Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Wygląda jak wielkie jezioro” — australijskie miasta zostały dotknięte przez masowe powodzie

Ludzie jeżdżą rowerami i samochodami przez błotniste, zniszczone przez powódź ulice na przedmieściach Melbourne w Maribyrnong 15 października 2022 r.
obrazek: William West / Agence France-Presse

Służby ratunkowe twierdzą, że w nadchodzących godzinach w północnej Wiktorii oraz w australijskich miastach Shepparton, Moropna i Orval nastąpi gwałtowny wzrost powszechnych powodzi, i doradzają, że opuszczanie domów staje się niezwykle niebezpieczne.

Gdy w niektórych częściach Melbourne i Nowej Południowej Walii rozpoczyna się błotne sprzątanie, powodzie nadal zalewają społeczności w północnej Wiktorii, ponieważ wciąż obowiązują nakazy ewakuacji, a mieszkańcy północnej Tasmanii pozostają w pogotowiu.

W sobotę tysiące ludzi w niektórych częściach Shepparton i Icoca opuściło swoje domy, gdy niektóre poziomy rzek wzrosły powyżej powodzi ze stycznia 2011 r., wysyłając strumienie wody do miast, domów i firm.

Premier Anthony Albanese uda się dziś do dotkniętych powodzią obszarów północnej Wiktorii i Melbourne i mówi, że 60 pracowników Australijskich Sił Obronnych jest już na ziemi, aby pomóc w ewakuacji i mobilizacji piasku.

* Podążać Aktualizacje na żywo Od ABC o powodziach w Australii.

Wiktoria

Tragedia dotknęła północną Wiktorię w sobotę rano, kiedy 71-letni mężczyzna został znaleziony martwy w powodzi na swoim podwórku w Rochester.

To pierwsza śmierć odnotowana podczas obecnego kryzysu powodziowego.

Podczas gdy w niektórych częściach stanu poziom wody zaczynał się cofać, w innych powódź stawała się coraz gorsza.

Mieszkańcy Shepparton budzą się dziś rano, aby stawić czoła widokom, a lokalny burmistrz mówi, że prawie 8 000 zostało już zanurzonych, ponieważ rzeka Goulburn nadal się podnosi.

„Parking na rogu Wyndham Street i Soprawn Street, patrząc na południe, wygląda jak jedno wielkie jezioro” – powiedział burmistrz Shane Sally.

Nakazy ewakuacji wydano w sobotnie popołudnie dla części wsi Shepparton, Moropna, Icoca i Echuca, gdzie rzeki Goulburn i Campasby pełzały w kierunku głównych poziomów powodziowych.

READ  Wielka ława przysięgłych, która zadecyduje, czy amerykański policjant, który zabił młodego Kiwi, zostanie oskarżony

Rzeka Goulburn przekroczyła 11,8 metra w Shepparton, powodując przepływ wody do centrum miasta, zagrażając firmom i zalając częściowo zaparkowane samochody.

Dla mieszkańców Shepparton jest już za późno na wyjazd. Jednak szczytu powodzi w mieście i wokół niego spodziewano się dopiero we wtorek.

Poważna powódź nawiedziła również Kayala West w Greater Shepparton w sobotnią noc, a rzeka Sevens i Castle Creeks mają osiągnąć 7,2 metra w niedzielę rano.

Pub zostaje zalany podczas powodzi na przedmieściach Melbourne w Maribyrnong 14 października 2022 r. (Zdjęcie: William West/AFP)

Pub zostaje zalany podczas powodzi na przedmieściach Melbourne w Maribyrnong 14 października 2022 r.
obrazek: William West / Agence France-Presse

W Echuca, również na północy stanu, mieszkańcy zostali wezwani do przygotowania się do opuszczenia swoich domów przez ponad tydzień.

Echoka pozostanie problemem w przyszłym tygodniu, ponieważ wody powodziowe w rzekach Campaspi i Murray osiągają szczyt w różnym czasie, powiedział Tim Wiebusch, dyrektor operacyjny Victoria SES.

„Prawdziwe wyzwanie nadejdzie od połowy do końca tego tygodnia na rzece Murray, szczególnie wokół Echuca, gdzie wiele z tych północnych rzek wokół Victorii zacznie żerować” – powiedział.

