Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znany autor Wilbur Smith umiera w wieku 88 lat | Wilbur Smith

autor Wilbur Smith Zmarł w sobotę w swoim domu w RPA po dziesięcioleciach pracy jako pisarz, poinformował jego urząd. Miał 88 lat.

Z 49 tytułami na koncie, Smith stał się powszechnie znany, ponieważ jego pełne akcji historie przygodowe przenosiły czytelników z tropikalnych wysp do dżungli Afryki, a nawet starożytnego Egiptu i II wojny światowej.

powiedział oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Wilbur Smith Books, a także przez jej wydawców Bonnier Books w Wielkiej Brytanii.

„Niekwestionowany i niezrównany mistrz pisania przygód, powieści Wilbura Smitha urzekają czytelników od ponad pół wieku, sprzedając się w ponad 140 milionach egzemplarzy na całym świecie w ponad trzydziestu językach”.

Zeznania nie ujawniły przyczyny śmierci.

Wilbur Smith i jego żona Mugenisu Rakimova. Zdjęcie: Collect / Graeme Robertson / Graeme Robertson

Jego debiutancka powieść z 1964 roku When the Lion Feeds, opowieść o młodym mężczyźnie dorastającym na farmie bydła w Afryce Południowej, stała się natychmiastowym bestsellerem i doprowadził do 15 serii, śledzącej losy ambitnej rodziny przez ponad 200 lat.

Urodzony w Zambii w 1933 r. w brytyjskiej rodzinie, był także wielkim łowcą zwierząt, dorastając na farmie swoich rodziców, obcując z lasami, wzgórzami i sawannami Afryki. Posiada również licencję pilota i był nurkiem.

Jako działacz na rzecz ochrony przyrody prowadził własny rezerwat zwierzyny i był właścicielem tropikalnej wyspy na Seszelach.

Przypisywał matce, że nauczyła go zamiłowania do przyrody i czytania, podczas gdy ojciec – surowa dyscyplina – dał mu w wieku ośmiu lat karabin, co, jak przyznał, było początkiem Dożywotni romans z bronią palną i polowaniem.

Wilbur Smith z ojcem po wyprawie na ryby.
Wilbur Smith z ojcem po wyprawie na ryby. Zdjęcie: Graeme Robertson/The Guardian

Nabawił się malarii mózgowej, gdy miał zaledwie półtora roku – choroba tak poważna, że ​​obawiano się, że jeśli przeżyje, dozna uszkodzenia mózgu.

„Może mi to pomogło, bo uważam, że trzeba być trochę szalonym, żeby spróbować zarabiać na życie, pisząc” – powiedział później.

Bestsellerowa seria Courtney była najdłużej wydawaną w historii wydawniczej, obejmującą pokolenia i trzy stulecia, „przez krytyczne okresy od początków kolonialnej Afryki po amerykańską wojnę domową, a nawet erę apartheidu w RPA” – powiedział jego wydawca.

Ale wraz z Taitą, bohaterem jego egipskiej serii, Wilbur dodał: „Wilbur jest najbardziej specyficzny, a Nahr Allah pozostaje jedną z jego najbardziej lubianych powieści do dziś”.

W swoich wspomnieniach na temat Leopard Rock z 2018 r. Smith opowiada, że ​​przeszedł ciężkie czasy, złe małżeństwa… Spalił olej północy z niczego, ale w końcu dodał do wyjątkowo wspaniałego i satysfakcjonującego życia.

Napisał: „Chcę być zapamiętany jako najszczęśliwsza osoba z milionów”.

Wilbur Smith w Londynie w 1991 roku.
Wilbur Smith w Londynie w 1991 roku. Zdjęcia: John Minihan/Evening Standard/Rex/Shutterstock

Podziękował swojemu biuru „milionom fanów na całym świecie, którzy pokochali jego wspaniałe pisanie i dołączyli do nas wszystkich w jego niesamowitych przygodach”.

Jego książki przetłumaczono na około 30 języków, a wiele z nich powstało w filmach, w tym Shout at the Devil z Lee Marvinem i Rogerem Moore w 1976 roku.

Smith „pozostawia za sobą skarbnicę powieści”, w tym powieści niepublikowanych Książki współautorskieWedług Kate Barkin, dyrektora zarządzającego w Bonnier Books.

Kevin Conroy Scott, jego agent literacki przez ostatnią dekadę, nazwał go „ikoną niesamowitą” i powiedział, że jego „wiedza o Afryce i jego wyobraźnia nie znają granic”.

Ożenił się czterokrotnie, ze swoją ostatnią żoną Mukhinisu Rakimovą z Tadżykistanu, a najmłodszy ma 39 lat.

READ  Chris Dziadol donosi: Wczesny sukces Viaplay