Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zakwestionowanie przez Polskę prawa UE budzi obawy o możliwe wyjście

Protestujący macha flagą UE przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie.

Norfoto | Norfoto | Obrazy Getty

Polski Sąd Najwyższy orzekł, że niektóre przepisy UE są sprzeczne z konstytucją kraju, co wzbudziło obawy co do zaangażowania Polski w unię.

Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, i konserwatywny rząd Polski od kilku lat ścierają się o praworządność. Bruksela oskarżyła Warszawę o podważanie niezależności sądownictwa i do tej pory nie podjęła decyzji o wypłacie środków odzyskanych po pandemii o wartości ok. 30 mld euro (34 mld dolarów).

W ostatniej eskalacji sporu polscy sędziowie w sprawie z powództwa premiera orzekali, że prawo krajowe ma pierwszeństwo przed przepisami europejskimi.

„Polski Trybunał Konstytucyjny nie jest pierwszym sądem europejskim, który kwestionuje zasadę prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Jednak po raz pierwszy nielegalnie ukonstytuowany sąd wydał wyrok na tak opornych warunkach” – Alberto Alemanno, prof. Prawo europejskie w HEC Paris, do CNBC pocztą elektroniczną.

„Ten bezpośredni atak może przynieść odwrotny skutek zarówno w Unii Europejskiej, gdzie narodowy plan naprawy pozostanie niezatwierdzony, jak iw Polsce, gdzie Polacy zaczną kwestionować pozycję swojego rządu w Unii Europejskiej” – dodał.

Sondaże pokazują, że polscy wyborcy są w przeważającej mierze proeuropejscy – daleko do Wielkiej Brytanii, która głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 roku.

To atak na całą Unię Europejską.

Jeroen Wkładki

prawodawca europejski

Polski rząd deklaruje również wsparcie projektu unijnego. Ale jej działania rodzą pytania, czy to naprawdę prawda.

Jeroen Lenners, członek Parlamentu Europejskiego i rzecznik największej partii politycznej w tej sali, powiedział w oświadczeniu.

„To atak na całą Unię Europejską” – dodał po orzeczeniu sądu.

Francuski minister spraw europejskich Clement Bonn powiedział także w piątek, że decyzja o opuszczeniu Polski jest „niezwykle niebezpieczna” i podnosi ryzyko ewentualnego wyjścia z bloku.

READ  Zwycięzcy nagród Emmy 2024: pełna lista

Polski rząd nie był dostępny do komentowania, gdy skontaktował się z CNBC w piątek.

Z drugiej strony Komisja stwierdziła, że ​​„nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień na mocy traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa unijnego”.

W najgorszej możliwej eskalacji Komisja może zaproponować Polsce utratę prawa głosu w Unii Europejskiej. Musi to zostać zatwierdzone większością kwalifikowaną pozostałych członków Unii Europejskiej.

„Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszą decyzją polskiego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Nasze traktaty są bardzo jasne, a prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi” – powiedziała.