Społeczności w Charlton i części Wangaratta zostały poproszone o ewakuację w sobotę rano, a mieszkańcy Charlton i Moropna zostali ostrzeżeni, że elektryczność może zostać utracona, jeśli woda dotrze do podstacji w miasteczkach.

Oczekiwano, że rzeka Loudoun osiągnie niszczący poziom powodzi w 2011 roku od niedzieli.

Mężczyzna usuwa błoto ze zniszczonej przez powódź nieruchomości na przedmieściach Melbourne w Maribyrnong 15 października 2022 r. - Australia zgłosiła swoją pierwszą śmierć po dniach powszechnych powodzi 15 października 2022 r., chociaż spadły ulewne deszcze i poziom powodzi został przekroczony.  od południowego wschodu.  Setki właścicieli domów rozpoczęło długotrwałe sprzątanie po tym, jak woda deszczowa zalała ulice, domy i samochody w trzech stanach, a przedmieścia Melbourne były najbardziej dotknięte.  (Zdjęcie: William West/AFP)

Mężczyzna usuwa błoto ze zniszczonej przez powódź nieruchomości na przedmieściach Melbourne w Maribyrnong 15 października 2022 r.
obrazek: William West / Agence France-Presse

Oczekuje się, że wody powodziowe pozostaną powyżej kluczowych poziomów przez trzy do pięciu dni.

Do sobotniego popołudnia co najmniej 500 domów zostało zatopionych, a 3000 rodzin wystąpiło o zasiłki w nagłych wypadkach.

Mieszkańcy Murchison, wzdłuż rzeki Goulburn i Melbourne wrócili do domu z grubym na cal błotem, pokrywającym ich podłogi i meble, aby rozpocząć sprzątanie.

READ  Nowy wariant Omicron znaleziony w ściekach Melbourne

Tasmanii

Rzeki osiągnęły najwyższy poziom w sobotę w północno-zachodniej Tasmanii, ale nie osiągnęły jeszcze pełnej wysokości w północnym zlewni stanu.

Oczekuje się, że systemy rzeczne w Północnym i Południowym Esku osiągną szczyt w niedzielne popołudnie.

Ostrzeżenie o ewakuacji wydano w South Esk w sobotę wieczorem, a miejsca ostrzegawcze Tasmanii prawdopodobnie zostaną dotknięte między South Esk Drive a rzeką oraz między Bartley Street a rzeką w Hudspin.

Ostrzeżenie awaryjne mające na celu uniknięcie zalanych obszarów pozostało w mocy dla okolicznych obszarów, komunikaty dotyczące obserwacji powodzi i bieżące działania na dziesięciu drogach wodnych, w tym na rzekach Ouse, Macquarie i South Esk.

Wprowadzono ostrzeżenie awaryjne, aby uniknąć zalanych obszarów na obszarach wokół rzeki Menider.

Pełniący obowiązki premiera Michael Ferguson powiedział, że władze będą ściśle monitorować systemy rzeczne North Eske i South Eske w ciągu następnego dnia.

Rzeki wpływają do rzeki Tamar, która podlega wahaniom pływów.

Ferguson powiedział, że pływy są spodziewane o 6:00 i 18:00 w niedzielę.

Nowa Południowa Walia

W sobotni wieczór w południowej Nowej Południowej Walii SES zaczął kierować ludzi w częściach południowej Narrandery, aby ewakuowali się do godziny 20:00 w sobotę.

Rzeka Lachlan w Forbes w zachodnio-centralnym regionie Nowej Południowej Walii osiągnęła szczyt na wysokości 10,56 m w piątek wieczorem i spadła do umiarkowanego poziomu w sobotnie popołudnie.

Pomimo spadku, nakazy ewakuacji pozostały w mocy, ponieważ samoloty zrzucały zaopatrzenie na tereny odcięte przez wody powodziowe.

Wydano sześć nakazów eksmisji, które dotyczyły około 500 mieszkańców.

Ekipy ratunkowe kontynuowały poszukiwania zaginionego Felipe Alfaro.

63-latek opuścił wiejską posiadłość przy Lachlan Valley Way w Helston w południe we wtorek i od tego czasu nikt go nie widział.

ABC