Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzrost liczby zachorowań na raka skóry w Australii, ponieważ uszkodzenia słoneczne niszczą starzejącą się populację | rak skóry

Nowe badanie wykazało, że liczba nieczerniakowych nowotworów skóry w Australii stale rośnie z roku na rok, pomimo udanych kampanii edukacyjnych dotyczących ochrony przeciwsłonecznej.

Według badania przeprowadzonego przez profesor Katherine Olsen z Instytutu Badań Medycznych QIMR Berghofer, który został opublikowany w czwartek, wzrost liczby przypadków o 2-6% każdego roku w ciągu ostatnich trzech dekad był napędzany przez osoby w wieku 55 lat i starsze.

Profesor David Whiteman, starszy autor badania z Instytutu Badań Medycznych QIMR Berghofer, powiedział, że pomimo silnych, bezpiecznych komunikatów, na które Australijczycy są obecnie narażeni, wzrost zachorowań jest spowodowany uszkodzeniami słonecznymi u osób w starszych grupach wiekowych. którzy w młodości byli narażeni na działanie promieni ultrafioletowych.

„Ponieważ nasze populacje żyją dłużej i coraz więcej osób przechodzi do tych grup wiekowych, które wykazują raka, teraz pokazują skutki ekspozycji na słońce lata i dekady temu” – powiedział.

„Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na stosowanie ochrony przeciwsłonecznej i że nawet osoby po czterdziestce i starsze, które codziennie zaczynają stosować filtry przeciwsłoneczne, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry i zmniejszyć częstość występowania nowych nowotworów skóry, które powstają, jeśli już to mam.

Zdaniem naukowców wzrost zachorowań może być niedoszacowany, ponieważ dane dotyczące nieczerniakowych raków skóry nie są rejestrowane w stanowych i terytorialnych rejestrach nowotworów, z wyjątkiem Tasmanii.

Olsen i jej koledzy stwierdzili, że to musi się zmienić i zalecili, aby populacyjne rejestry nowotworów pracowały na rzecz prawnego powiadamiania i rutynowego zgłaszania wszystkich nieczerniakowych nowotworów skóry. Są one również znane jako raki podstawnokomórkowe i raki płaskonabłonkowe (łącznie znane jako raki keratynocytowe).

Z powodu braku rutynowych raportów naukowcy przeanalizowali sześć wcześniejszych badań, w których wykorzystano dane Medicare, dane z Tasmańskiego Rejestru Diagnostyki Keratynocytów lub ankiety populacyjne pytające ludzi o jakiekolwiek potwierdzone diagnozy raka skóry. Zebrali te dane, aby obliczyć ryzyko wystąpienia raka keratynocytów w ciągu życia przy użyciu ustalonych metod szacowania nowotwór Badania w Wielkiej Brytanii.

Chociaż autorzy przyznają, że ich odkrycia były ograniczone przez przestarzałe i umiarkowanej jakości krajowe wskaźniki zachorowalności oraz fakt, że lekarze usuwają wiele podejrzanych zmian skórnych przed potwierdzeniem diagnozy raka, aby nie mogły zostać ujęte w danych lub ankietach Medicare, ich analiza, jednak „wskazuje na bardzo wysokie wskaźniki raka keratynocytów w Australii”.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Public zdrowie Założona przez Research & Practice, recenzowane czasopismo Instytutu Sax. „Szacujemy, że 69% Australijczyków miało przynajmniej jedno obrzezanie z powodu raka keratynocytów w swoim życiu”.

Czasami ludzie myślą, że ponieważ keratynocyty są mniej śmiertelne i mają tendencję do wolniejszego wzrostu niż czerniak, powiedział Whiteman, nie muszą się o nie martwić.

Ale nowotwory keratynocytów zabijają około 500 osób rocznie, a nieleczone mogą pożyczać nerwy na twarzy i głowie iz powrotem do mózgu. Ludzie mogą potrzebować rozległej operacji i radioterapii. Więc to straszna choroba”.

Badanie wykazało, że w młodszych grupach wiekowych odsetek zachorowań na raka keratynocytów zmniejsza się z biegiem czasu. Heather Walker, przewodnicząca Komitetu ds. Raka Skóry Australijskiej Rady ds. Raka, powiedziała jednak, że jest to ważne dla kampanii chroniących przed słońcem i dalszego finansowania reklam.

Z danych opublikowanych 2 marca przez SunSmart wynika, że ​​w latach 2020-2021 w wiktoriańskich oddziałach ratunkowych odnotowano największą liczbę przypadków oparzeń słonecznych od 2016-2017, a letnich prezentacji najwięcej było wśród osób w wieku 10-19 lat (34%).

W grudniu rząd federalny ogłosił finansowanie pierwszej od ponad dekady krajowej kampanii na temat raka skóry.

READ  Jeden na siedmiu pacjentów nie przeszedł operacji onkologicznej podczas blokady