Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wywiad z Dannym Elfmanem: „To jest jak Ameryka, o której pisał George Orwell”

nieo Ktoś chciał, żeby Danny Elfman nagrał ich filmy. Być może obecnie muzycy często piszą muzykę do filmów i telewizji, ale w latach 80. producenci sceptycznie podchodzili do głównego wokalisty popularnego zespołu New Wave, który zbliżał się do ich twórczości. Dopiero jego przyjaciel, reżyser Tim Burton, zapewnił go, że będzie grał Wielka przygoda Pee Wee (1985), że napastnik Oingo Boingo wdarł się do meczu punktowanego.

Po 36 latach Elfman stał się jednym z najbardziej płodnych i cenionych kompozytorów. Jest odpowiedzialny za zamieszanie Simpsonowie Temat, niewinnie dziwny Edward Nożycoręki Wynik, krakers Ordynans Ocena (z kąpieli samolotowej). Chociaż grał we wszystkim, od wysokobudżetowych filmów o superbohaterach (trylogia Spider-Man z ery Y2K Sam Raimi) po przyjazne Oscarom dramaty (1997). dobra wola łowienia ryb), Elfman jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej współpracy z Burtonem, która barwi gotyckie przygody dla wszystkich grup wiekowych, takich jak Sok z żuka (1988), Charlie i fabryka czekolady (2005) i Alicja w Krainie Czarów (2010) z mrocznymi, dziwnymi i fikcyjnymi zespołami.

Jednak Elfman spędził swoją długą karierę na kopaniu drzwi i walce z przemieszczeniem. Nawet po zdobyciu punktów za małyProducenci chcieli tylko, żeby pracował nad „pokręconą komedią”. Kiedy już w połowie lat 2000. wprowadził swoją muzykę do praktycznie każdego gatunku filmowego, skupił się na komponowaniu dla orkiestr i musiał otworzyć więcej drzwi. „Strażnicy są sceptyczni i nie chcą mnie tam”, powiedział przez telefon. „To sprawia, że ​​chcę tam być”. Ponieważ zawsze chcę być w każdym miejscu, w którym nie jestem mile widziany”.

Na początku 2020 roku Elfman przygotowywał się do profesjonalnego występu na Coachelli zatytułowanego „Danny Elfman: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość! Od Boingo do Batmana i dalej!” Ale festiwal w Kalifornii został odwołany z powodu Covid-19 i nagle Elfman miał trochę czasu Void. Nagrał więc solowy album – swój pierwszy od 37 lat.

READ  Między Granadosem, Galahadem Dickensem i Potsym Bolotnikiem w obozie bojowym

żebyś tak myślał Wielki bałagan (W piątek) to powrót do kultowej estetyki Oingo Boingo z czasów Reagana, a 68-letni Lee zapewnia, że ​​tak nie jest. Nazywa go „pokojem punkowym”.

„Podstawa tego, co się stało Wielki bałagan Pomysł polegał na tym, żeby opierać się na gitarze”, wyjaśnia. „Użyłbym orkiestry w sposób, o którym nie słyszałem zbyt wiele. To jak orkiestra jako motor napędowy, a nie dekoracja kompozycyjna [in] Muzyka popowa, [which is] Zwykle tak, jak z niego korzystasz”.

To ma sens, że po prawie czterech dekadach swojej poprzedniej solowej kariery Elfman miałby wiele do powiedzenia. „Otworzyłem tę puszkę Pandory, spodziewając się, że będę nad nią pracować [Big Mess] Przez sześć tygodni”. „Po otwarciu wyglądało na to, że nie ma żadnego zamknięcia”.

Wielki bałagan, w którym grają również Josh Frieze na perkusji, Stu Brooks na basie oraz gitarzyści Robin Fink i Nellie Brusch, nie jest do końca biernym słuchaniem. Rozpoczyna urywanym, zniekształconym dźwiękiem gitary w piosence „Sorry”, która ewoluuje w połączenie natarczywych smyczków i grzmiącej perkusji. Później pełna akcji „Love in the Time of Covid” rozpoczyna się z czarującą rockową nutą, po raz kolejny łącząc elementy orkiestry i pop-rocka z diabelskim dumą.

Jeśli jego konfiguracja wydaje się trudna, Wielki bałaganMotywy i motywy na twojej twarzy sprawią, że będziesz bardziej atrakcyjna. Piosenki – takie jak „Choose Your Side”, „Serious Ground” i „Sorry” – były skąpane we wściekłości przez ostatnie cztery lata w Ameryce Donalda Trumpa. Gdzie indziej parafrazowana piosenka Oingo Boingo „Insects” jest zamknięta Wielki bałagan Jako komentarz do chciwości amerykańskiej klasy rządzącej.

„Przemieniłem„ owady ”do wyzwania” – mówi Elfman, który przez lata wielokrotnie twierdził, że Oingo Boingo nigdy się nie zjednoczy („Mam coś do zjazdów i nie mogę tego zrobić”, powiedział na końcu rok) „Wyposażyłem ‘owady’ do wyzwania”. Przyglądałem się wszystkim elementom Oingo Boingo, które miały charakter polityczny lub mówiły o jakimś nieszczęśliwym środowisku. I czułem, że jest wiele rzeczy, które dotykają tych obszarów. A „owady”, kiedy je wyjmowałem, myślałem, kim są dzisiejsze owady? Są tam, w Kongresie. Starsi biali mężczyźni. Więc wziąłem nowe życie. Początkowo oczywiście nie miałem żadnych starożytnych materiałów, ale to był jedyny wyjątek”.

