Aktualności –
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California w Los Angeles wykazało, że osoby z COVID i utratą węchu wykazują różne wzorce aktywności w określonych obszarach mózgu.
Wykorzystując skan MRI, w badaniu porównano aktywność mózgu osób z przedłużającą się utratą węchu przez Covid-19, osób, które odzyskały węch po zakażeniu Covid-19 oraz tych, które nigdy nie były zakażone Covid-19.
Według badania obserwacyjnego opublikowanego w eClinicalMedicine, osoby z przedłużającym się COVID-19, u których występuje brak węchu, mają niższą aktywność mózgu i gorszą łączność między dwoma obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie informacji o zapachu, korą oczodołowo-czołową i korą oczodołowo-czołową. W badaniu porównano aktywność mózgu osób z przedłużającą się Covid-19 i utratą węchu, osób, które odzyskały węch po Covid-19 oraz osób, które nie uzyskały pozytywnego wyniku testu na Covid-19.
Wyniki badania wskazują, że związana z Covid utrata węchu związana jest ze zmianą w mózgu, która upośledza prawidłowe przetwarzanie zapachów. Fakt, że ta zmiana jest klinicznie odwracalna u niektórych osób sugeruje, że możliwe jest przekwalifikowanie mózgu i przywrócenie węchu u osób z długim Covid.
Główny autor badania, dr Jed Wingrove z Wydziału Medycyny UCL, stwierdził, że Covid nadal wpływa na jakość życia ludzi na kilka sposobów, w tym na utratę węchu. Zapach jest czymś, o czym często zapominamy, ale odgrywa ważną rolę w kierowaniu nami i jest ściśle powiązany z naszym ogólnym samopoczuciem. Dr Wingrove podkreślił, że badanie daje pewność, że u większości osób, które odzyskały węch, nie ma trwałych zmian w aktywności mózgu.
Profesor Claudia Wheeler-Kingshot, współnaczelna autorka z Queen Square Institute of Neurology na UCLA, powiedziała: „Nasze badanie rzuca światło na wpływ Covid-19 na funkcje mózgu i sugeruje, że trening węchowy, który przyzwyczaja mózg do przetwarzania różnych zapachów , może potencjalnie pomóc ludziom odzyskać węch u osób cierpiących z powodu długotrwałych skutków Covid-19”.
Według naukowców badanie sugeruje również, że mózgi osób z przedłużającą się utratą węchu przez Covid-19 mogą zrekompensować tę utratę poprzez zwiększenie połączeń z innymi obszarami sensorycznymi. W badaniu odnotowano zwiększoną aktywność między obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie zapachu i tymi odpowiedzialnymi za przetwarzanie wzroku (kora wzrokowa).
„To mówi nam, że neurony, które normalnie przetwarzają zapachy, nadal tam są, ale działają w inny sposób” – powiedział dr Wingrove.
Ich badanie jest pierwszym, w którym przyjrzano się, jak zmienia się aktywność mózgu u osób z przedłużającą się utratą węchu związaną z Covid-em, powiedziała profesor Rachel Batterham, współautorka badania i z Wydziału Medycyny UCLA. Dodała też, że ich badania opierają się na pracy podczas pierwszej fali pandemii, która opisała związek między zakażeniem Covid-19 a utratą zarówno węchu, jak i smaku.
Badanie zostało sfinansowane przez National Institute for Health and Care Research (NIHR).
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji