Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybuch epidemii COVID-19 Omicron: Od kontroli do chaosu – co teraz z Australią? Mają dwie ścieżki

Poważne braki personelu z powodu infekcji i samoizolacji pojawiają się wszędzie, od półek w supermarketach po miejsca turystyczne. Wideo / Sky News Australia

Opinia:

Australia przesunęła się z jednej skrajności w kontroli epidemii w drugą – mając tak dużą kontrolę nad Covid, że obecnie notuje najwyższy na świecie wzrost liczby codziennych zachorowań.

Przypadki COVID-19 rozprzestrzeniają się w całym kraju (z wyjątkiem Australii Zachodniej).

Rzeczywiste liczby przypadków są znacznie wyższe niż oficjalne raporty, ponieważ wielu pacjentów nie może nawet zostać przebadanych lub jest testowanych tylko szybkim testem antygenowym, który nie jest liczony w statystykach.

Słabi, chorzy i bezbronni ludzie godzinami ustawiali się w kolejkach w centrach testowych tylko po to, by ich odprawić. Inni uważają, że ośrodki egzaminacyjne są zamknięte bez wyjaśnienia.

Zamiast spieszyć się z rozszerzeniem możliwości, rządy stanowe i federalne ograniczyły dostęp do większej liczby testów, zawężając definicje tego, kto kwalifikuje się do testów i z jakim bliskim kontaktem.

Rządy stanowe i federalne również skupiły się na strategii stosowania szybkich testów antygenowych, ponieważ tradycyjny system testowania PCR został przytłoczony. Ale te testy nie są bezpłatne, są trudne do uzyskania i pojawiły się doniesienia o żłobieniu cen.

Efektem netto niedostępnego, ograniczonego i kosztownego testu jest fałszywie mała liczba przypadków, ale zakłócenie transmisji, ponieważ transmisja jest paliwem w stanach niezdiagnozowanych.

W połączeniu ze znacznym spadkiem w zakresie śledzenia kontaktów, doprowadziło to do upadku dwóch filarów kontroli epidemii: testowania i śledzenia. Modelowanie planu krajowego zakładało, że tak pozostanie. Bez tego sytuacja będzie się tylko pogarszać.

Społeczeństwo zostało pozostawione samym sobie, ponieważ wszystkie dotychczasowe zabezpieczenia wokół nich kruszą się.

Pilnie muszą zmienić podejście narodu i realizować strategię „dodatkowych szczepionek”, aby spłaszczyć krzywą.

Australia nie może polegać wyłącznie na szczepionkach

READ  Air New Zealand wykonuje 13-godzinną pętlę powrotną po wystąpieniu problemu w powietrzu

Dostępne dane wskazują, że dwie dawki szczepionki zapewniają minimalną ochronę przed objawowym zakażeniem omikronem.

Kilka krajów wypróbowało już tylko strategię szczepionkową i to się nie powiodło. OzSage ostrzegł, że to nie wystarczy.

Rząd Nowej Południowej Walii wytrwał przy realizacji mapy drogowej pomimo pojawienia się Omicron i wzrostu liczby przypadków na początku grudnia – mandaty na maskę zostały zniesione, a kody QR złomowane.

Pod koniec grudnia liczba przypadków wzrosła w przewidywalny sposób. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra z wydarzeniami związanymi z superrozrzutnikami, NSW ponownie wprowadziła kody QR i autoryzacje masek, które są bardzo skuteczne i minimalnie inwazyjne. Następnie w ciągu kilku tygodni pojawiły się większe wahania wokół kodów QR, co pozostało chaotyczną odpowiedzią.

Pracownik służby zdrowia poprawia pachołki drogowe w pobliżu samochodów czekających na terenie testowym Covid-19 w Sydney w Australii.  Zdjęcia/Getty Images
Pracownik służby zdrowia poprawia pachołki drogowe w pobliżu samochodów czekających na terenie testowym Covid-19 w Sydney w Australii. Zdjęcia/Getty Images

Tymczasem ludzie w Sydney masowo anulowali rezerwacje w restauracjach i przyjęciach w sylwestra, pozostawiając firmy i gospodarkę w jeszcze gorszym stanie.

Powiedziano im, że muszą mieszkać z Covid. W Queensland główny urzędnik ds. zdrowia posunął się nawet do stwierdzenia: „Rozprzestrzenianie się tego wirusa jest nie tylko nieuniknione, ale konieczne (aby Covid stał się endemiczny).

Ale Covid nigdy nie będzie endemiczny. Zawsze będzie to infekcja epidemiczna z częstymi falami epidemii.

brak planowania

Każda australijska agencja zdrowia rządowa została poinformowana poprzez modelowanie, że liczba przypadków i hospitalizacji wzrośnie, gdy środki łagodzące zostaną złagodzone.

Ale niewystarczające planowanie napływu wojsk na wszystkich szczeblach władzy sprawiło, że Australijczycy nie są w stanie zapewnić sobie trzeciej dawki szczepionki.

Nie planowano przyspieszonych dawek przypominających trzecią dawką, rozszerzonych możliwości testowania, szybkich testów antygenowych, hospitalizacji w domu, otwierania szkół ani nawet wskazówek dla ludzi, jak chronić swoje domy, gdy jedna osoba jest zarażona.

READ  Hołd płynie dla Desmonda Tutu, południowoafrykańskiego działacza na rzecz równości

Według australijskiego premiera podczas fali Delta utworzono szpital przydomowy, aby zwolnić pojemność szpitala, ale tym razem ludzie są zdani na siebie i muszą wziąć na siebie „osobistą odpowiedzialność”.

Systemy opieki zdrowotnej słabną

Fala Omicron sparaliżowała systemy opieki zdrowotnej w większości stanów, przy czym obecnie najbardziej ucierpiała Nowa Południowa Walia. Delta była dwukrotnie bardziej intensywna niż poprzednie warianty, więc jeśli Omicron jest o 20-45% mniej dotkliwy niż Delta, to nadal nie ma żartów z jego niższymi współczynnikami doładowania.

Dzienna liczba przypadków w Australii jest już 30 razy większa niż w szczytowym momencie Delta (i może wkrótce być 200 razy wyższa). Sama liczba przypadków oznacza, że ​​niewielki odsetek pacjentów wymagających opieki szpitalnej przytłoczy system.

Szpitale są już tak przeciążone, że zarażone pielęgniarki są kierowane do pracy w NSW. Jeśli musisz przyjść do szpitala z powodu zawału serca lub złamanej nogi, prawdopodobnie złapiesz Covida jako bonus.

„Załamanie” systemu opieki zdrowotnej oznacza, że ​​Australijczycy przechodzą w tryb katastrofy, w którym oczekiwany poziom opieki w każdej sytuacji zostaje zagrożony. Już teraz pacjentom z Covid, którzy dbają o siebie, mówi się, aby skontaktowali się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli są zaniepokojeni, bez łatwego dostępu do publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Ogólna praktyka boryka się z brakiem dodatkowego finansowania lub wsparcia, wycofaniem niektórych usług telezdrowia, dodatkowym ładunkiem szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat (od przyszłego tygodnia) i trzecią dawką dawek przypominających.

Kilka osób zginęło w swoich domach podczas fali delta. A już w domu 30-latka jest śmierć, o której zgłoszono podczas obecnej fali. Osoby umierające w domu są miarą awarii systemu opieki zdrowotnej i należy je śledzić.

READ  Najnowsze wieści o wybuchu nowego wirusa Corona, protest w Parlamencie - sobota 19 lutego

Występują również efekty domina masowych chorób we wszystkich częściach społeczeństwa. Supermarkety nie są w stanie zaopatrywać się w pełni ze względu na ilość chorób w łańcuchu dostaw.

Możesz stąd przejść na dwa sposoby

Jeśli nie nastąpi zmiana w polityce, nastąpi wyższy i szybszy szczyt znacznie przekraczający dostępną opiekę zdrowotną, co może wymusić zamknięcie. Jeśli ludzie, którzy potrzebują prostych procedur, takich jak tlen, nie mogą dostać łóżka szpitalnego, śmiertelność zacznie rosnąć.

Inną opcją jest użycie „dodatkowych szczepionek”, aby spłaszczyć krzywą i zmniejszyć obciążenie społeczeństwa i systemu opieki zdrowotnej.

Środki te obejmują:

  • Rozszerzenie możliwości PCR oraz szybkich i bezpłatnych testów antygenowych dla wszystkich, takich jak Wielka Brytania, USA i Singapur.
  • Opierając się na istniejącej infrastrukturze kodów QR do automatycznego śledzenia cyfrowego.
  • Egzekwuj maski w pomieszczeniach i obsługiwane opcje wysokiej jakości, takie jak maski N95.
  • Przyspieszyć dawki przypominające trzeciej dawki i w razie potrzeby zapewnić odpowiednią podaż dawek przypominających czwartej dawki.
  • Przyspieszenie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
  • Zapewnij bezpieczne powietrze w pomieszczeniach, w tym w szkołach.

Łatwiej byłoby wziąć osobistą odpowiedzialność za bogatych, których stać na własne zapasy, takie jak szybkie testy antygenowe.

Dla wszystkich innych proste środki zapobiegające transmisji w domu to zapewnienie bezpiecznego powietrza w pomieszczeniach, używanie masek KF94, które są znacznie tańsze niż N95 i jak najszybsze otrzymanie trzeciej dawki przypominającej.

Warto zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec Covid i długotrwałemu obciążeniu chorobami, jakie może on powodować. Oprócz długotrwałego Covid SARS-CoV-2 utrzymuje się w sercu, mózgu i wielu innych narządach długo po ostrej infekcji i nie znamy długoterminowych skutków tego.

Omicron to nie koniec – pojawią się nowe warianty. Na horyzoncie pojawiają się obiecujące nowe szczepionki przeciwko wariantom, więc nie powinniśmy się poddawać.