Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zdrowe nawyki związane ze snem związane z niższym ryzykiem raka prostaty

Nowe dochodzenie w sprawie korzyści zdrowie snu Odkryto, że zdrowe, regulowane nawyki snu, takie jak drzemki, wiązały się z niższym ryzykiem raka prostaty.

Rak prostaty jest drugim najczęstszym rodzajem raka na świecie i szóstą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. W związku z tym wiele uwagi poświęcono korzyściom modyfikowalnych zachowań ryzykownych, takich jak styl życia.

Chociaż zły sen jest powiązany z wieloma chorobami niezakaźnymi, jego rola w raku trzustki jest nieznana. Jednak kilka badań wykazało, że ryzyko raka trzustki było wyższe u osób z chronotypem wieczornym, a dłuższy czas snu był negatywnie powiązany z rakiem trzustki w oddzielnym badaniu.

W tym badaniu naukowcy pod kierunkiem dr Shucheng Si z Uniwersytetu Shandong w Jinan systematycznie badali związek między kilkoma cechami snu a ryzykiem raka prostaty w oparciu o dane z brytyjskiego Biobanku.

Badanie UK Biobank Study jest badaniem prospektywnym, które ma stanowić źródło badań dotyczących etiologii chorób, w tym stylu życia, środowiska i uszkodzeń genetycznych u osób dorosłych w średnim i starszym wieku.

W latach 2006-2010 do badania wybrano 22 ośrodki oceny w Anglii, Walii i Szkocji, co dało łącznie 503 317 pacjentów płci męskiej i żeńskiej w wieku 40-69 lat.

Badacze zebrali dane dotyczące wzorca chronologicznego, czasu trwania snu, trudności z przebudzeniem rano, objawów bezsenności, drzemek, chrapania i senności w ciągu dnia za pomocą kwestionariusza na ekranie dotykowym.

Wzorzec chronologiczny oceniano za pomocą pytania, w którym zadawano pacjentom pytanie, czy uważają się za jedną z sześciu opcji, w tym:

  • Zdecydowanie „ranna” osoba
  • Bardziej „rano” niż „wieczorem”
  • Bardziej „wieczór” niż „ranek”
  • Zdecydowanie „wieczorowa” osoba.
  • Nie wiem
  • Lepiej nie odpowiadaj

Czas snu oceniano, pytając pacjentów, ile godzin snu mają w przybliżeniu co 24 godziny. Dane zostały zebrane w podobny sposób we wszystkich obszarach zainteresowania, w tym objawów bezsenności i trudności ze wstawaniem rano.

READ  Naukowcy zaskoczeni "flagowym" odkryciem przez astronomów amatorów nowej galaktyki karłowatej | nauka | Aktualności

Spośród 502 527 uczestników brytyjskiego Biobanku 22 911 (45,6%) to mężczyźni, a 10 711 (2,1%) miało raka prostaty. Po pewnych wyjątkach do analizy włączono łącznie 213 999 osób.

Średni okres obserwacji dla tych osób wynosił 10,45 lat. Łącznie u 6747 uczestników zdiagnozowano raka prostaty, a 334 zmarło.

Po analizie warstwowej testu PSA naukowcy zauważyli, że cierpienie na bezsenność wiązało się zwykle ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty, niezależnie od tego, czy wykonano test PSA (współczynnik ryzyka). [HR]1.11; 95% CI, 1,04-1,19; H Wartość wynosi 1,46).

W szczególności stwierdzono, że łatwość wstawania rano jest pozytywnie związana z rakiem prostaty (tętno 1,09; 95% przedział ufności, 1,04–1,15; H wartość 1,40), a drzemka w naturalny sposób wiązała się z niższym ryzykiem raka prostaty (HR 0,91; 95% CI 0,83–0,99; H wartość 1,42).

„Odkrycia te sugerują, że poprawa nawyków związanych ze snem może pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty, chociaż potrzebne są dalsze badania skupiające się na obiektywnych miarach, aby zweryfikować skojarzenia i wyjaśnić ich potencjalny mechanizm” – napisał zespół.

badania, „Związki cech snu z ryzykiem raka prostaty: prospektywne badanie 213 999 uczestników brytyjskiego Biobanku” Opublikowano online w prostata.