Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyniki handlu w Wielkiej Brytanii spadły do ​​najgorszych w historii w pierwszym kwartale

Wyniki handlu w Wielkiej Brytanii spadły do ​​najgorszych w historii w pierwszym kwartale

Wyniki handlowe Wielkiej Brytanii w tym roku spadły do ​​najgorszego poziomu od początku rekordów, zwiększając presję na funta na międzynarodowych rynkach walutowych.

Deficyt na rachunku bieżącym kraju obliczono na 8,3 proc. PKB w pierwszym kwartale 2022 r., co oznacza spadek ze średnio 2,6 proc. w 2021 r.

To najgorsza liczba od czasu opublikowania kwartalnych danych o bilansie płatniczym w 1955 roku.

Słabe wyniki brytyjskiego eksportu i zwiększony import podkreślają gospodarcze skutki Brexitu. Liczby zgadzają się z Studia akademickie Pokazuje spadek eksportu od 2021 r., kiedy Wielka Brytania opuściła jednolity rynek UE i wprowadzono nowe kontrole graniczne.

Urząd Statystyczny ostrzegł, że dane za pierwszy kwartał 2022 r. są „obarczone wyższym poziomem niepewności niż zwykle”. Dodał, że opracował nowy system oparty na ewidencji celnej w celu zwiększenia dokładności.

Nawet po wyłączeniu stosunkowo niestabilnych towarów, takich jak złoto i inne metale szlachetne, deficyt na rachunku bieżącym nadal wzrósł ze średnio 2,4 proc. PKB w 2021 r. do 7,1 proc. w pierwszym kwartale tego roku.

Ogromny deficyt na rachunku obrotów bieżących w dużej mierze odzwierciedla rekordową nierównowagę w imporcie i eksporcie. Zabrakło jednak również dochodów z inwestycji i transferów pieniężnych między krajami.

Narodowy Urząd Statystyczny poinformował, że bada gwałtowny wzrost importu oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zaleca ostrożność w interpretacji jakości danych.

Najbardziej godnym uwagi elementem tych liczb jest 4,4 proc. spadek realnego eksportu i 10,4 proc. realnego importu, powiedział Paul Dills, główny ekonomista Capital Economics.

„Na początku tego roku Urząd Statystyk Krajowych zaczął mierzyć import między Wielką Brytanią a UE w nieco inny sposób”. Doprowadziło to do „dużej, skokowej zmiany na szczyt”, powiedział, dodając, że liczby są „naprawdę trudne do zinterpretowania”.

Wysokie ceny energii są główną przyczyną trudności, z jakimi boryka się kraj, powiedział Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Pantheon Macroeconomics.

READ  Inflacja w USA wzrosła w lipcu z powodu kosztów mieszkaniowych

Wspomniał byłego gubernatora Banku Anglii Marka Carneya, który wielokrotnie ostrzegał po referendum w sprawie Brexitu, że wartość funta zależy od „życzliwości obcych”.

„Negatywne konsekwencje uzależnienia Wielkiej Brytanii od finansowania zewnętrznego spowodowane ogromnym deficytem na rachunku bieżącym były widoczne w ciągu ostatniego miesiąca, z ostrą deprecjacją funta, ponieważ globalni inwestorzy wspólnie unikają ryzykownych aktywów” – powiedział Tombs.

Funt, który w czwartek rano pozostawał bez zmian na rynkach walutowych, stracił w ciągu ostatniego roku ponad 10 procent swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, pozostając zasadniczo stabilnym względem euro.