Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zidentyfikowano genetyczne przyczyny trzech rzadkich, wcześniej niewyjaśnionych chorób

Dr Daniel Green i współpracownicy wykorzystali podejście obliczeniowe do zidentyfikowania nieznanych wcześniej genetycznych przyczyn trzech rzadkich chorób: pierwotnego obrzęku limfatycznego, choroby tętniaka aorty piersiowej i wrodzonej głuchoty. Na tym mikrofotografii komórek zmutowana forma białka zwanego ERG, która występuje u niektórych pacjentów z obrzękiem limfatycznym, jest pokazana na zielono, podczas gdy jądra komórkowe są pokazane na niebiesko. Zwykle białko ERG znajduje się tylko w jądrach komórek. Jednak zmutowana postać obserwowana u pacjentów rozprzestrzeniła się poza jądro, w cytoplazmie komórek. Źródło: dr Daniela Perry i dr Graeme Birdseye z National Heart and Lung Institute, Imperial College London, obaj współautorzy Medycyna natury papier.

Wykorzystując nowe podejście obliczeniowe, które opracowali do analizy dużych zbiorów danych genetycznych z populacji rzadkich chorób, naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai i ich współpracownicy odkryli nieznane wcześniej genetyczne przyczyny trzech rzadkich schorzeń: pierwotnego obrzęku limfatycznego (charakteryzującego się obrzękiem tkanek) ) i obrzęk klatki piersiowej. Tętniak aorty, wrodzona głuchota.

Prace wykonano we współpracy z kolegami z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Co Leuven, Belgia; Uniwersytet Tokijski; Uniwersytet Maryland; Imperial College London i innych z całego świata.

Lepsze zrozumienie funkcji genów związanych z tymi i innymi zaburzeniami może utorować drogę do opracowania terapii. Wyniki opublikowano w wydaniu internetowym 16 marca Medycyna natury.

Rzadkie choroby dotykają około 1 na 20 osób, ale tylko nieliczni pacjenci otrzymują diagnozę genetyczną. Mniej niż połowa z 10 000 zarejestrowanych rzadkich chorób ma znaną przyczynę genetyczną. Sekwencjonowanie genomów dużych kohort pacjentów z rzadkimi chorobami oferuje drogę do odkrycia przyczyn genetycznych, które wciąż są nieznane. Jednak duże zbiory danych genomowych są trudne w obróbce, co znacznie spowalnia badania, twierdzą naukowcy.

„Podczas gdy indywidualnie rzadkie choroby są rzadkie, razem są bardzo powszechne. Znalezienie pozostałych przyczyn jest ważne dla naszego zrozumienia biologii człowieka oraz rozwoju diagnostyki i leczenia” – powiedział starszy autor badania, dr Ernest Toureau. Profesor nadzwyczajny genetyki i genomiki na Icahn Mount Sinai.

„Wiele osób cierpiących na rzadką chorobę przez wiele lat walczyło o uzyskanie diagnozy genetycznej. Opracowując i stosując metody statystyczne i obliczeniowe w celu znalezienia nowych przyczyn rzadkich chorób, mamy nadzieję poszerzyć wiedzę o przyczynach tych chorób, przyspieszając czas na diagnozowanie pacjentów i torowanie drogi do rozwoju terapii.” .

Naukowcy przebadali zestaw 269 kategorii rzadkich chorób, korzystając z danych od 77 539 uczestników projektu 100 000 genomów, jednego z największych zbiorów danych dotyczących pacjentów z rzadkimi chorobami z jednym fenotypem i całym genomem. Naukowcy zidentyfikowali 260 powiązań między genami a kategoriami rzadkich chorób, w tym 19, których wcześniej nie znaleziono w literaturze.

Dzięki międzynarodowej współpracy akademickiej autorzy zweryfikowali najbardziej prawdopodobne nowe powiązania, identyfikując dodatkowe przypadki w innych krajach oraz stosując podejścia eksperymentalne i bioinformatyczne.

„Mamy nadzieję, że nasze ramy obliczeniowe pomogą przyspieszyć odkrycie pozostałych nieznanych etiologii rzadkich chorób we wszystkich dziedzinach. W międzyczasie spodziewamy się, że diagnoza genetyczna będzie możliwa dla niektórych rodzin z wcześniej niewyjaśnionym pierwotnym obrzękiem limfatycznym i tętniakiem aorty piersiowej” – powiedział Daniel. Green, doktor habilitowany w Icahn Mount Sinai i główny autor badania „And Deafness”. chorób rzadkich”.

więcej informacji:
Ernest Turrow, Genetyczna analiza asocjacyjna 77 539 genomów ujawnia rzadkie patogeny, Medycyna natury (2023). DOI: 10.1038/s41591-023-02211-z. www.nature.com/articles/s41591-023-02211-z

Dostarczane przez szpital Mount Sinai

cytat: Zidentyfikowane genetyczne przyczyny trzech wcześniej nieznanych rzadkich chorób

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Jedyny rodzimy owad na Antarktydzie może być zagrożony wyginięciem, gdy zima się ociepli