Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zanieczyszczenia drogowe mogą zaburzyć funkcjonowanie mózgu w ciągu dwóch godzin

Nowe badanie pokazuje, że zanieczyszczenie ruchem drogowym może upośledzać funkcjonowanie ludzkiego mózgu zaledwie kilka godzin po ekspozycji.

Tylko 2 godziny ekspozycji na typowe natężenie ruchu skażenie Naukowcy twierdzą, że może to spowodować zmniejszenie funkcjonalnej łączności mózgu w wieku dwóch lat kanadyjski Znaleziono uniwersytety.

Badanie, przeprowadzone przez dwa zespoły z University of British Columbia i University of Victoria, zostało opublikowane w czasopiśmie zdrowie środowiskowe Czasopismo to pierwszy dowód na zmienioną aktywność mózgu spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza u ludzi.

Główny autor badania, dr Chris Carlsten, pulmonolog środowiskowy, powiedział: „Przez kilka dziesięcioleci naukowcy wierzyli, że mózg można chronić przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza.

„To badanie, które jest pierwszym tego rodzaju na świecie, dostarcza nowych dowodów potwierdzających związek między zanieczyszczeniem powietrza a funkcjami poznawczymi”.

Naukowcy krótko wystawili 25 zdrowych osób dorosłych na działanie spalin z silników Diesla i przefiltrowanego powietrza w warunkach laboratoryjnych. Aktywność mózgu mierzono przed i po każdej ekspozycji za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Zmiany zaobserwowane w sieci trybu domyślnego mózgu (DMN) – grupie połączonych ze sobą obszarów mózgu wykorzystywanych do pamięci i myślenia wewnętrznego – pokazały, że uczestnicy mieli zmniejszoną łączność funkcjonalną w rozległych obszarach sieci po ekspozycji na spaliny z silników Diesla, w porównaniu z filtrowanym powietrzem.

Ponad 10 krajów zanieczyściło zdjęcia

Stwierdzono, że zmiany były tymczasowe, a mózgi uczestników wracały do ​​normy po ekspozycji.

Ale dr Carlstein powiedział, że efekty mogą być długotrwałe przy dłuższej ekspozycji.

Ostrzegł kierowców, aby podjęli kroki w celu zmniejszenia narażenia na zanieczyszczenia drogowe.

„Ludzie mogą pomyśleć dwa razy, gdy następnym razem utkną w korku z otwartymi oknami” – powiedział dr Karlstein.

READ  Co to jest podwariant BA.4.6 omikron? Czy to powód do niepokoju?

„Ważne jest, aby upewnić się, że filtr powietrza w samochodzie działa dobrze, a jeśli spacerujesz lub jeździsz na rowerze po ruchliwej ulicy, rozważ zmianę na mniej ruchliwą drogę”.

Autorka badania, dr Judy Gorelock, profesor psychologii na University of Victoria, powiedziała: „Wiemy, że zmieniona łączność funkcjonalna w DMN była związana ze zmniejszoną wydajnością poznawczą i objawami depresyjnymi, więc niepokojące jest obserwowanie zanieczyszczenia ruchem zakłócającym te same sieci .

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć funkcjonalne skutki tych zmian, możliwe jest, że mogą one upośledzać myślenie ludzi lub ich zdolność do funkcjonowania”.

Aktualizacja: 25 stycznia 2023, 05:18