Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zalety i wady internetu Starlink

Starlink, to internetowy odpowiednik Apple iPhone. Większość światowej populacji nie ma dostępu do łączy szerokopasmowych. Dostawcy usług internetowych zrobili bardzo niewiele, aby rozwiązać ten problem. Starlink, to projekt SpaceX, który wykorzystuje konstelację satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej  do budowy globalnej sieci szerokopasmowej. W tym artykule prezentujemy zalety i wady internetu Starlink. 

Zalety internetu Starlink

Poprawiona prędkość internetu

Tradycyjny internet satelitarny jest wolniejszy niż internet Starlink. Starlink jest tak szybki, że nie sposób go porównać do tradycyjnego internetu satelitarnego. Dzięki tak szybkiemu połączeniu internetowemu, bez przeszkód możesz zagrać w gry w VulkanBet.

Dlaczego internet Starlink jest o wiele szybszy niż tradycyjny internet satelitarny?

Z wyjątkiem Starlink wszyscy inni dostawcy internetu używają satelitów geostacjonarnych do przesyłania danych. Wysokość operacyjna satelitów geostacjonarnych wynosi 35000 kilometrów. Fala elektromagnetyczna z terminala użytkownika przemieszcza się do satelity geostacjonarnego, gdy użytkownik wysyła sygnał. Odpowiedź jest następnie zwracana do odbiorcy końcowego użytkownika. Tak więc w przypadku zwykłego internetu całkowita podróż w obie strony wynosi 35000 km + 35000 km = 70000 km.

W przypadku internetu satelitarnego całkowity czas podróży w obie strony wynosi 70000 km około 233 milisekundy. Im słabsze połączenie, tym większe opóźnienie. Chociaż opóźnienie wynosi teoretycznie 233 milisekundy, rzeczywiste opóźnienie wynosi znacznie ponad 300 milisekund z powodu licznych opóźnień systemu. To opóźnienie może wynosić nawet 1500 ms. Według tej analizy normalny internet satelitarny jest co najmniej 10 razy wolniejszy niż internet kablowy. 

Z kolei wysokość robocza Starlink wynosi zaledwie 550 kilometrów nad powierzchnią ziemi. W rezultacie odległość w obie strony dla sygnału internetowego z anteny Starlink do satelity Starlink i z powrotem do anteny Starlink wynosi 1100 km. W rezultacie czas podróży w obie strony wynosi około 3,67 milisekundy. Chociaż opóźnienie wynosi nominalnie 3,67 milisekundy, w praktyce jest bliższe 20 do 30 milisekund z powodu licznych opóźnień systemu. Podsumowując, internet Starlink jest szybszy niż tradycyjny internet satelitarny i kablowy. Ponadto prędkość internetu zapewniana przez Starlink jest wystarczająca do grania w profesjonalne gry online.

READ  Gdy wybucha polski kryzys graniczny, skrajna prawica przewodzi warszawskiej paradzie „patriotów” | Polska

Niedrogie

Usługa internetowa Starlink jest w rozsądnej cenie. Na obszarach wiejskich i podmiejskich jest ona tańsza niż internet kablowy i satelitarny. Konsumenci z przedmieść płacą taką samą cenę jak mieszkańcy miast na wielu obszarach, ale mają znacznie wolniejszy dostęp do internetu. Na przykład mieszkańcy miast w USA wydają czasami 50-60 dolarów za 100 Mb/s. Z kolei użytkownicy na obszarach wiejskich płacą ponad 100 dolarów za połączenie szerokopasmowe 10 Mb/s. Z drugiej strony Starlink pobiera 99 dolarów za nieograniczoną prędkość.

Konfiguracja jest prosta

Instalacja anteny Starlink jest prosta. Po potwierdzeniu transakcji SpaceX wyśle ​​Ci zestaw Starlink, który zawiera antenę, router WiFi, wsporniki montażowe i wszystkie niezbędne przewody. Montaż nie wymaga szczególnej wiedzy ani doświadczenia. Po prostu wybierz lokalizację z czystym widokiem nieba. Zainstaluj wspornik montażowy i zamontuj antenę Starlink tak, aby była skierowana do góry. Po włączeniu antena automatycznie przestawi się w celu uzyskania najlepszego sygnału. Nie ma nic prostszego, jeśli chodzi o instalację.

Starlink można znaleźć niemal wszędzie

Internet Starlink jest dostępny w Twojej okolicy, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Od Antarktydy po środek oceanu, Starlink obejmuje cały świat. Okrążają nas tysiące satelitów krążących po niskiej orbicie Ziemi. Jego sygnał dostępny jest na całym świecie. Internet Starlink jest dostępny niezależnie od tego, czy jesteś w odległej okolicy, na środku oceanu czy na niebie. Z drugiej strony internet kablowy nie jest dostępny wszędzie. Ich usługi są ograniczone poza dużymi miastami. 

Wady Internetu Starlink

Instalacja

Dla wielu użytkowników instalacja sprzętu może stanowić problem. Instalację sprzętu często zapewnia dostawca internetu kablowego lub satelitarnego. Z drugiej strony Starlink nie zapewnia tej usługi. W rezultacie użytkownicy muszą albo samodzielnie zainstalować antenę Starlink, albo zatrudnić kogoś, kto zrobi to za nich, a to generuje dodatkowe koszty.

READ  Prezydent RP po raz drugi popiera przepustkę Banku Centralnego

Zainstalowanie anteny Starlink może być trudne, jeśli mieszkasz w dużym wieżowcu lub w bloku. Być może będziesz musiał zamontować sprzęt na szczycie dachu domu, w zależności od miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście, a właściciel odmawia zgody na zainstalowanie anteny, może to być niemożliwe.

Brak mobilności

W porównaniu z internetem komórkowym, Starlink nie jest tak mobilny. Możemy korzystać z naszych telefonów, aby uzyskać dostęp do internetu z dowolnego miejsca. Z drugiej strony antena Starlink praktycznie jest nieprzenośna. Chociaż antena może być zainstalowana nad kamperem lub łodzią, to nie jest ona mała, aby można ją było łatwo przenosić.

Przy złej pogodzie zakłócenia

Często zdarza się, że usługi satelitarne są zakłócane przez deszcz czy burze. Nie jest to jednak poważny problem. Ale także i internet kablowy również podlega tego rodzaju zakłóceniom.

Podsumowanie

Z pewnością internet Starlink jest przyszłością, ponieważ ma zdecydowanie większy potencjał, jeśli chodzi o:

  • prędkość transferu danych;
  • czas potrzebny do zainstalowania;
  • większe prędkości przesyłu danych;
  • jest relatywnie tańszy od internetu kablowego;
  • obsługa Starlink jest bardzo intuicyjna;
  • jest podobnie podatny na zmieniające się warunki pogodowe.