował Czyż.

Alena Vorobiova wypłaca złotówki z bankomatu Bitcoin w Polsce.

Podobnie jak samouczek w samochodzie, transfer SAT z Miami do Wrocławia również trwał około minuty.

Stamtąd Vorobiova – która podążyła za swoją siostrą i siostrzenicą do polskiego miasta Wrocławia, aby pomóc im się osiedlić – udała się do jednego z 15 bankomatów Bitcoin we Wrocławiu i poprosiła o wypłatę.

Osiągnąłem to za pomocą kodu QR, który wypluł bankomat. Skanuje kod QR do swojego telefonu za pomocą aplikacji Muun, przelewa swoje bitcoiny na konto bankomatu, a bankomat po kolei wydaje pieniądze. Skończyła ze 170 zł, polską walutą, wartą około 100 tysięcy satów, czyli 40 dolarów. Firma ATM wzięła opłatę w wysokości 10 zł, czyli ok. 5,5% całości transakcji.

„To taki sam proces, jak dokonywanie płatności za towar lub usługę za pomocą Lightning” – wyjaśnia Czyż.

Dla Vorobyovej było to najprzyjemniejsze doświadczenie. Jest w stanie latać tam iz powrotem z Ukrainy do Polski i powiedział CNBC, że postępuje zgodnie z wytycznymi ukraińskich organów nadzoru dotyczących używania kart kredytowych tylko na razie.

Ale proces pokazuje, jak Uchodźcy bez pieniędzy i bez możliwości dostępu do swoich rzeczy Portfele kryptowalutowe mogą być wykorzystywane do bankowości.

Niektórzy Ukraińcy używają go do ułatwiania transakcji peer-to-peer, podczas gdy inni uważają, że Lightning jest tanim i szybkim sposobem otrzymywania darowizn i przekazów pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie. Na przykład w Polsce istnieje ponad 175 bankomatów Bitcoin, dzięki czemu uchodźcy, którzy uciekli z Bitcoin, mogą je wymienić na walutę fiducjarną.

„Siedzę w Kalifornii, nadal mogę natychmiast wysłać dowolną kwotę pieniędzy na twój telefon w dowolnym momencie” – powiedział Gladstein.

„Nie musisz się martwić, że jesteś uchodźcą” – kontynuował Gladstein. „Nie ma znaczenia, że ​​nie masz polskiego paszportu ani konta bankowego. Żadna z tych rzeczy nie ma znaczenia”.

READ  Niemcy widzą w Polsce cud gospodarczy wzrostu po COVID | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | D.W.