Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022: Wewnątrz chińskiej „dystopijnej” bańki Covida

Sport

Wewnątrz bańki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Wideo / @saitomri

Dla tysięcy sportowców i innych, którzy przybyli do Pekinu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, surowe chińskie środki pandemiczne tworzą surrealistyczne, a czasami niepokojące doświadczenie.

Chiny izolują wszystkich przyjeżdżających z zagranicy od wszelkich kontaktów z opinią publiczną na czas Igrzysk, które rozpoczną się w ten weekend. Oznacza to przewiezienie z lotniska w Pekinie specjalnymi pojazdami do hotelu otoczonego tymczasowymi barykadami, które zatrzymują uczestników, a publiczność na zewnątrz.

„Wiem, że jedyne doświadczenie Pekinu, jakiego będę doświadczać, to Pekin, który zobaczę z okna mojego autobusu i okna hotelu” – powiedział redaktor zdjęć Associated Press, Yirmiyan Arthur, który przybył w tym tygodniu. „Tak naprawdę nie mam zamiaru doświadczać Chin, po prostu przeżyję igrzyska olimpijskie w bańce”.

Doświadczenia AP, którzy przybyli lub przygotowują się do odejścia, dają wgląd w życie wewnątrz bańki.

Fotograf Jae Hong powiedział, że został ostrzeżony o bańce, ale zobaczenie jej w Pekinie wciąż było szokiem. Opisał, że widział pasażerów spotykanych przez pracowników w białej odzieży ochronnej na całe ciało. Wszyscy są testowani na Covid-19 na lotnisku, zanim zostaną przetransportowani do zabarykadowanych hoteli, których wejścia są chronione przez całodobowych strażników.

Nawet w hotelach środki mające na celu odizolowanie klientów są ekstremalne, ponieważ cały personel nosi pełne kombinezony ŚOI, w tym w hotelowych restauracjach i barach.

Kelnerka w kombinezonie ochronnym czyści stół w restauracji w hotelu w Pekinie.  Zdjęcie / AP
Kelnerka w kombinezonie ochronnym czyści stół w restauracji w hotelu w Pekinie. Zdjęcie / AP

Dziennikarka Reuters, Mari Saito, opisała doświadczenie w swoim hotelu jako „ekstremalnie dystopijne wibracje”.

Organizatorzy chcą, aby wszelkie infekcje nie wydostawały się z bańki, a także nie rozprzestrzeniały się w bańce, co jest zwiększonym problemem w przypadku łatwo przenoszącego się wariantu omikronów. Każdy jest testowany codziennie — brak testu poprzedniego wieczoru oznacza utknięcie w hotelu następnego dnia.

READ  Amerykańskie cudowne dziecko w łyżwiarstwie figurowym bije rekord świata juniorów

Pomimo tych środków od stycznia zarejestrowano łącznie 287 przypadków Covid-19. 23 w bańce. Ci ludzie zostali odizolowani.

MKOl powiedział w czwartek, że co najmniej 11 osób było leczonych w szpitalu, ale żaden nie był poważnym przypadkiem.

Pracownicy lotniska w kombinezonach ochronnych pomagali przybywającym sportowcom.  Zdjęcie / AP
Pracownicy lotniska w kombinezonach ochronnych pomagali przybywającym sportowcom. Zdjęcie / AP

Nawet dotarcie do Chin może być niepokojące, ponieważ wymaga wielu negatywnych testów na Covid-19 wprowadzonych do aplikacji, która wyświetla Twój stan zdrowia. To trzymało Arthura w napięciu podczas jej podróży z Nowego Delhi do Pekinu przez Tokio. Kolega, który już przyjechał do Pekinu, pomógł jej pobrać aplikację. Potem po wyjściu z samolotu zobaczyła pracowników służby zdrowia w kombinezonach chroniących przed zagrożeniem biologicznym.

„Na lotnisku jest trochę przerażająco, to prawie jak szpital, który leczył pacjentów z Covid w drugiej fali” – powiedziała, odnosząc się do niszczycielskiego wzrostu w Indiach w marcu 2021 r.

Arthur mógł zobaczyć innych pasażerów na lotnisku z autobusu, widok ludzi poza bańką olimpijską. „I widzisz… och, tam jest życie”, powiedziała, „i myślisz, o mój Boże, jest tak blisko, a jednak tak daleko”.

Tokio również miało surowe zasady dotyczące Letnich Igrzysk Olimpijskich w zeszłym roku, ale uczestnicy zostali wypuszczeni poza bańkę po dwóch tygodniach.