Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybory w Australii 2022: Były premier Scott Morrison po przegranej wyprowadza się z Domu Kiribelli

Premier Australii przyznał się do porażki po sobotnich wyborach, w których mógłby przewodzić rząd mniejszościowy.

Scott Morrison działał szybko pomimo milionów głosów, które nie zostały jeszcze policzone, ponieważ australijski premier musi wziąć udział we wtorkowym szczycie w Tokio z przywódcami Stanów Zjednoczonych, Japonii i Indii.

Lider pracy Anthony Albanese jest kolejnym premierem Australii.

Rick Rycroft/AFP

Lider pracy Anthony Albanese jest kolejnym premierem Australii.

„Myślę, że bardzo ważne jest, aby ten kraj był pewien. Myślę, że bardzo ważne jest, aby ten kraj mógł iść naprzód” – powiedział Morrison.

„Zwłaszcza w ciągu tego tygodnia, przy ważnych spotkaniach, które się odbywają, myślę, że bardzo ważne jest bardzo jasne zrozumienie rządu tego kraju” – dodał.

Czytaj więcej:
* Wybory w Australii 2022: Liberałowie chcą wybrać dwa mandaty, ale tracą inne
* Wybory w Australii 2022: Morrison przechodzi na przejrzystość w tym, co może być jego ostatnim dniem na stanowisku premiera
* Łódź azylanta zatrzymała się przy Wyspie Bożego Narodzenia, gdy Morrison podniósł głos w sprawie bezpieczeństwa granic w dniu wyborów

W niedzielny poranek widziano go opuszczającego dom Kribili z rodziną po porażce.

Morrison powiedział również, że ustąpi ze stanowiska lidera Partii Liberalnej.

Lider opozycji Anthony Albanese zostanie zaprzysiężony na premiera po zwycięstwie jego Partii Pracy.

Pracownikom obiecano większą pomoc finansową i silną sieć bezpieczeństwa socjalnego, ponieważ Australia zmaga się z najwyższą inflacją od 2001 roku i rosnącymi cenami domów.

Partia planuje również podniesienie płacy minimalnej, a na froncie polityki zagranicznej zaproponowała utworzenie na Pacyfiku szkoły obronnej, która miałaby szkolić sąsiednie armie w odpowiedzi na potencjalną chińską obecność wojskową na Wyspach Salomona u progu Australii.

Premier Australii Scott Morrison przyznał się do porażki.

Nazanin Tabatabai / AFP

Premier Australii Scott Morrison przyznał się do porażki.

Chce również stawić czoła zmianom klimatycznym poprzez bardziej ambitne 43-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Koalicja Morrisona kierowana przez Partię Liberalną dążyła do czwartej trzyletniej kadencji. Ma największą większość – 76 mandatów w 151-osobowej Izbie Reprezentantów, gdzie partie potrzebują większości do utworzenia rządu.

W sobotnim wczesnym wyliczeniu koalicja była na najlepszej drodze do zdobycia 38 mandatów, Partia Pracy 71, siedmiu bezpartyjnych posłów i 23 było zbyt blisko, by je zdobyć.

Wydaje się, że małe partie i niezależne partie przejmują głosy głównych partii, co stwarza możliwość zawieszenia parlamentu i rządu mniejszościowego.

Morrison zapewnił, że przekaże kierownictwo Partii Liberalnej po tym, jak jego partia przegrała z Partią Pracy.

Mark Baker/AFP

Morrison zapewnił, że przekaże kierownictwo Partii Liberalnej po tym, jak jego partia przegrała z Partią Pracy.

Ostatnie parlamenty zostały zawieszone w Australii w latach 2010-2013 oraz podczas II wojny światowej.

Rekordowy udział głosów pocztowych spowodowany pandemią, który zostanie dodany do liczenia dopiero w niedzielę, zwiększa niepewność we wczesnym liczeniu.

Oprócz prowadzenia kampanii przeciwko Partii Pracy, Liberalni Konserwatyści Morrisona stanęli przed nowym wyzwaniem ze strony tak zwanych kandydatów niezależnych, aby ponownie wybrać kluczowych posłów rządu w bastionach partii.

Wydaje się, że co najmniej czterech posłów liberalnych straciło mandaty na rzecz Niezależnych, w tym zastępcy lidera Partii Liberalnej Josha Frydenberga, który był uważany za potencjalnego następcę Morrisona.

„To, co tutaj osiągnęliśmy, jest niezwykłe” – powiedziała kandydatka weteranka i była korespondentka zagraniczna Zoe Daniels w swoim przemówieniu zwycięskim. „Liberalne bezpieczne miejsce. Pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. niezależny.”

Teal Independent są sprzedawane jako odcień bardziej zielony niż tradycyjny niebieski Partii Liberalnej i chcą silniejszych działań rządu w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w Australii, niż sugeruje rząd lub Partia Pracy.

Lider Senatu rządu, Simon Birmingham, był zaniepokojony wzlotami i upadkami wielu weteranów.

„To oczywisty problem, że tracimy miejsca, które są miejscami w sercu, które od pokoleń określają Partię Liberalną” – powiedział Birmingham.

Kiedy Morrison przyznał się do porażki Albańczykom, powiedział, że ważne jest, aby dać krajowi jasność.

Lisa Marie Williams / Getty Images

Kiedy Morrison przyznał się do porażki Albańczykom, powiedział, że ważne jest, aby dać krajowi jasność.

Birmingham dodał: „Jeśli stracimy te miejsca – nie jest pewne, czy to zrobimy – ale wyraźnie jest ogromny ruch przeciwko nam i jest w tym wyraźnie ważne przesłanie”.

Z powodu pandemii prawie połowa z 17 milionów wyborców w Australii albo zagłosowała wcześniej, albo złożyła wniosek o głosowanie korespondencyjne, co prawdopodobnie spowolni liczenie.

Głosowanie jest obowiązkowe dla pełnoletnich obywateli, a 92% zarejestrowanych wyborców oddało głosy w ostatnich wyborach.

Wczesne głosowanie z powodów związanych z podróżą lub pracą rozpoczęło się dwa tygodnie temu, a Australijska Komisja Wyborcza będzie nadal zbierać głosy pocztą przez kolejne dwa tygodnie.

W piątek rząd zmienił przepisy, aby umożliwić osobom niedawno zarażonym Covid-19 głosowanie przez telefon.

Morrison nie zdołał ponownie zakwestionować sondaży i odnieść zwycięstwo.

basen / Getty Images

Morrison nie zdołał ponownie zakwestionować sondaży i odnieść zwycięstwo.

Komisarz ds. wyborów Tom Rogers powiedział, że ponad 7000 lokali wyborczych zostało otwartych zgodnie z planem i na czas w całej Australii, mimo że 15% ankietowanych w tym tygodniu zachorowało na Covid-19 i grypę.

Albanese powiedział, że wierzy, iż Morrison zwołałby wybory w ubiegły weekend, ponieważ premier Australii ma wziąć udział we wtorkowym szczycie w Tokio z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Japonii Fumio Kishidą i premierem Indii Narendrą Modi.

„Jeśli uzyskamy dzisiaj jasny wynik, premier będzie w poniedziałek w samolocie do Tokio, co nie jest idealne, muszę powiedzieć, zaraz po kampanii wyborczej” – powiedział Albanese.

Analitycy twierdzą, że Morrison zostawił wybory do ostatniej daty, aby dać mu więcej czasu na osłabienie wiodącej pozycji Partii Pracy w sondażach opinii.

READ  Odwiedzający kościół w Sydney ukarali grzywną 36 000 dolarów za kazanie o zamknięciu | 1 news