Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamieszki i niepokoje wstrząsają Nową Kaledonią, międzynarodowe lotnisko w Noumea jest zamknięte, a loty odwołane

Nowa Kaledonia ogłosiła masową mobilizację w zakresie bezpieczeństwa i wprowadziła godzinę policyjną w Noumei po dniach zamieszek i grabieży, gdy demonstranci zbuntowali się przeciwko propozycji zmiany konstytucji złożonej przez Francję kontynentalną.

W międzyczasie wicepremier Nowej Zelandii Winston Peters odwołał część swojej podróży do Noumea, kierując delegacją ministerialną udającą się na misję na Pacyfik po niektórych częściach regionu.

W miarę jak niepokoje trwają, Nowozelandczyk Mike Lightfoot, który obecnie spędza wakacje w Noumea, powiedział „Newstalk ZB”, że w ostatnim czasie na wyspie miało miejsce kilka niepokojących momentów w związku ze zbliżaniem się wyborów.

„Jadąc wzdłuż wybrzeża do Noumei, po obu stronach ulic doszło do zamieszek” – powiedziała Lightfoot.

„Wyglądało spokojnie, ale drogi były zamknięte, więc musieliśmy zmagać się z wieloma pożarami i płonącymi oponami”.

Lightfoot powiedziała, że ​​zamieszki stały się poważniejsze w miarę zbliżania się do Noumei.

Powiedział, że lekarz zalecił im zachowanie szczególnej ostrożności.

„Wszędzie były pożary, duże blokady dróg i rzeczywiście słyszeliśmy strzały”.

Lightfoot powiedziała również, że ich lot został odwołany, a lotnisko zamknięte.

„Nie czujemy się bezpiecznie i polecono nam pozostać w kompleksie.”

Międzynarodowe media opisały płonące samochody, grabieże i starcia protestujących z policją.

Agence France-Presse poinformowała, że ​​w poniedziałek około godziny dziesiątej wieczorem czasu lokalnego przy wjeździe do stolicy Nowej Kaledonii duża fabryka specjalizująca się w rozlewnictwie została celowo zaatakowana i zapaliła się.

Agence France-Presse poinformowała, że ​​w Noumea splądrowano kilka supermarketów, a w sąsiednich miastach Doumbia i Le Mont-Dore splądrowano co najmniej dwa salony samochodowe.

Poinformował Nat Jones z Auckland, który od piątku przebywa w Nowej Kaledonii Ogłaszać Po raz pierwszy podejrzewała, że ​​coś jest nie tak, gdy opuściła ośrodek i wsiadła do autobusu do centrum Numei.

READ  Coronavirus Covid 19: Sydney zgłasza 10 nowych przypadków społeczności, przedłużono ograniczenia

„Miałam dziwne uczucie, kiedy jechaliśmy autobusem, mijaliśmy płonące opony i stosy płonących palet”.

Kiedy Jones i jej rodzina jedli kolację w mieście, zobaczyli coś, co wyglądało jak przejeżdżająca ciężarówka wojskowa, a za nią kolejna ciężarówka z protestującymi machającymi flagą Kanak.

„Kiedy opuściliśmy restaurację, widzieliśmy protestujących podpalających pobliską wyspę drogową”.

Po powrocie do hotelu Jones powiedział, że wszyscy słyszeli eksplozję i strzały.

Powiedziałem wszystkim: A co by było, gdyby wybuchło powstanie, kiedy tu byliśmy? A gdyby doszło do zamachu stanu?

Powiedziała, że ​​otrzymali niewiele porad od personelu hotelu i urzędników rządowych.

– Po prostu siedzimy.

Wicepremier przekłada wyjazd do Numei

Wicepremier Winston Peters przewodzi delegacji ministerialnej udającej się z misją na Pacyfik wokół niektórych jego części. Obecnie przebywają w Papui Nowej Gwinei i planują podróż do Vanuatu przed planowym lotem do Noumei.

Ta stacja w Noumea nie będzie działać.

Rzecznik Petersa powiedział: Ogłaszać„Jesteśmy świadomi wydarzeń w Nowej Kaledonii i mamy nadzieję, że zapanuje pokój i cisza.

„W rozmowach z naszymi francuskimi gospodarzami i Nową Kaledonią zdecydowaliśmy się przełożyć podróż do Noumei w tym tygodniu, aby władze mogły w pełni skoncentrować się na bieżącej sytuacji”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu (MFAT) oraz Siły Obronne Nowej Zelandii pracują obecnie z rządami Vanuatu i Tuvalu nad zmienionym harmonogramem.

W oświadczeniu wydanym przez Wysokiego Komisarza Nowej Kaledonii zapowiedziano masową mobilizację sił bezpieczeństwa na całej wyspie i wprowadzenie 12-godzinnej godziny policyjnej od 18:00 czasu lokalnego do 6:00 rano jutro.

„Zgromadzenia się na obszarach miejskich Noumei będą zabronione, transport broni będzie zabroniony na większości Nowej Kaledonii, a sprzedaż alkoholu będzie zakazana na większości obszaru Nowej Kaledonii”.

READ  Covid-19 Australia: Victoria zgłasza 64 nowe przypadki wirusa

W zeszłym tygodniu francuskie Zgromadzenie Narodowe w Paryżu omawiało zmianę zasad dotyczących uprawnień do głosowania w wyborach lokalnych.

Proponowane zmiany przesunęłyby rolę wyborczą z umożliwienia osobom zamieszkującym w Nowej Kaledonii przed listopadem 1998 r. na umożliwienie głosowania każdemu obywatelowi francuskiemu, który mieszkał w Nowej Kaledonii przez 10 kolejnych lat.

Partie niepodległościowe stwierdziły, że wpłynie to na ich reprezentację.

the Ogłaszać Skontaktowano się z nowozelandzkim MFAT w celu uzyskania komentarza.