READ  Kim Kardashian ujawnia, że ​​jej pięcioletni syn, Saint West, został zarażony wirusem Covid-19 na wystawie KUWTK

Podobnie ohydny „Choose Your Side” testuje klip audio Trumpa (słychać byłego prezydenta mówiącego: „To wielki dzień dla naszego kraju”. Następuje zgodnie z marszową kadencją, zdając się odzwierciedlać bardziej polaryzacyjną retorykę Trumpa, która jest znana z popchnął już podzielone Stany Zjednoczone do bardziej podzielonego stanu. „Byłem zły”, mówi Elfman o swoim myśleniu, pisząc „Wybierz swoją stronę”. „I nadal jestem zły”.

W rzeczywistości Elfman nie oddychał tylko dlatego, że Trump nie był już na stanowisku. „Myślę, że otrzymaliśmy czteroletnie odroczenie, ale ja [don’t] Myślę, że wszystko się zmieniło” – przekonuje – „Wciąż jesteśmy na skraju nieszczęśliwej Ameryki, której nie mogłem sobie wyobrazić w najśmielszych snach. To jest jak Ameryka, o której pisał George Orwell.

„Mam tendencję do bycia bardzo bezpośrednim”

(Jacob Poole)

– Żeby było jasne, nie gniewam się na Donalda Trumpa, bo każda kultura ma szalonego demagoga – dodaje. „Muszą być na marginesie społeczeństwa. To wzmocnienie, które Partia Republikańska zrobiła, aby ją legitymizować. To mnie niepokoi… Myślę, że dlatego wciąż piszę. To było bardzo terapeutyczne. Byłem zły i byłem przygnębiony i te rzeczy właśnie wychodziły.”

Nie oznacza to jednak, że Wielki bałagan Bez chwil optymizmu. „Love in the Time of Covid” opowiada historię nastoletniego Elfmana o młodym mężczyźnie, który umawia się na randki wideo, będąc zamkniętym w swoim domu w środku pandemii. „To dwudziestoletni młodzieniec, który mieszka samotnie w małym mieszkaniu” – śmieje się. „Ta część mnie wciąż tam jest i wydaje mi się, że jest trochę lżejsza”.

Elfman z pewnością nie jest osamotniony w wplataniu pandemii i amerykańskiej polityki w swoją twórczą działalność. W ubiegłym roku inni długoletni artyści, tacy jak Van Morrison, Eric Clapton i Ringo Starr, wydali nowy materiał ze swoimi zróżnicowanymi poglądami na blokady, teorie spiskowe, niezdolność do koncertowania i rolę, jaką media społecznościowe odgrywają w czasach polaryzacji.

Gwiazdy wypowiadające się na temat wydarzeń na świecie zawsze budziły pewne kontrowersje. Niektórzy artyści chcą korzystać ze swoich platform z ważniejszych powodów. Inni chcą, aby pozostali na swoich pasach. Jak Elfman uważa, że ​​artysta powinien lepiej wyrażać idee polityczne? Mówi po prostu: „Muszą to wyrazić w każdy możliwy sposób”. W czerwcu, po zabójstwie George’a Floyda pod kolanem białego policjanta, Elfman napisał w mediach społecznościowych o „głębokim narodowym problemie” rasizmu w Ameryce.

Elfman z reżyserem i stałym współpracownikiem Timem Burtonem w 1993 roku

(kamień probierczy/kopal/shutterstock)

„Jestem bardzo bezpośredni” – dodaje. „Każdy będzie bardzo różnił się sposobem wyrażania swojego gniewu. Dziwna tendencja do tych ogromnych spisków jest naprawdę przerażającą i niepokojącą rzeczą naszych czasów. Tam, gdzie teraz mieszkam, poza Los Angeles, mój sąsiad nie zostanie zaszczepiony, ponieważ pracuje dla nas. On jest naszym strażnikiem ziemi. Świetnie, kocham go na śmierć. Ale nie mogę go wpuścić do domu bez maski. I wiesz, on tak naprawdę nie rozumie. Myśli, że… ponownie szalony”.

Teraz, gdy świat się nieco otworzył, ludzie się szczepią, a muzycy planują kolejną trasę koncertową, Elfman jest optymistą, że będzie miał występ. Wielki bałagan dla widzów na żywo. „Już patrzymy na Coachella 2022” – mówi.

A co z rozmowami o polityce? Elfman nie ma zamiaru z nią poprzestać Wielki bałagan. „Ostrzeżono mnie, kiedy w zeszłym roku zacząłem przerzucać się na politykę, podczas Black Lives Matter [protests] I to wszystko, wiesz, stracę fanów. Wszyscy powtarzają, że artyści i sportowcy powinni trzymać się z dala od polityki. [But] Myślę, że jesteśmy w punkcie, w którym nie możesz”.

Wielki bałagan Zostanie wydany 11 czerwca