Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zero-Covid: Pięć wykresów pokazujących, jak ograniczenia dławią chińską gospodarkę | Chiny

Protesty przeciwko restrykcjom związanym z pandemią w Chinach Może wywołać nową falę zmienności w globalnej gospodarce, która już chwieje się po inflacji, wstrząsach energetycznych i wojnie na Ukrainie.

Ciągłe poleganie rządu na blokadach, nakazach kwarantanny i masowych testach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wywołało największy ruch protestacyjny od dziesięcioleci. Niewiele jest jednak dowodów na to, że władze są gotowe zejść z obranej przez siebie ścieżki.

A także podsycanie niepokojów społecznych w domu ChinyPojawiają się oznaki, że strategia zero-Covid dusi drugą co do wielkości gospodarkę świata – a jako jeden z głównych motorów globalnego wzrostu, fale niestabilności emanujące z Chin prawdopodobnie będą odczuwalne gdzie indziej.

Zaufanie konsumentów

Oczekuje się, że PKB Chin wzrośnie w tym roku o 3,2%, znacznie poniżej oficjalnego celu wynoszącego 5,5%. To sprawiłoby, że rok 2022 byłby najwolniejszym rokiem wzrostu PKB od ponad 40 lat, z wyłączeniem tempa, na które wpłynął Covid w 2020 r.

We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że te prognozy wzrostu mogą zostać jeszcze bardziej obniżone.

Sprzedaż detaliczna w Chinach

Oznaki spowolnienia są widoczne na ulicach dużych miast oraz we wzorcach wydatków konsumpcyjnych. We wrześniu dynamika sprzedaży detalicznej obniżyła się, a ok Badanie małych i średnich firm Pokazało to, że zakwaterowanie i restauracje poniosły ciężar tego spowolnienia w wyniku przedłużających się blokad.

Bloomberg poinformował w tym tygodniu, że korzystanie z metra w dużych miastach spadło o 91% w niektóre dni.

Niechęć – lub niemożność – chińskich konsumentów do wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy znajduje odzwierciedlenie nie tylko w ich codziennych zakupach. Ścisła kontrola pandemii nie pomogła w żaden sposób podnieść popytu na rynku mieszkaniowym, który od 2020 roku przeżywa okresy niestabilności.

Ceny nowo wybudowanych mieszkań w Chinach

W szczytowym okresie nieruchomości i budownictwo stanowiły jedną czwartą chińskiej produkcji gospodarczej, ale rządowe wysiłki zmierzające do ograniczenia spekulacji i cen Doprowadziło to rynek mieszkaniowy do punktu krytycznego.

The Rząd musiał ponownie interweniowaćtym razem na pomoc deweloperom, którzy nie spłacają długów i nie kończą projektów

Nie jest jeszcze jasne, czy te środki rządowe wystarczą, aby wzbudzić zaufanie konsumentów, którzy już obawiają się wydawać pieniądze na mieszkania, które mogą nigdy nie zostać ukończone.

fabrykę na świat

Od dziesięcioleci Chiny odgrywają kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw, aw 2021 r. wytwarza się tam blisko 30% światowych towarów. Ale w październiku chiński eksport spadł po raz pierwszy od maja 2020 r., częściowo z powodu słabego popytu międzynarodowego.

Aktywność fabryk w Chinach spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ponieważ duże części kraju są zamknięte, producenci walczą o przyciągnięcie i zatrzymanie pracowników.

Ponad 80% chińskich producentów borykało się w tym roku z niedoborem siły roboczej, a Ministerstwo Edukacji tego kraju przewiduje niedobór około 30 milionów pracowników do 2025 r.

chiński eksport

Wszystko to może utrudnić chińskim producentom produkcję i eksport towarów do reszty świata – a zakłócenia związane z blokadą już wpłynęły na zdolność globalnych firm do zaspokojenia popytu.

Według analityka TF Securities, Ming-Chi Kuo, dostawy iPhone’a 14 Pro i Pro Max firmy Apple mogą spaść nawet o 20 milionów sztuk, gdy wejdziemy w okres świąteczny.

Zamieszki w fabryce Foxconn w Zhengzhou – największy na świecie pojedynczy producent iPhone’ów – został wywołany przez lokalne blokady i nieporozumienia dotyczące płac i warunków pracy. Niektórzy analitycy szacują, że niepokoje pracowników w zakładzie mogą kosztować Apple nawet miliard dolarów tygodniowo.

Dodatkowe blokady i zakłócenia mogą nadal spowalniać produkcję – a wraz ze spadkiem produkcji chiński popyt na towary, z których wytwarzane są te towary, będzie się zmniejszał.

Sama wielkość chińskiej gospodarki i sektora produkcyjnego sprawia, że ​​są one kluczowym graczem w światowym handlu zasobami naturalnymi. Cena miedzi – istotny składnik wyrobów elektronicznych i budowlanych Spadł w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ponieważ produkcja w Chinach zwolniła.

cena miedzi

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej, a według niektórych analityków to popyt z Chin ma największy wpływ na ceny ropy. Zaangażowanie Chin w walkę z COVID-19 i obawy związane z niepokojami wewnętrznymi są zatem główną przyczyną spadku cen ropy naftowej do najniższego poziomu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Chociaż będzie to dobra wiadomość dla konsumentów, którzy odnotowali gwałtowny wzrost kosztów utrzymania w związku z niemal wyższymi cenami ropy, szersze perspektywy gospodarcze pozostają mgliste.

Cena ropy naftowej

Dziesięciolecia wzrostu Chin były napędzane przez populację, która zamieniła demokratyczne swobody na dobrobyt gospodarczy. Jeśli protesty będą trwały nadal, może to być oznaką, że ta umowa społeczna między władcami Chin a ich mieszkańcami zaczyna się psuć.

Eksperci wyrazili obawy Że precedens zerwania trzeciej kadencji Xi Jinpinga sprawi, że ideologia i bezpieczeństwo partyjne przejmą nad wzrostem gospodarczym.

READ  Funkcja zmiany klimatu w konkursie fotograficznym dotyczącym parków narodowych w Wielkiej Brytanii