Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znany polski aktor Jan Nowicki umiera w wieku 83 lat

Jan Nowicki, który w całej swojej karierze zagrał blisko 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, zmarł w środę w wieku 83 lat.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada w Kowalu, małym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim.

Jego burzliwa młodość nie wróżyła mu wielkich scenicznych występów. W rzeczywistości nie był nawet przeznaczony, aby ten młody człowiek był kimś szczególnym.

Uczęszczał łącznie do siedmiu liceów w różnych miejscowościach, by ostatecznie zdać maturę państwową w oddalonej o ok. 100 km od rodzinnego miasta Łodzi.

W latach 1958-1960 studiował aktorstwo w słynnej łódzkiej Szkole Filmowej, ale został relegowany i przez rok pracował w kopalni. Następnie został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1964. Został wykładowcą, a następnie dziekanem wydziału aktorskiego PWST.

W tym samym roku, w którym ukończył studia, zadebiutował w „Zaproszeniu na zamek” Jeana Anouilha w Teatrze Starym w Krakowie. Z tą sceną miał pozostać związany przez ponad trzy dekady.

Wyróżnionych ról ekranowych Nowickiego jest zbyt wiele, by je wymienić. W szczególności Keitling w epopei historycznej Jerry’ego Hoffmana opartej na „Panu Wołodyjowskim” Henryka Sienkiewskiego, której akcja toczy się w połowie XVII wieku, bardzo burzliwym okresie polsko-litewskiej historii; „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schultza, polsko-żydowskiego autora, który zginął w Holokauście, w reżyserii Wojciecha Jerzego Haasa – film wpisany przez Martina Scorsese na listę „Arcydzieł polskiego kina”; oraz Sylwestra Chęcińskiego „Wieli ​​Szu”, opowieść o wypuszczonym z więzienia rekinie, który chce naprawić swoje życie, ale dopada go przeszłość.

Nowicki był również znany międzynarodowej publiczności. W filmie Niepochowany z 2004 roku w reżyserii Marty Mizáros wcielił się w tragiczną postać Imre Nagya, komunistycznego premiera Węgier podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku, brutalnie stłumionej przez sowiecką interwencję.

Praca Nowickiego przyniosła mu wiele odznaczeń, a poza miejscem w Parku Gwiazd w Międzyzdrojach został odznaczony różnymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1999), Złotym Medalem za Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Oficerskim Węgierskiego Orderu Zasługi (2006).

READ  Wydarzenia walczą ze złą pogodą na polskich testach koni Paporovko

Jan Nowicki zmarł 7 listopada 2022 roku we wsi Krzywent niedaleko rodzinnego Kowala. Pozostawił syna Łukasza Nowickiego, również aktora, oraz drugą żonę Ana Kondratović. Zgodnie z jego życzeniem jego ciało zostanie pochowane na Cmentarzu Koala.

źródło: